Obecne i dawne. Tradycje wielkanocne w Polsce i ich znaczenie
W zależności od regionu Polski w którym mieszkamy, tradycje wielkanocne mogą się nieco różnić. Zebraliśmy dla was te najpopularniejsze i przedstawiamy ich znaczenie. Mamy też kilka ciekawostek związanych z tradycjami, których się już nie praktykuje.
Obecne tradycje wielkanocne
Malowanie jaj
Jedną z najpopularniejszych tradycji wielkanocnych jest malowanie pisanek. Jajka to symbol rodzącego się życia, co odnosi się do zmartwychwstania Jezusa. Dawniej wierzono, że jajka barwione naturalnie mają szczególną moc i mogą leczyć choroby.
Palma
Wielki Tydzień rozpoczyna się niedzielą palmową. Podczas nabożeństwa ksiądz święci przyniesione przez wiernych do kościoła kolorowe palmy, które są symbolem wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Poświęcona palma uznawana jest za symbol szczęścia.
Dlaczego bukszpan?
Dlaczego w okresie świątecznym korzysta się z niego w tak dużej ilości? Okazuje się, że bukszpan to bardzo prosta w uprawie roślina, odporna na choroby, jest tania i... wiecznie zielona. To właśnie dlatego symbolizuje "wieczne życie". Taka gałązka w wodzie może stać nawet miesiąc, a w niektórych przypadkach może puścić korzenie. Warto więc zachować zielony dodatek i pamiętać o zmienianiu mu wody.
Święcenie pokarmów
W Wielką Sobotę wierni udają się do kościoła z koszyczkiem, w którym znajduje się jedzenie do poświęcenia. Najczęściej są to: jajka (symbol nowego życia), wędliny (symbol płodności), chrzan (symbol dostatku), sól (symbol oczyszczenia od złego), baranek (symbol Jezusa Chrystusa), ser (symbol zdrowia zwierząt hodowlanych), babka (symbol umiejętności), masło (symbol dostatku).
Lany poniedziałek
Popularny śmigus-dyngus. Chłopcy oblewają dziewczyny wodą. W niektórych miejscowościach nadal praktykuje się budzenie domowników zimną wodą. Według wierzeń, bycie mokrym w lany poniedziałek zwiastuje szczęście.