Biegi Żołnierzy Wyklętych, festyny i... protest. Zobaczcie, co działo w naszym regionie podczas weekendu [ZDJĘCIA][FILM][LIVE]
Sporo działo się w naszym regionie podczas minionego weekendu. Począwszy od wiejskich festynów (z ciekawymi konkurencjami), przez koncerty i uroczystości religijne po wydarzenia sportowe.
Młodzież zaśpiewała na raciborskim zamku
W ramach akcji Wakacje w Powiecie Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu zorganizował koncert na dziedzińcu Zamku Piastowskiego (piątek 13 sierpnia). Na koncercie zaprezentowali się soliści kół prowadzonych przez Daniela Rożka wykonując polskie oraz zagraniczne piosenki popularne. Więcej: Soliści Młodzieżowego Domu Kultury wystąpili w raciborskim zamku [ZDJĘCIA].
Dzień Zdrowia w Nędzy
Trzy lokalne grupy działania: z Pietrowic Wielkich, Lysek i Kietrza zorganizowały w sobotę 14 sierpnia na terenie boiska sportowego w Nędzy Dzień Zdrowia. W wydarzeniu wzięło udział około 200 osób. Więcej: Z Dnia Zdrowia w Nędzy skorzystało ponad 200 osób. Co przygotowano? [ZDJĘCIA].
Siła orkiestr dętych
Przy okazji koncertu dwóch orkiestr dętych działających w powiecie raciborskim - gminnej z Nędzy i raciborskiej Plani rozmawialiśmy z muzykami o teraźniejszości i przyszłości tego gatunku muzycznego. Dyrygent Krzysztof Fulneczek powiedział nam, że orkiestry wróciły do łask, a wokalista Kamil Klimek podkreślił, że występ przy muzyce orkiestrowej to spełnienie marzeń. Wydarzenie zorganizowano 14 sierpnia na Zamku Piastowskim. Więcej: Orkiestry dęte mają przyszłość bo to śląska tradycja. "Muzykowanie to wspólna pasja".
Solowy debiut Błażeja Klimaszki
Najpierw śpiewał w konkursach dziecięcych. Później w parafialnym chórku. Gdy podrósł, zaczął uczęszczać na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Tam jego talent szlifowali Daniel Rożek oraz Elżbieta Biskup. A 14 sierpnia 2021 r. zaśpiewał na swoim debiutanckim koncercie. Wydarzenie zorganizowano w raciborskim parku Roth dzięki aktywności Stowarzyszenia Voltage. Więcej: Błażej Klimaszka i jego debiutancki koncert w parku Roth. Jak śpiewa utalentowany artysta z Tworkowa? [FILM] [ZDJĘCIA].
W zdrowym ciele zdrowy duch
14 sierpnia proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Klub Sportowy Przyszłość Rogów zaprosili wszystkich mieszkańców do spędzenia czasu na stadionie w Rogowie, gdzie odbyła się Parafiada Sportowa. Więcej: Czy religia i sport to dobre połączenie? W Rogowie udowodnili, że tak. Zobaczcie, co działo się na parafiadzie.
Żorzanie przeciwko lexTVN
Skromny protest żorzan przeciw nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN, odbył się na żorskim rynku 14 sierpnia. Pikieta wpisała się w ogólnopolskie protesty w obronie wolności słowa. Więcej: W Żorach protestowali w obronie wolności słowa. Pikieta przeciw lex TVN odbyła się na rynku [ZDJĘCIA].
Msza pod gołym niebem
- W sposób szczególnych chcemy modlić się za tych, których szczątki znajdują się na naszym raciborskim cmentarzu - powiedział ks. Adam Rogalski, rozpoczynając mszę świętą na polanie w Arboretum Bramy Morawskiej. Uroczystość zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Więcej: Raciborzanie spotkali się na leśnej polanie. Modlili się za tych, którzy strzegą naszych granic [ZDJĘCIA] [FILM].
Tropem Wilczym... Biegi Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim
1963 metrów - tyle dokładnie liczyła trasa IX Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który zorganizowało Raciborskie Centrum Kultury z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Arboretum Bramy Morawskiej. Jako pierwszy na mecie zameldował się Kamil Spyra, a pierwszą panią która przebiegła linię mety była Patrycja Mandera. Więcej: Wilki biegały w Oborze [ZDJĘCIA, LIVE].
"Tropem wilczym..." to ogólnopolska inicjatywa. W naszym regionie Bieg Żołnierzy Wyklętych zorganizowano również na wodzisławskim Balatonie. Więcej: Pobiegli w Biegu Tropem Wilczym w Wodzisławiu. Trasa w skwarze przy Balatonie była wymagająca [ZDJĘCIA].
Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie
Czwarty koncert w Zaczarowanym Ogrodzie w Arboretum Bramy Morawskiej był zwieńczenim obchodów Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej. Więcej: Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie: Raciborski Kwintet Dęty Blaszany zagrał polskie melodie [ZDJĘCIA].
95 lat LKS Pietraszyn
Oficjalne uroczystości jubileuszowe zorganizowane w niedzielę 15 sierpnia były sposobnością, by zapytać miejscowych działaczy i sympatyków o ich wspomnienia i refleksje na temat przeszłości i przyszłości zasłużonego klubu. Więcej: Na mecze jeździli na przyczepie, a na trening trzeba było uciekać z domu. 95 lat KS Pietraszyn.
Metropolitalny odpust w Rudach
- Misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę - mówił podczas metropolitalnego odpust w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska) abp Wiktor Skworc, nawiązując do 40. rocznicy sakry biskupa gliwickiego seniora Jana Wieczorka. TUTAJ publikujemy relację z tego wydarzenia.
Dojenie krowy na czas, czyli olimpiada wiejska w Bełsznicy
15 sierpnia na boisku w Bełsznicy, po długiej przerwie, odbyła się pierwsza impreza plenerowa. Przygotowaliśmy relację z tego wydarzenia: Olimpiada Wiejska w Bełsznicy. Co tam się dziś działo i za co można było otrzymać medal? [ZDJĘCIA].
Pozytywna energia muzyczna
Na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie trwa II edycja FEST Festiwalu (pierwsza odbyła się 2019 roku). Obszar wydarzenia obejmuje swym zasięgiem wyjątkowe przestrzenie jednego z największych parków miejskich Europy, na których zlokalizowano kilkanaście scen, strefy tematyczne, foodtrucki, wystawców i całe mnóstwo innych atrakcji. Więcej: FEST Festival w Chorzowie – Park Śląski wypełniony pozytywną muzyczną energią [ZDJĘCIA].