Gigantyczna makieta kolejowa w Rybniku [ZDJĘCIA]
Szczególny weekend w Zabytkowej Kopalni Ignacy, gdzie przez dwa dni (8-9 października) można oglądać modułową makietę w skali H0*. To gratka dla pasjonatów kolei oraz modelarstwa.
Makieta, którą można podziwiać w pomieszczeniach szybu Kościuszko składa się z dziesięciu modułów. Prezentują ją członkowie Beskidzkiej Grupy Modelarskiej.
Całość dzisiejszej makiety obsługuje około 25 osób, lecz są makiety, które po prostu "uzależnione" są od danego miejsca. Więc wszystko tak naprawdę mieści się w metrażach danej powierzchni użytkowej, aby taką makietę zaprezentować. Czas budowy takiej makiety zależy głównie od czynników oraz zaangażowania finansowego oraz czasowego. Jeżeli, ktoś ma czas wolny i dłubie po pracy, czy też zleca, mając duże nakłady finansowe, taką makietę do budowy, to powstaje ona w dwa - trzy miesiące. Natomiast jeżeli ktoś sam buduje, to trwa to miesiącami, a nawet latami. Nie znam modelarza, który od początku do końca buduje to sobie sam. To jest taka dyscyplina... interdyscyplinarna. Przede wszystkim korzystamy z pomocy stolarzy do budowy segmentów makiety. Potem bardzo ważna, a zarazem najważniejsza, jest pomoc elektronika. Jeżeli chodzi o scenerię, czyli to co najbardziej efektowne, to już zależy. Niektórzy budują to sobie sami, niektórzy się w tym po prostu specjalizują
- Wojciech Niedoba, prezes Beskidzkiej Grupy Modelarskiej.
Wszystkie kluby modelarskie, które istnieją, wspierają się nawzajem oraz wymieniają wspólnymi doświadczeniami przy budowach makiet.
Pokaz makiety:
- sobota (8.10.2022) - 10.00-19.00
- niedziela (9.10.2022) - 10.00-18.00
Bilety w cenie:
- 7,5 zł (ulgowy)
- 15 zł (normalny)
W cenie biletu zwiedzanie Makiety Kolejowej oraz wystawy "Wiek Pary" (bez pokazu maszyny parowej). Z pokazem maszyny parowej bilety w cenie 10zł (ulgowy), 20zł (normalny).
* Skala H0 – nazwa skali w modelarstwie kolejowym o podziałce 1:87 i rozstawie szyn 16,5 milimetra (źródło: wikipedia.org).