Jak pomagać kobietom z wrodzoną wadą rozwojową płodu – konferencja stacjonarna i online [ZAPOWIEDŹ]
Zdrowie to największa wartość, jaką mamy. Co zrobić, gdy kobieta w ciąży dowie się, że jej dziecko ma wadę genetyczną?
Fundacja Spina powstała 15 lat temu z myślą o wsparciu tych matek. Działają w niej osoby, na co dzień mierzące się z tym problemem oraz najlepsi lekarze specjaliści. By dotrzeć do jak najszerszego grona zainteresowanych, przygotowały konferencję „ ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z wrodzoną wadą rozwojową płodu w kompetencjach personelu medycznego”, która odbędzie się 7 kwietnia br., zarówno w wersji stacjonarnej jak i online. Wezmą w niej udział osoby ze świata nauki i medycyny, angażujące się w pomoc matkom, które dowiedziały się, że urodzą chore dziecko.
Jak postępować już w okresie prenatalnym i tuż po urodzeniu dziecka, aby dać mu szansę na jak najlepsze funkcjonowanie – to temat, na którym skupią się prelegenci, osoby ze środowiska lekarskiego od lat zajmujące się pomocą rodzinom.
By dostosować spotkanie do potrzeb zainteresowanych nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce i poza nią, przygotowano dwie formy spotkania; stacjonarnie lub online. Wszystkich zainteresowanych prosi się o rejestrację korzystając z formularza:
Dla osób, które zechcą wziąć udział osobiście, podajemy adres:
- Miejsce : Katowice, Uniwersytet SWPS, ul. Techników 9
- Termin: 7.04.2022
- Czas trwania: 10.00 - 14.30
- Info: Biuro Fundacji SPINA, tel. 607 464 372, 517 771 479
Prelegenci w dniu konferencji przybliżą m.in. następujące tematy:
Prof. dr hab. n. med. ANITA OLEJEK – prekursorka operacji prenatalnych w Polsce i na świecie. Jej doświadczenie jest ogromne. Temat: “Przepuklina oponowo-rdzeniowa – kwalifikacje i możliwości operacji wewnątrzmacicznej”.
Prof. dr hab. n. med. MIROSŁAW WIELGOŚ - temat: „Procedury kwalifikacji i sposoby operacji w przypadku wady cewy nerwowej”.
Dr N. med. AGNIESZKA PASTUSZKA - chirurg i urolog dziecięcy. Temat: “Monitoring komfortu stanu pacjentki oraz płodu po operacji prenatalnej – najważniejsza funkcja wpływająca na jakość rodziny”.
Informacje nt. prelegentów:
- dr n. med. Agnieszka Pastuszka - chirurg i urolog dziecięcy, członek Europejskiego Klubu Chirurgii Płodu oraz Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji, asystent badawczo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
- dr hab. n. med. Anita Olejek– kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa oraz Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu, Konsultant Wojewódzki w zakresie Położnictwa i Ginekologii.
- dr Mateusz Zamłyński - ginekolog-położnik w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu.
- dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
- dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha- ginekolog I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
- mgr Beata Stachnik- biotechnolog o specjalności biotechnologia molekularna, nutrigenomik, dietetyk kliniczny. Zafascynowana biochemią, epigenetyką i wpływem polimorfizmów genetycznych na procesy biochemiczne u człowieka. Wykładowca akademicki, autorka wielu artykułów.a
- Adrian Filip - pediatra w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu w Warszawie.
Gość wspierający projekt: prof. Dr hab. Janusz Bohosiewicz - Katedra Kliniki i Chirurgii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki.
Konferencja jest częścią wydarzenia: Europejska Konferencja „Zdrowie i wyniki edukacji dzieci z wadami wrodzonymi w Europie”, która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2022 roku. Koordynatorem strony polskiej jest profesor Anna Latos-Bielańska. Konferencja odbędzie się w formie zdalnej.
Wezmą w niej udział pracownicy służby zdrowia, badacze akademiccy, pedagodzy, liderzy opieki zdrowotnej i edukacji, studenci, rodzice i opiekunowie oraz wszyscy, którzy pracują lub są zainteresowani dziedziną wrodzonych anomalii.
Link do wydarzenia: