Jak zmienić numer konta bankowego, na który ZUS dokonuje wypłaty?
Numer konta bankowego, na które ZUS przelewa seniorom emerytury, musi być szczególnie chroniony. Dlatego, jeśli emeryt chce zmienić rachunek bankowy, powinien to zrobić w sposób jak najbardziej bezpieczny. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Poniżej kilka wskazówek jak zrobić to szybko i bezpiecznie.
Jeżeli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu PUE, w każdej chwili może go sobie założyć. Pomocna może być bankowość internetowa, bowiem jest kilka banków, które udostępniły usługę założenia i logowania na PUE właśnie z poziomu strony danego banku.
Innym rozwiązaniem jest założenie profilu na stronie internetowej PUE ZUS. Taki profil trzeba potwierdzić. Jest kilka sposobów, a jednym z nich jest użycie profilu zaufanego (ePUAP). - Potwierdzenie naszej tożsamości jest bardzo ważne, gdyż po aktywacji profilu PUE ZUS uzyskujemy dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym. Co więcej, profil PUE daje nam też możliwość składania, w naszym imieniu, dyspozycji, m.in. zmianę numeru rachunku bankowego, na które wypłacane jest świadczenie z ZUS. Świadczeniobiorca może też ze swojego konta na PUE pobrać swój PIT 11A lub PIT 40A - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Jak zmienić na PUE ZUS rachunek bankowy?
Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznych, a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD. W tym momencie wyświetli się dokument: Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego. Wniosek po wypełnieniu (system intuicyjnie naprowadza co dalej) należy podpisać np. profilem zaufanym (dlatego także należy założyć profil zaufany, a potem konto na PUE). To najbezpieczniejszy sposób, gwarantujący, że nikt nieupoważniony nie zmieni seniorowi konta w banku, żeby ukraść pieniądze.
Jak założyć ePUAP i PUE bez wychodzenia z domu?
Profil zaufany (ePUAP) można założyć także bez wychodzenia z domu, poprzez swoje konto bankowe. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego - ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp
Jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego (ePUAP), wystarczy zalogować się na swoje bankowe konto i w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany”. - Dalej system rejestracji „poprowadzi nas za rękę”. Gdy mamy swój profil zaufany możemy załatwiać wiele spraw urzędowych, a także „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS – zapewnia rzeczniczka.
Jak załozyć w domu konto na PUE ZUS?
Wystarczy na stronie głównej www.zus.pl kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie”, dalej system „poprowadzi za rękę.” Dalej wybieramy pierwszy przycisk „profil zaufany” i system ponownie „poprowadzi nas za rękę”.
Jak podpisywać pisma do ZUS przez profil zaufany?
Po założeniu konta na PUE ZUS należy się zalogować i w „powiązać” konto na PUE z kontem ePUAP ta opcja jest w konfiguracji profilu/dane płatnika.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS zapewnia wszystkim całodobowy, wygodny i bezpieczny dostęp do usług świadczonych elektronicznie. Indywidualne konto w ZUS to duże ułatwienie dla wszystkich zarówno przedsiębiorców i osób czynnych zawodowo, jak i każdego, kto chce kontrolować stan swojego konta, składać wnioski i oświadczenia np. o przebywaniu w kwarantannie czy o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem.
źródło: ZUS
Ludzie
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego