Prezes PGG Leszek Pietraszek został nowym wicemarszałkiem województwa śląskiego. Stawia na bezpieczeństwo
TEKST AKTUALIZOWANY
Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa śląskiego - to cel numer jeden nowego wicemarszałka województwa śląskiego. L. Pietraszek przechodzi do władz województwa z Polskiej Grupy Górniczej, ale w przeszłości związany był z Urzędem Ochrony Państwa oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Leszek Pietraszek nowym wicemarszałkiem województwa śląskiego
Nowym wicemarszałkiem województwa śląskiego został Leszek Pietraszek - prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Kandydaturę L. Pietraszka poparło 26 radnych sejmiku. 13 radnych było przeciw, 1 się wstrzymał.
Leszek Pietraszek urodził się w Mikołowie. Jest politologiem, absolwentem studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa, wykładowcą akademickim. W przeszłości był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kierował delegaturami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach i Opolu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Stanowisko prezesa PGG objął 18 marca 2024 r.
Kto będzie nowym prezesem PGG?
Wejście Leszka Pietraszka do zarządu województwa wiąże się z koniecznością wyboru nowego prezesa PGG. W kuluarach już spekuluje się o tym, kto mógłby być jego następcą. Podobnie jak poprzednim razem, tak i teraz w gronie potencjalnych kandydatów wymienia się Zygmunta Łukaszczyka. Z. Łukaszczyk w przeszłości był m.in. prezydentem Żor, wiceprezesem JSW oraz prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego. Jest absolwentem studiów z zakresu fizyki na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowym studiów ekonomicznych, a także doktorem nauk technicznych.
Marszałek Saługa do opozycji z PiS: Jakbym był waszym szefem, byłbym pod wrażeniem. Dobrze wykonana praca
Nowy wicemarszałek został wybrany podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, 4 listopada 2024 r. Była ona następstwem rezygnacji Bartłomieja S. z pełnienia obowiązków Wicemarszałka Województwa Śląskiego.
Marszałek Wojciech Saługa (KO) podkreślił, że zatrzymanie Bartłomieja S. było "dużym zaskoczeniem", bo "nic nie wskazywało na to", że dzieje się coś niepokojącego. - Od samego początku otwarcie współpracujemy we wszystkich kwestiach ze służbami - zapewnił W. Saługa.
Następnie głos zabrał Jan Kawulok (PiS). Samorządowiec zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu uchwały o przyjęciu rezygnacji Bartłomieja S. nie ma informacji o powodach rezygnacji. J. Kawulok pytał, czy w związku z zarzutami korupcyjnymi, powołano zespół w celu dokonania przeglądu uchwał, których przyjęcie rekomendował wicemarszałek Bartłomiej S. - Coś zaszwankowało w naszym systemie, że ta osoba nie została zweryfikowana - powiedział.
Opozycja zaapelowała również do Bartłomieja S., by złożył mandat radnego sejmiku. Radni PiS powiedzieli, że zatrzymanie Bartłomieja S. to "czarny dzień samorządu województwa śląskiego". Padło wiele pytań do marszałka, m.in.:
- Dlaczego marszałek Wojciech Saługa nie odwołał Bartłomieja S., tylko czekał, aż S. złoży rezygnację?
- Kto w ogóle rekomendował Bartłomieja S. do pełnienia tak wysokiej funkcji?
- Czy zlecono przeprowadzenie audytów i kontroli?
- Czy marszałek Wojciech Saługa czuje polityczną odpowiedzialność za wybór Bartłomieja S. do władz województwa (formalnie członków zarządu wybiera sejmik - red.)?
- Czy pracownicy urzędu marszałkowskiego zostali już przesłuchani?
- Czy Bartłomiej S. jest człowiekiem Wojciecha Saługi czy minister Izabeli Leszczyny (jest szefową KO w okręgu Częstochowie)?
Radny Józef Kubica (PiS) powiedział, że skoro KO ma tak "krótką ławkę" specjalistów, to może zwrócić się do opozycji, by razem wybrać na tę zaszczytną funkcję kogoś, za kogo później nie trzeba będzie się wstydzić.
Jeśli nowym wicemarszałkiem zostanie Leszek Pietraszek (obecnie prezes PGG, wcześniej związany z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego), to będzie to oznaczać, iż do Katowic "przysłano" człowieka do pilnowania władz samorządowych. Taką myśl przedstawił z kolei poseł Michał Wójcik (PiS).
- Jakbym był waszym szefem, byłbym pod wrażeniem. Dobrze wykonana praca. Taka jest wasza rola dzisiaj - wiercić, szukać - odpowiedział radnym sejmiku i posłom marszałek Wojciech Saługa. - Mało komu jak mnie tak zależy, żeby tę sprawę wyjaśnić, żeby wiedzieć, żebyśmy nie byli w zawieszeniu, że dowiadujemy się pewnych rzeczy z gazet, ale dopiero sąd o tym kiedyś zdecyduje - dodał Wojciech Saługa.
Bezpieczeństwo energetyczne, dekarbonizacja i ochrona zdrowia mają wspólny mianownik
Następnie marszałek Wojciech Saługa przedstawił kandydaturę Leszka Pietraszka, aktualnie prezesa Polskiej Grupy Górniczej, na stanowisko Wicemarszałka Województwa Śląskiego.
