Przedłużacz, ładowarka, lalka. UOKiK ostrzega przed tymi produktami
W ostatnim czasie UOKiK wydał ogłoszenia o przedmiotach niebezpiecznych, które dotyczą produktów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia.
Przedłużacz KRAFT&DELE
DAWIKA KRAFT S.A. z siedzibą w miejscowości Koteże, w wyniku prowadzonego postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowała na stronie internetowej: https://kraftdele.info/ ogłoszenie w którym poinformowała, że wprowadzony do obrotu wyrób: przedłużacz KRAFT&DELE, KD4016, 50 metrów, kod EAN: 5903175335173, nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego z uwagi na zastosowanie w wyrobie przewodu o znacznie większej długości niż dopuszczalna dla deklarowanego przekroju żył, co może skutkować spadkiem napięcia prądu elektrycznego w przewodzie, czego efektem może być przegrzanie zasilacza i wystąpienie pożaru oraz z uwagi na to, że wtyczkę urządzenia o klasie ochronności I można włożyć do gniazdka przedłużacza przeznaczonego dla urządzeń o klasie ochronności II, możliwy jest wtedy dostęp do części czynnych pod napięciem, przez co wyrób stwarza ryzyko porażenia prądem elektrycznym użytkownika.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami.
Ładowarka iPower B3+
Krakman P. Kiepura, K. Michalik sp.k. z siedzibą w Krakowie, w wyniku prowadzonego postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowała na stronach internetowych: www.taiwangun.com.pl i www.taiwangun.biz ogłoszenie, w którym poinformowała, że wprowadzony do obrotu wyrób: ładowarka iPower B3+, kod EAN: 5901698443276, nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego, z uwagi na niewłaściwą budowę złącza przewodu zasilającego, z uwagi na zbyt małe odstępy izolacyjne i zastosowanie niewystarczającej izolacji pomiędzy uzwojeniami transformatora separacyjnego oraz z uwagi na wystąpienie podczas badania wytrzymałości elektrycznej przebicia elektrycznego, co stwarza ryzyko porażenia prądem elektrycznym użytkowników.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami.
Lalka Moya Mia Ultra Glow
PEPCO Poland sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w wyniku prowadzonego postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowała na stronie internetowej https://www.pepco.pl/ ogłoszenie, w którym poinformowała, że wprowadzona do obrotu lalka z akcesoriami Moya Mia Ultra Glow, kod EAN: 2200159659366, nie spełnia obowiązujących wymagań dla zabawek, z uwagi na przekroczenie wartości granicznej migracji glinu (aluminium) w wyrobie, co stwarza ryzyko niekorzystnego wpływu na zdrowie ludzkie (przede wszystkim uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i rozwoju chorób neurologicznych), związanego z narażeniem na działanie substancji zawartych w zabawce.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zniszczenia zabawki oraz powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu.
Bezpieczeństwo produktów i nadzór rynku
Ochrona konsumentów UOKiK obejmuje również bezpieczeństwo produktów. Urząd analizuje wyniki kontroli Inspekcji Handlowej i napływające sygnały, w szczególności skargi konsumenckie oraz powiadomienia od organów nadzoru innych państw członkowskich UE w ramach unijnego systemu RAPEX. Głównym jego celem jest szybka wymiana informacji na temat produktów stwarzających zagrożenie. W systemie znajdują się także dane o działaniach, jakie podjęły państwa członkowskie bądź sami przedsiębiorcy, aby wykluczyć lub ograniczyć obrót niebezpiecznymi produktami.
W 2023 r. Prezes UOKiK zainicjował 138 spraw z zakresu ogólnego bezpieczeństwa produktów, w tym 88 czynności wyjaśniających oraz 50 postępowań administracyjnych. W 2023 r. Urząd otrzymał 356 dobrowolnych powiadomień od przedsiębiorców o produktach stwarzających zagrożenie.
Ponadto Prezes UOKiK zainicjował 291 spraw z zakresu zgodności wyrobów z unijnymi wymaganiami, w tym 113 czynności wyjaśniających oraz 178 postępowań administracyjnych. Do systemu Safety Gate/RAPEX UOKiK przekazał 151 zgłoszeń, które dotyczyły ponad 1,4 mln sztuk produktów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zabawek.
źr. UOKiK, o. sqx