Nie możesz się dodzwonić do przychodni? "Pracownicy mają obowiązek na bieżąco odbierać połączenia" - przekazuje RPP
"Placówki medyczne, które w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielają świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, mają obowiązek takiej organizacji pracy, aby zapewnić swoim pacjentom realną możliwość kontaktu telefonicznego" - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta.
Do stanowiska Rzecznika przychylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który podkreślił w wyroku, że brak takiej możliwości narusza prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.
Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa wiele sygnałów od pacjentów, którzy zgłaszają problemy w kontakcie z rejestracją przychodni. Dotyczą one przede wszystkim braku kontaktu telefonicznego. Problem ten nasila się w czasie sezonowego wzrostu zachorowań, kiedy więcej osób potrzebuje pilnej konsultacji lekarskiej.
"Samo podanie pacjentom numerów telefonów do rejestracji nie jest wystarczające. Pracownicy rejestracji mają obowiązek na bieżąco odbierać połączenia, zgodnie z harmonogramem czasu pracy w placówce. Kierownictwo przychodni powinno monitorować obciążenie linii telefonicznych i w razie potrzeby reagować na pojawiające się problemy. Na przykład oddelegować do odbierania telefonów pracowników z innych stanowisk, zatrudnić nowy personel, uruchomić dodatkowy numer telefonu dla pacjentów lub też wprowadzić system kolejkowania" – uważa Bartłomiej Chmielowiec.
Sąd w pełni zgodził się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta (Sygn. akt V SA/Wa 3197/21). W uzasadnieniu wyroku wskazał, że obowiązek zachowania należytej staranności dotyczy również zapewnienia możliwości rejestracji pacjentów. Placówka medyczna ma obowiązek zapewnić pacjentowi możliwość kontaktu telefonicznego, bez zbędnej zwłoki.
Oznacza to, że połączenie telefoniczne powinno być odebrane od razu bądź po krótkim czasie oczekiwania. Przychodnia powinna zatem tak zorganizować swoją pracę, aby proces rejestracji telefonicznej był sprawny, a pacjenci nie spotykali się ograniczeniami w tym zakresie. Tym samym placówka medyczna jest zobowiązana zapewnić realną możliwość kontaktu, a nie możliwość iluzoryczną, czy też znacznie utrudnioną.
/źr. Rzecznik Praw Pacjenta/
W Pszowie gorsi obywatele muszą wpaść, o 7 rano i zdążyć zarejestrować się w okienku, a ci lepsi obywatele mają prywatne komórki, do rejestratorek, przez co nie muszą się przejmować niepodnoszonym stacjonarnym, czy wyprawą, do przychodni, przed otwarciem rejestracji. Słowem: "Dobrze jest się dobrze urodzić."
Słuchawka odłożona i numer zajęty. Możesz dzwoni.c
Nie będą odbierać telefonow i co im rzeczniku zrobisz?
RRP wymaga pilnej konsultacji z psychiatra