- Jestem człowiekiem odpowiedzialnym. Jestem przekonany, że doświadczenie zawodowe i wiedza, którą zdobywałem, pozwoli mi pełnić funkcję, do której aspiruję, z dużym zaangażowaniem i pewnością powodzenia - powiedział Leszek Pietraszek.
Ponadto L. Pietraszek stwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne, dekarbonizacja i ochrona zdrowia (a więc obszary w których działa obecnie i w którym miałby działać jako wicemarszałek) mają wspólny mianownik, a jest nim bezpieczeństwo.
- Moim zadaniem, naszym zadaniem, będzie zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego regionu. Deklaruję państwu zaangażowanie. Deklaruję państwu transparentność. Deklaruję państwu otwarcie. Deklaruję państwu, że drzwi do mnie zawsze będą dla państwa otwarte
- powiedział L. Pietrasek przed głosowaniem.
Niespodzianek nie było, L. Pietraszek został wybrany wicemarszałkiem.
Skandal z byłym wicemarszałkiem
Przypomnijmy, poprzedni wicemarszałek, Bartłomiej S. (KO), złożył rezygnację 25 października 2024 r. Miało to związek z działaniami CBA, którego funkcjonariusze zatrzymali go 23 października 2024 r. na polecenie Prokuratury Krajowej w Katowicach. Ciążą na nim zarzuty o charakterze korupcyjnym:
Bartłomiej S. to samorządowiec od lat związany z Częstochową. Ma 44 lata. W wyborach samorządowych był liderem listy Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 22 661 głosów. We władzach województwa odpowiadał za ochronę zdrowia.
We władzach województwa śląskiego nie było ani jednego Ślązaka
Rezygnacja dotychczasowego wicemarszałka rozbudziła nadzieje, że do zarządu wejdzie przedstawiciel naszego regionu. Pisaliśmy o tym tutaj:
Część naszych rozmówców zwróciła uwagę na fakt, że w Zarządzie Województwa Śląskiego nie ma przedstawiciela nie tylko subregionu zachodniego, ale nawet szerzej - ziem historycznie należących do Górnego Śląska.
Skierowaliśmy do marszałka Wojciecha Saługi prośbę o komentarz, który odpowiadałby na pytania:
1. Co sądzi Pan o poglądzie, w myśl którego każdy subregion województwa śląskiego powinien mieć przedstawiciela w Zarządzie Województwa Śląskiego?
2. Czy widzi Pan zagrożenia wynikające z faktu braku reprezentacji niektórych części województwa w wojewódzkich władzach samorządowych przy jednoczesnej nadreprezentacji innych regionów? Jeśli tak, to jakie są to zagrożenia? Jeśli nie, to z czego wynika to przekonanie?
Na powyższe pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Im bliżej było nadzwyczajnej sesji, tym więcej było głosów, że do zarządu województwa wejdzie osoba związana z Górnym Śląskiem. Rankiem 4 listopada pojawiły się nieoficjalne głosy, że wybór padnie na Leszka Pietraszka - prezesa Polskiej Grupy Górniczej.
Województwem rządzi Koalicja 15 Października
Większość w Sejmiku Województwa Śląskiego ma Koalicja 15 Października, czyli sojusz Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, które mają łącznie 27 mandatów (20 - KO, 5 - TD, 2 - Lewica). PiS jest w opozycji (18 mandatów).
Z naszego regionu do sejmiku weszli: Wojciech Kałuża (PiS), Łukasz Dwornik (PiS), Julia Kloc-Kondracka (PiS), Grzegorz Wolnik (KO), Barbara Gadowska (KO), Ewa Chmielorz (KO), Broniław Karasek (TD - PSL).
Pierwsza Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego w nowej kadencji samorządu odbyła się 6 maja 2024 r. Wybrano wówczas nowy zarząd w składzie: marszałek Wojciech Saługa (Jaworzno), wicemarszałek Bartłomiej Sabat (Częstochowa), wicemarszałek Grzegorz Boski (Częstochowa), członek zarządu Rafał Adamczyk (Będzin) oraz członkini zarządu Joanna Bojczuk (Bielsko-Biała).
Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Jacek Jarco (pow. żywiecki), a do prezydium sejmiku weszli jeszcze: wiceprzewodnicząca Alina Bednarz (Tychy), wiceprzewodniczący Mirosław Mazur (Zawiercie) oraz wiceprzewodniczący Stanisław Gmitruk (Częstochowa).
Ludzie
Marszałek Województwa Śląskiego
Nie podoba mi się to. Facet robił w PGG naprawdę dobrą robotę. Wgryzał się w tematy ileś miesięcy. Teraz znów będą szukać, nie wiadomo z jakim skutkiem. Aż tak krótka ławka panowie?
Regionalna PO to zwykli statyści. Złotouste pionki. Zgrane karty. Biorą kasę, przyciskają przycisk kiedy im każą, czy werbują ciągle te same osoby jak trzeba autobus nazbierać na demonstrację. Tyle mogą. Widocznie ludziom to wystarcza. Inni będą się rozwijać, a my po staremu będziemy wegetować. Skoro wyborca tak lubi? Jego prawo. Nawet jeśli głupi
Lokalna PO z naszego regionu znowu przegrała . Rybnik Jastrzębie Racibórz Wodzisław zostaliście bez pieniędzy tak was kumple z PO załatwili
PO dzieli się korytem Krzysio za słaby jego dostała Stołek i na tym koniec