Żory zainaugurowały obchody 750-lecia miasta. Uroczysta sesja z hejnałem i prelekcją [ZDJĘCIA, WIDEO]
Żorscy radni podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 24 lutego zainaugurowali tegoroczne uroczyste obchody 750-lecia miasta.
Żory zainaugurowały obchody 750-lecia miasta. Uroczysta sesja z hejnałem i prelekcją [ZDJĘCIA, WIDEO]
Obchody 750-lecia miasta Żory zostały oficjalnie zainaugurowane podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się 24 lutego. Sesję rozpoczęto od odegrania żorskiego hejnału przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Następnie Tomasz Górecki z żorskiego muzeum wygłosił prelekcję na temat historii miasta, która sięga roku 1272.
Pożary częścią historii
Specyficzną częścią historii miasta są liczne pożary, w tym m.in.:
- 1552 – spłonęła połowa miasta
- 1661 – spłonął drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
- 1702 – spłonęła doszczętnie drewniana zabudowa rynku i większości domów przy pobliskich ulicach
- 1807 – spłonął średniowieczny drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
Na pamiątkę pożaru z 1702, w jego rocznicę (11 maja), od ponad 300 lat obchodzone jest jedyne w Europie Święto Ogniowe, a do historii pożarów nawiązuje także otwarte w 2014 roku Muzeum Ognia.
Akt upamiętniający
Po prelekcji nastąpiło odczytanie i podpisanie aktu upamiętniającego 750. rocznicę założenia miasta. W pierwszej kolejności akt podpisał prezydent miasta, Waldemar Socha, a następnie swoje podpisy złożyli wszyscy obecni na sali obrad radni.
- Akt upamiętniający zostanie umieszczony w kapsule czasu, podczas głównych obchodów 750-lecia Miasta Żory, planowanych w listopadzie. Mam nadzieję, że kiedyś ktoś odkryje tę kapsułę czasu i przekona się, że nasze plany, nasz apel, poparty pracą kolejnych pokoleń spowoduje, że nasze miasto będzie takim miastem, jakim chcemy, żeby było w przyszłości. Byśmy żyli w pokoju, żyli dostatnio, we wzajemnym szacunku, w dobrze rozwijającym się mieście – powiedział podczas sesji Piotr Kosztyła, Przewodniczący Rady Miasta Żory.
– Historię miasta tworzymy każdego dnia poprzez nasze decyzje i działania. Nie tylko przez takie momenty rocznicowe, ale te moment skłaniają do refleksji i podsumowań. Dziś rozpoczynam ten sezon podsumowań i refleksji. Chcemy, aby te obchody trwały cały rok, a kulminacja ma nastąpić w listopadzie – powiedział prezydent Żor, Waldemar Socha.
Niezwykła wystawa
Przez dwa dni (w czwartek oraz piątek) w sali ślubów w Urzędzie Miasta Żory można oglądać niezwykłą wystawę monet, kart pocztowych oraz listów związanych z historią miasta, które pochodzą z prywatnej kolekcji Edwarda Wałęsy. Na wystawie pojawił się między innymi list wysłany dnia 31.03.1843 roku z Biskupstwa Wrocławskiego do proboszcza, ks. Peshera w Żorach czy plomba worka zbożowego z młyna w Żorach.
Apel w sprawie zaprzestania działań wojennych na Ukrainie
Zanim doszło do zainaugurowania obchodów 750-lecia miasta, żorscy radni wystosowali apel do władz Ukrainy i Rosji o zaprzestanie działań wojennych na terenie Ukrainy. Miasto Żory zadeklarowało też pomoc uchodźcom. Więcej można przeczytać tutaj: Żory apelują o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. Deklarują także pomoc
Zobacz wystawę oraz posłuchaj hejnału:
Ludzie
Prezydent Żor