Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żory: Na konferencji przestrzegali młodych przed czadem. Zagrała orkiestra policyjna [ZDJĘCIA]

W żorskim Kinie na Starówce odbyła się niecodzienna konferencja "Ale czad :( - Młodzi dla młodych", podczas której poruszono temat bezpieczeństwa i zagadnień związanych z tlenkiem węgla. 

Żory: Na konferencji przestrzegali młodych przed czadem. Zagrała orkiestra policyjna [ZDJĘCIA]
Konferencja "Ale czad :(" odbyła się w Kinie na Starówce.

Żory: Na konferencji przestrzegali młodych przed czadem. Zagrała orkiestra policyjna [ZDJĘCIA]

Z ostrzeżeniem dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych mieszkańców wyszli młodzi ludzie – uczniowie klasy mundurowej III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta oraz klasy plastycznej Liceum Sztuk Plastycznych pod okiem nauczycieli oraz przy współpracy strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach. Uczniów do podjęcia działań zainicjował naczelnik OSP Żory i funkcjonariusz policji - Adam Doleżych

W ramach akcji uczniowie opracowali materiały edukacyjne, profilaktyczne filmy oraz gadżety.  Młodzież przygotowała też teatrzyk kukiełkowy, z którym odwiedziła żorskie przedszkola. Dzięki temu przedszkolaki w przystępny sposób zdobyły wiedzę na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz zalet posiadania w domu czujnika czadu. Dzieci mogły też wziąć udział w grze, w której nagrodami były tematyczne kolorowanki oraz odblaski. Teatrzyk został również nagrany i w filmowej formie zostanie udostępniony innym placówkom oświatowym do wykorzystywania w ramach zajęć profilaktycznych.

- Niebezpodstawnie czad jest nazywany cichym zabójcą. Nie ma zapachu, smaku, barwy. Nie szczypie w oczy, ani nie podrażnia gardła. To właśnie niebezpieczeństwo, związane z wykrywaniem zagrożenia, dzisiaj chcą przedstawić uczniowie, realizujący projekt edukacyjny "Ale czad :( - młodzi dla młodych". Inicjatywę tę podjęli uczniowie ZS3 oraz strażacy OSP Żory, ale w czasie trwania całej akcji włączyły sie w nią różne osoby i instytucje, za co serdecznie dziękuję. Nie myślałam, że tak odmiennych uczniów klasy strażackiej LO oraz artystów z Liceum Sztuk Plastycznych może cokolwiek połączyć. Odpowiedzieli jednak na inicjatywę pana Adama Doleżycha, nauczyciela, policjanta, strażaka, który zainicjował akcję i podjęli się realizacji tego projektu - mówiła na otwarcie konferencji Iwona Walczyk, dyrektor ZS nr 3. 

Ewelina Szewczyk i Mateusz Kaczmarczyk z klasy III C LO nr 3 opowiedzieli o założeniach akcji.

Podczas czwartkowej konferencji zaprezentowano nagranie teatrzyka kukiełkowego, które trafi do przedszkoli. Do przedstawienia ważnych informacji na temat tlenku węgla i postępowania na wypadek zatrucia. 

Jako pierwszy o tlenku węgla i działaniach strażaków opowiedział mł. asp. Maciej Polis z Komendy Miejskiej PSP w Żorach. - Tlenek węgla zatruwa nas, trafiając do organizmu przez drogi oddechowe. Wchłaniany do krwioobiegu przez płuca metodycznie paraliżuje nasz organizm. Wiąże się 210 razy szybciej z hemoglobiną niż tlen, a hemoglobina transportuje tlenek węgla do kolejnych komórek naszego ciała. Czad uniemożliwia prawidłowy transport tlenu do komórek ciała, co zaburza zmysły, koordynację, pracę mózgu, ostatecznie powoduje utratę przytomności i zgon. Długotrwałe wdychanie niewielkich stężeń tlenku węgla jest tak samo niebezpieczne, jak krótkie wdychanie dużych stężeń tego gazu - podkreślał Maciej Polis. 

O prewencyjnych działaniach policjantów opowiedział dzielnicowy asp. Witold Lisiak z Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Opowiedział on m.in. o obowiązkach właścicieli domów. - Paragraf 34. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych obliguje nas do czyszczenia przewodów kominowych regularnie, czyli cztery razy w ciągu roku, w przypadku opalania paliwem stałym (drewno, węgiel), dwa razy do roku w przypadku opalania paliwami ciekłymi (np. olej opałowy, gaz) oraz raz do roku, jeśli są to przewody wentylacyjne. Za zaniechanie czyszczenia kominów możemy być ukarani grzywną do 5000 zł - wyjaśnił  asp. Lisiak. 

O niebezpiecznych przykładach ze swojej pracy opowiedział przedstawiciel Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Wojciech Noras. - Przy tlenku węgla znacznie pomaga wentylacja. Jest ona pewnego rodzaju bezpiecznikiem, żeby nie doszło do tragicznego zdarzenia. Przyczyną powstania czadu są przede wszystkim przeszczelnienia budynku, aby nie dopuścić do błędnie rozumianego przechładzania. Jest to też nieprawidłowo dobrana lub źle działająca wentylacja - wyjaśniał Wojciech Noras, przedstawiając liczne przykłady nieprawidłowości. 

Na zakończenie konferencji wśród uczestników rozlosowano czujniki tlenku węgla, które być może uratują komuś życie. 

Na finał dla wszystkich zagrała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (46.204. * .141) 08.12.2022 23:17
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_redakcji (85.221. * .224) 08.12.2022 19:06

Ludzie nauczcie się pisać logicznie po polsku. Z tytułu wynika że na jakiejś konferencji był czad i ktoś przestrzegł młodych przed nim.... Składnia w naszym języku jest bardzo istotna.