Paweł Jabłoński
Poseł na Sejm RP
Paweł Jabłoński urodził się w 1986 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły prawa hiszpańskiego i europejskiego Universidad de Castilla-La Mancha i Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2015 pracował w kancelariach prawnych. Jest adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie; w latach 2016-2018 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Izby. Od 2018 r. był doradcą Prezesa Rady Ministrów, a następnie zastępcą dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych w Kancelarii Premiera. Od 2020 r. był Pełnomocnikiem Rządu RP ds. Inicjatywy Trójmorza. Jest także członkiem Rady Instytutu Europy Środkowej. W latach 2019–2023 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2023 roku wybrany posłem na Sejm RP X kadencji.
Dziś, 26 października w Rybniku odbył się zjazd okręgowy Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczasowym przewodniczącym był poseł Bolesław Piecha. Prezes Jarosław Kaczyński nominował jednak na to stanowisko Michała Wosia. Konieczne było zaakceptowanie przez członków okręgu tej decyzji.
Od kilku dni trwa przerwa w pracy Sejmu, w sierpniu nie są planowane posiedzenia. Niektórzy posłowie wyjechali na wakacje, niektórzy pozostali w swoich okręgach. Sprawdziliśmy, jakie interpelacje, zapytania, oświadczenia i pytania w sprawach bieżących złożyli parlamentarzyści z naszego regionu.
Posłanka Platformy Obywatelskiej stwierdziła na swojej stronie internetowej, że informacja o tym, że wiceminister w MSZ rozdawał miliony na pomoc humanitarną i rozwojową po uważaniu nie jest nowa. Gabriela Lenartowicz mówiła o niej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku na Debacie Dwójek Lenartowicz-Jabłoński w RCK, którą zorganizowały...
Audyt Najwyższej Izby Kontroli zawiera informacje o przekazaniu przez byłego wiceministra spraw zagranicznych kwoty 7,2 mln zł według własnego uznania. Chodzi o decyzję Pawła Jabłońskiego, obecnie posła, polityka z Raciborza. O sprawie rozpisują się media ogólnopolskie.
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, wprowadzającą nową definicję gwałtu oraz nowy rodzaj zgwałcenia. Posłowie z naszego okręgu wyborczego nie byli w tej sprawie jednomyślni. Zmianę poparło trzech posłów z KO, jeden z PiS, jeden z Polski 2050. Trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.
W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiono główne punkty programu, które będzie realizować partia. Liderem będzie była premier Beata Szydło.
Pięciu posłów z naszego regionu opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy, nadającej językowi śląskiemu status regionalnego. Przeciw zagłosowało dwóch posłów, jeden się wstrzymał, a jeden nie głosował.
- Czy wiecie, jak się dzieli ludzkość świata? Jest 1 mln Ślązaków i 8 mld goroli - to żart, który opowiedział w Sejmie poseł Roman Fritz z Konfederacji w trakcie dyskusji nt. uznania śląskiego za język regionalny.
Tytułowe pozdrowienie wypowiedział Andrzej Sączek, kandydat PiS na prezydenta Rybnika, podczas konwencji zorganizowanej w rybnickim "Świerklańcu". W wydarzeniu wzięło udział wielu lokalnych i regionalnych polityków tego ugrupowania, w tym posłowie Bolesław Piecha i Paweł Jabłoński.
Podczas posiedzenia komisji śledczej ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński przedstawił treść maila do Michała Dworczyka, w którym Paweł Jabłoński miał poruszać temat wyborów kopertowych.
15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne, zaś 13 listopada rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Sprawdziliśmy, jak wygląda aktywność sejmowa posłów z okręgu nr 30.
W Warszawie ma się odbyć manifestacja zwolenników poprzednich rządów. Wezmą w niej udział także mieszkańcy z naszego regionu. Wyjazdy organizowali m.in. poseł PiS Paweł Jabłoński i była posłanka PiS Teresa Glenc.
Zmiany we władzach publicznych mediów dokonane przez ministra kultury komentują parlamentarzyści z naszego okręgu. Według posła Prawa i Sprawiedliwości Pawła Jabłońskiego postąpiono w sposób niecywilizowany, złamano prawo. Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że prawicę boli utrata tuby propagandowej.
Posłowie Marek Krząkała (PO) oraz Paweł Jabłoński (PiS) są zgodni co do tego, że incydent z Grzegorzem Braunem w roli głównej szkodzi pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Grzegorza Brauna bierze w obronę poseł Konfederacji Roman Fritz z Rybnika, który zadaje szereg pytań.
AKTUALIZACJA
Jarosław Kaczyński miał prawo nazwać Donalda Tuska agentem niemieckim, bo Donald Tusk w przeszłości prowadził politykę zbieżną z interesem Niemiec, a nie z interesem Polski - uważa Paweł Jabłoński, pochodzący z Raciborza wiceminister spraw zagranicznych, poseł z naszego regionu.
W kolejnym dniu posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego.