Wystawa „Żorskie kamienice nocą” [ZAPOWIEDŹ]
Żory zapraszają na wystawę "Żorskie kamienice nocą", która odbędzie się w trakcie miejskiego Święta Ogniowego, obchodzonego corocznie 11 maja w Żorach dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702 roku, który strawił sporą część miasta. Zaprezentowane zostaną autorskie dzieła - miniatury żorskich kamienic, w wyjątkowej nocnej wystawie, oświetlonych światłem ledowym i żywym ogniem.
Prace powstały podczas warsztatów ceramicznych, a każdy uczestnik samodzielnie, lecz pod okiem instruktora wykonał glinianą formę przestrzenną, własną wersję kamienicy, która w formie przypomina pusty w środku domek, pełniący funkcję lampionu/świecznika. Odbiorcami warsztatów byli chętni mieszkańcy, w tym uczniowie żorskiego Liceum Plastycznego oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty.
- W piątek 13 maja zachęcamy do czujnego obserwowania miejskiego otoczenia. W centrum miasta 15-osobowa grupa studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pod okiem Pani profesor Hanny Grzonki Karwackiej przeprowadzi happening artystyczny "Utracone kamienice". W ciągu dnia młodzi artyści na oczach przechodniów stworzą autorskie dzieła, wykorzystując stare, porzucone przedmioty kojarzące się z domem: ramy okienne oraz stare szuflady. Akcja będzie miała charakter spontaniczny i przybierze formę artystycznego eksperymentu. Inspiracją dla twórców będą własne odczucia, a sceną do ich działania - centrum miasta otoczone majestatycznymi żorskimi kamienicami. Przechodnie zostaną przez artystów zaczepiani, mobilizowani do wzięcia udziału w działaniach twórczych, spróbowanie swoich sił w sztuce. Przygotowanych zostanie trzy ścianki, służące jako prowizoryczne płótna, na których mieszkańcy będą mogli ponieść się fantazji, wyzwolić swoją kreatywność, nanieść przemyślenia, wyrazić emocje związane z daną chwilą i tożsamością tego miejsca. Prace studentów (stare okiennice i szuflady) zawisną na miejskim murze ceglanym w formie manifestu i będą symbolicznym działaniem wprowadzającym sztukę poza mury instytucji - zachęcają organizatorzy.
Projekt "Żorskie kamienice" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Żorską biedną starówkę można pokazywać tylko nocą. Nie jest wtedy tak przygnębiająca jak w dzień i nie widać jej szpetoty. Pustki nocą też nie będą nikogo dziwić tak jak pustki w dzień.