Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O cmentarzach żydowskich w teorii i praktyce, czyli VI Dni Kultury Żydowskiej w Żorach [ZDJĘCIA]

Od piątku do niedzieli (4-6.10) w Żorach trwała szósta edycja Dni Kultury Żydowskiej. Nie zabrakło warsztatów z młodzieżą i koncertów muzyki żydowskiej, jednak sporym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone istniejącym w Polsce i Żorach kirkutom. Finałem tegorocznej edycji był spacer po żorskim cmentarzu.

O cmentarzach żydowskich w teorii i praktyce, czyli VI Dni Kultury Żydowskiej w Żorach [ZDJĘCIA]MBP w Żorach
W trakcie spaceru można było poznać losy pochowanych na cmentarzu mieszkańców Żor i okolic.

Pierwszym akcentem Dni Kultury Żydowskiej w Żorach były warsztaty dla uczniów żorskich szkół, prowadzone przez Anetę Antosiak i Agnieszkę Kraińską. Tego samego dnia wieczorem odbył się również koncert muzyki żydowskiej "Pieśni Duszy" w wykonaniu Beaty Czarneckiej, przy akompaniamencie Michała Półtoraka i Tomasza Kmiecika.

W sobotnie popołudnie na spotkanie poświęcone porządkowaniu cmentarzy żydowskich i odkrywaniu historii z nimi związanych zaprosił Michał Laszczkowski, historyk i działacz społeczny, do niedawna dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Opowiadał on o kirkucie w Warszawie, jego zakamarkach, tajemnicach, ale przede wszystkim o jego ratowaniu przed niszczącym upływem czasu. Jego zdaniem, to właśnie cmentarze są dziś najlepszymi źródłami informacji o życiu wyznawców judaizmu.

W Warszawie zostala jednak synagoga, kilka kamienic, miejsca upamiętniające wydarzenia związane ze społecznością żydowską, i cmentarz. I to właśnie cmentarz, paradoksalnie, mówi dziś o życiu Żydów w mieście najwięcej - przyznaje Michał Laszczkowski.

Michał Laszczkowski opowiadał m.in. o odkrywaniu historii zapisanej na żydowskich cmentarzach - fot. ATy.

Z tym większym uznaniem w jego oczach spotkała się inicjatywa m.in. Ewy Pańczyk, Miejskiej Konserwator Zabytków w Żorach, i dr Sławomira Pastuszki, historyka-judaisty.

To, co u państwa się wydarzyło, to jest rzecz chwalebna. Państwo doprowadziliście do tego, że ten cmentarz jest zadbany i właśnie przechodzi kolejne fazy odnawiania. To jest pionierski projekt, który łączy ochronę zabytków z tym, co najważniejsze: edukacją - podkreślał Michał Laszczkowski.

Dr Sławomir Pastuszka i Ewa Pańczyk - fot. ATy.

Mowa o lapidarium, które powstało kilka tygodni temu na terenie żorskiego kirkutu. Znalazły się tam nagrobki, które do tej pory leżały poprzewracane na ziemi, częściowo nawet w niej zakopane. Poza uporządkowaniem i wyeksponowaniem nagrobków, ustawiono wzdłuż ogrodzenia cmentarza tablice informacyjne, poświęcone temu miejscu i pochowanym tam mieszkańcom okolicy. Więcej o budowie lapidarium pisaliśmy tutaj.

Tworzenie tego lapidarium było niezwykle wymagającym i czasochłonnym zajęciem. Niemniej, było warto! Osiągnięty efekt był możliwy dzięki doskonałej współpracy z Ewa Pańczyk, miejską konserwatorką zabytków, główną inicjatorką tego przedsięwzięcia, która robiła co w jej mocy, aby zdobyć fundusze na ten cel. Muszę przyznać, że takich współprac zawsze będę sobie życzył! I od razu mówię, to jeszcze nie koniec! Bo plany dla tego miejsca mamy bardzo ambitne! - zapewnia dr Sławomir Pastuszka.
Dr Sławomir Pastuszka prezentujący nagrobki na cmentarzu w Żorach - fot. MBP w Żorach.
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].