Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odcięli nam Facebooka. Cóż począć? [FELIETON]

Bardzo ciekawe zjawisko wystąpiło we wtorkowe popołudnie 6 lutego. Mianowicie na chwilę w wyniku awarii zniknął dostęp do portalu Facebook. Niby nic się nie stało, ale jednak.

Odcięli nam Facebooka. Cóż począć? [FELIETON]

Odcięli nam Facebooka. Cóż począć? [FELIETON]

Dla tych, którzy w social mediach spędzają prawie całe dnie, to mógł być koniec świata. Godzina, czy tam dwie godzinki bez ulubionego portalu społecznościowego. Katastrofa, koniec świata. Bo przecież nie zobaczę tak istotnych rzeczy, jak dzisiejszy obiad koleżanki, rowerowa trasa na 3 km pokonana przez sąsiada, kolejnych (czasem zupełnie nieznanych) nowych twarzy w kołnierzykach i z notatką „kandydat” oraz bzdurnych filmików, które z Tik-Toka jak rak z przerzutami przywędrowały już jakiś czas temu do innych miejsc wirtualnych spotkań.

Tuż po awarii pojawiły się w tym samym portalu notatki typu „też nie mieliście dostępu?”, „brak Facebooka, co robić?” itd. Niektórzy odetchnęli z ulgą po ustaniu problemu, bo znów mogli wrócić do swoich wirtualnych kłótni, awantur o poglądy polityczne albo wyzywania innych od analfabetów za brak przecinka w zdaniu, choć sami pisownią nie grzeszą, bo nie ma co ukrywać, że język polski do łatwych nie należy...

Ale niektórzy jednak skłonili się do refleksji. Bo skoro godzinka bez ulubionego portalu spowodowała takie zamieszanie, to co byłoby, gdyby nastąpił cybernetyczny atak na kraj? Mogłoby zabraknąć prądu, wody przez blokadę wodociągów online, dostępu do informacji na Nowiny.pl czy JastrzębiuOnline. Ta chwilowa awaria stała się tego małą namiastką, możliwością zastanowienia się nad tym, jak to by było wrócić do ery sprzed internetu.

Jeszcze inni uświadomili sobie, że przez świat wirtualny całkowicie zatracili życie w świecie realnym. I to chyba największa wartość z tej chwilowej awarii.

A ja skończyłem robotę i poszedłem na spacer do mojej 80-letniej babci, aby posłuchać historii o przodkach. Tego w internecie nie wygrzebiemy, a za chwilę możemy żałować, że zamiast pogadać z babcią, bezsensownie „scrollowaliśmy walla”.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sześc (149.102. * .43) 07.03.2024 14:04

Miliony nastolatków na chwilę przestało istnieć :)
A ja mam w to w*yjebane bo nigdy nie pozwalałem handlować swoim życiem prywatnym .
Róbcie tak dalej a potem płacz będzie że wasze fotki są przerabiane na deep fake, a zagraniczne firmy bawią się waszymi danymi w najlepsze.
Jak coś jest za darmo to ty jesteś produktem

~To_sem_ja (37.248. * .80) 06.03.2024 17:50

Degrengolada człowieka. Takie cyfrowe zombie zgodzą się na wszystko, byle mieć dostęp do sieci... Zwłaszcza znamię bestii...

~mattttt78 (89.64. * .125) 06.03.2024 17:35

Śmiejcie się, śmiejcie, ale tak naprawdę do śmiechu wcale nie jest. Dzięki mediom społecznościowym (co za głupia nazwa, bo społeczności właśnie tam brakuje), zatraciliśmy umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem. Wystarczy wejść do autobusu, tramwaju, pociągu, do przychodni zdrowia i wszelkich innych miejsc "zbierających ludzi". Każdy patrzy w ekran smartfona, nie zważając na nic i nikogo. U mnie w pracy na stołówce siedzi 8-10 osób i nikt nie rozmawia tylko "gapi się" w "media społecznościowe". Ta ułuda bycia na bieżąco odbiera nam to, co najważniejsze... człowieczeństwo, robiąc z nas cyfrowe cyborgi. Mam w pracy kilka młodych osób (19-22 lata), którzy na początku prawie z nikim poza sobą nie rozmawiali. Powodem była właśnie utrata umiejętności komunikowania się z obcym człowiekiem (zastanawiam się jak oni pracę dostali). Po pewnym czasie lekko się otworzyli i jedna z nich powiedziała mi, że ma problemy, żeby umówić się do lekarza czy do fryzjera, bo w większości nie można zrobić tego przez internet, a to by im ograniczyło stresu przez otwartą rozmową z obcym człowiekiem. Teraz znajomości zdobywa się przez internet, można podejrzeć jak wygląda czyjeś dziecko, dom schowek i wychodek. Można mieć tysiące obserwatorów, ale niech oni odpowiedzą sobie szczerze ilu naprawdę wiernych przyjaciół.

~Pusta_Pindzia (5.184. * .110) 06.03.2024 13:03

Szczerze, z powodu braku dostępu wczoraj do fejsa dla mnie świat się całkowicie zawalił i po paru nieudanych próbach zalogowania się pomyślałam nawet o tym żeby odebrać sobie życie.

~Exon23 (87.207. * .139) 06.03.2024 07:13

To Tusk zrobił służbami żeby odwrócić uwagę od rosnących cen i innych problemów z którymi rząd sobie nie radzi .