Wystawa plenerowa Rafała Kalinowskiego początkiem nowego projektu "Niezależnych"
Wielkoformatowe wydruki fotografii piktorialnej Rafała Kalinowskiego można do 21 kwietnia podziwiać obok Domu Zdrojowego przy ul. Witczaka. Wystawa plenerowa zainicjowała duży projekt Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni", który uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój.
Wystawa plenerowa Rafała Kalinowskiego początkiem nowego projektu "Niezależnych"
W piątek 26 marca w Parku Zdrojowym odbyła się inauguracja wystawy Rafała Kalinowskiego "Rafalski Pictoria", będąca jednocześnie początkiem szeroko zakrojonego projektu "Prowadzenie Galerii - Pracowni Fotograficznej w nowo powstającym obiekcie Łazienki III jako wytwórni cooltury oraz prowadzenie zajęć w pracowni fotograficznej w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju", który w 2021 roku będzie realizować JKF "Niezależni" w miarę możliwości związanych z ewentualnymi obostrzeniami sanitarnymi. - Naszym marzeniem jest stworzenie prawdziwej fotograficznej galerii, w której będzie można wykonać zdjęcie, wywołać lub wydrukować oraz je zaprezentować - zapowiedział Maciej Kanik, prezes stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni".
Pierwsza wystawa to połączenie wydarzenia kulturalnego z dostępnością. Fotografie wystawione zostały w plenerze, w ogólnodostępnym miejscu, aby wszyscy zainteresowani w bezpiecznych warunkach mogli podziwiać zaprezentowane kadry.
Autor zdjęć Rafał Kalinowski jest artystą fotografikiem FotoKlubu RP, członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego "Niezależni" w Jastrzębiu-Zdroju, Ogólnopolskiej Artystycznej Grupy Twórczej AF13. Jest mieszkańcem Żor, ale przez wiele lat mieszkał w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie również pracował w jednym z zakładów wydobywczych. Fotografią zajmuje się od 14 lat i znany jest głównie z projektu "Klatunia", w którym fotografuje w wyjątkowy sposób klatki schodowe. Podczas wystawy w Jastrzębiu-Zdroju zaprezentował jednak inną tematykę. - Fotografie te są piktorialami. Nie są to zdjęcia prosto z aparatu, a urzeczywistniają one wyobraźnię. Można powiedzieć, że w danej chwili są one ekspresją mojej wyobraźni. Tym ostatnio się zajmuję - powiedział autor wystawy, zachęcając do dyskusji. Na zdjęciach uwiecznione zostały m.in. pałac w Branicach, cerkiew w Kniaziach oraz inne ciekawe obiekty, głównie ze wschodu Polski.
To oczywiście nie jedyne wydarzenie, które będzie dostępne dla mieszkańców Jastrzębia w ramach realizowanego projektu. W planach jest ogółem 10 wystaw: fotografii analogowej, fotografii cyfrowej "Wiosna, lato, jesień, zima w jastrzębskim obiektywie", wystawa zabytkowego sprzętu fotograficznego, fotografii ulicznej, makrofotografii, architektualu, zdjęć przyrodniczych, wystawa Śląska Fotografia Prasowa 2019, "Światłem malowany czas" (wystawa prac uczniów SP6) oraz najbliższa i kolejna - JAZZtrzębie - fotograficzne wspomnienia festiwalu. Właśnie wystawa pokazująca JAZZtrzębie w obiektywie ma być dostępna dla zwiedzających w drugiej połowie kwietnia.
W ramach projektu zaplanowano również spotkania autorskie. Jeśli okoliczności na to pozwolą, ich gośćmi będą Robert Bareja, Jacęty Dędek, Krzysztof Goluch oraz Marcin Giba. Zaplanowano także Fotograficzną Grę Miejską oraz II Jastrzębski Maraton Fotograficzny.
Organizatorzy z JKF "Niezależni" zaplanowali także 7 wykładów. Będą to prelekcje z zakresu teorii fotografii, podstaw optyki, zasad kompozycji kadru, poznania różnorodnych dziedzin fotografii od studyjnej, przez klasyczną, portretową, reportaż po dokument. Oprócz tego uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w co najmniej 10 spotkaniach warsztatowych, które pokażą, jak skutecznie wykorzystywać możliwości aparatu w smartfonie; fotografować makro; poznać budowę aparatów; poznać tajniki fotografii analogowej oraz (co za tym idzie) wywoływac zdjęcia w ciemni. Co ważne, dla uczestników udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.