"Napisała, że okradli ją w klubie nocnym i tylko mnie może poprosić o pomoc". Znany aktor przestrzega
Metody, którymi posługują się oszuści mogą zadziwiać. Mnogość sposobów i scenariuszy według jakich działają przestępcy zdaje się nie mieć końca. Jednak można się przed tym skutecznie bronić.
Przestępcy wybierają z szerokiego wachlarza metod, by jak najwięcej podejmowanych przez nich prób oszustw, kończyło się dla nich korzystnie. Niestety, wciąż, mimo wielu apeli osoby przekazują im oszczędności swojego życia, wierząc, że działają w dobrej sprawie. W ostatnim czasie przekonała się o tym m.in. mieszkanka Mikołowa, po którą oszuści wysłali taksówkę, by ta zawiozła ją do banku, a następnie na spotkanie z tzw. "odbierakiem" podającym się za policjanta. Ta sprawa miała jednak, całkiem niespodziewanie, szczęśliwe zakończenie. Więcej: 85-latka uchroniona przez wielką finansową stratą
Policja w całym kraju stale apeluje, co ważne do osób w każdym wieku - bo ofiarą przestępców padają nie tylko seniorzy - o czujność i niepodejmowanie decyzji w emocjach, zwłaszcza, jeśli osoba, która do nas dzwoni, przekonuje nas, że musimy komukolwiek przekazać nasze pieniądze.
W najnowszej policyjnej kampanii uświadamiającej o sposobach działania oszustów biorą udział Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski.
„Kumpel mi opowiedział, że nasz wspólny znajomy stracił 300 zł, bo dał się nieźle wykiwać. Wystarczyło, że dostał wiadomość w komunikatorze od znajomej, która mu się bardzo podobała. Napisała, że ma gorącą prośbę, to już mu myślenie odjęło... Napisała, że jest w nocnym klubie i ukradli jej torebkę z portfelem i nie ma za co wrócić do domu. No to już całkiem stracił głowę, bo napisała, że jest jedynym facetem, któremu może to powiedzieć, i żeby wysłał jej kod do płatności. No i wysłał... A żeby nie być nachalnym, to zadzwonił do niej następnego dnia, żeby się umówić na jakieś spotkanko. A ta znajoma potraktowała go bardzo zimno, bo okazało się, że jest na wakacjach ze swoim chłopakiem, a on uległ urokowi oszusta” – opowiada Zbigniew Buczkowski w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
Obejrzyj poniższy filmik i dowiedz się, jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy z wykorzystaniem szybkiego przelewu:
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki wraz z Policją przypominają:
- Oszuści mogą podszywać się pod kogoś bliskiego na popularnych komunikatorach.
- Oszuści mogą przejąć Twoje konta w mediach społecznościowych.
- Zanim zrobisz przelew zadzwoń do znajomego, który potrzebuje twojej pomocy!
- Nigdy nie udostępniaj kodu do płatności – nikomu!
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi.
źr. Policja, o. sqx
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nigdy nie dawać babie pieniędzy.
Ciekawe i zabawne czasy mamy. Czytam zagryzając popcorn...