Żory stawiają na ekologiczną edukację uczniów. "Takie zajęcia z pewnością są szansą zdobywania wiedzy w sposób niestandardowy"
W żorskim Parku Cegielnia odbyły się ekologiczne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. Były one częścią prowadzonej przez Urząd Miasta Żory edukacji ekologicznej w ramach projektów pn. „Chcemy oddychać czystym powietrzem” oraz „Śląskie. Przywracamy błękit”.
Warsztaty przeprowadzone zostały przez fundację EKOARKA w formie ekologicznego miasteczka, które odwiedziło łącznie 310 uczniów z klas 4-6 żorskich szkół podstawowych. Celem warsztatów była edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, która dotyczyła zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii, gospodarką odpadami i ochroną powietrza.
Jak przekazują żorscy urzędnicy, dzieci uczestniczyły w rozmowach o zanieczyszczeniu powietrza i walce ze smogiem. Poruszono też temat zrównoważonego transportu. Prowadzący warsztaty tłumaczyli jak oszczędzać wodę w swoim domu, a także co można zrobić z deszczówką. Praktyczną formą edukacji ekologicznej było „kino bez prądu”, zasilane przez system rowerów i prądnic. Prezentowano filmik o tematyce niskiej emisji i pokazywano działanie odnawialnych źródeł energii poprzez system modułów fotowoltaicznych. Podsumowaniem warsztatów było spotkanie z Ekodoradcą Miasta Żory, gdzie podczas rozmowy dzieci wykazały się swoją ekologiczną wiedzą, a za swoją aktywność zostały obdarowane drobnymi eko gadżetami.
- Takie zajęcia z ekologii były z pewnością szansą zdobywania wiedzy w sposób niestandardowy, służący promowaniu zachowań ekologicznych na co dzień. Warsztaty ekologiczne stanowią dla młodzieży i dzieci urozmaicenie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik edukacyjnych. Mamy nadzieję, że omówione tematy przyczynią się do rozmów z rodzicami oraz będą inspiracją dla rodzin do życia z poszanowaniem ochrony środowiska – mówi Joanna Szerzyńska-Grabowska, Ekodoradca Miasta Żory.
Organizatorem warsztatów był Wydział Inżynierii Środowiska przy współudziale Wydziału Zarządzania Energią Urzędu Miasta Żory.