Żory chcą zbudować 405 nowych mieszkań komunalnych. Pod ziemią będą schrony dla mieszkańców
Program mieszkaniowy "Z przyszłością w Żorach" wchodzi w kolejną fazę realizacji. Miasto oddało kilka tygodni temu do dyspozycji nowych lokatorów 288 mieszkań, to jednak nie wyczerpuje potrzeb mieszkaniowych w mieście. Przygotowywany od miesięcy pomysł na budowę kolejnych 405 mieszkań właśnie doczekał się pierwszego etapu realizacji. Dziś podpisano umowę z wykonawcą w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - ma to być pionierskie rozwiązanie jeśli chodzi o budowę mieszkań komunalnych w skali całego kraju.
12 września oddano w Żorach do użytku 288 nowych mieszkań komunalnych, zlokalizowanych w trzech budynkach przy ul. Orlej i Sokolej. To jednak nie wyczerpało potrzeb mieszkaniowych w mieście. Stąd przygotowywany od dłuższego czasu projekt, realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Niezwykłość tego projektu polega na tym, że prywatny partner nie tylko wykona inwestycję, ale przez 20 lat będzie odpowiedzialny za utrzymanie tych mieszkań, będzie je remontował itd., a po 20 latach będzie musiał odać je gminie w idealnym stanie. Dzięki temu 405 rodzin zyska nowe, wygodne mieszkania - mówił krótko po podpisaniu umowy na realizację inwestycji prezydent Żor, Waldemar Socha.
Publiczno-prywatny charakter przedsięwzięcia daje nadzieję nie tylko na sprawne wykonanie inwestycji, ale i odpowiednie jej utrzymanie w następnych latach. Żory będą pionierem tego typu rozwiązań na polskim gruncie.
Jest to pierwszy tego typu projekt w skali budownictwa. Mamy nadzieję, że będzie on wzorem dla innych miast i gmin, jak realizować mieszkania komunalne w formule PPP. Zaangażowanie partnera prywatnego wpłynie na efektywność tego projektu. Zacznie on zarabiać dopiero po zakończeniu budowy, dlatego możemy oczekiwać sprawnego procesu budowlanego. Drugą ważną rzeczą jest faza realizacyjna, kiedy to partner prywatny będzie odpowiadał za utrzymanie i konserwację tych budynków, dzięki czemu zasób komunalny będzie na pewno na wyższym poziomie niż w formule tradycyjnej - wyjaśnia Robert Dzierzgwa, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wykonawcą inwestycji będzie Hochtief PPP Inwestycje Polskie sp. z o.o. Nowe budynki powstaną przy ul. Okrężnej i Jana Pawła II, na działce za siedzibą żorskiego Hospicjum. Czynsz, dzięki dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego, ma być ustalany na podstawie wskaźnika odtworzeniowego, określanego co kwartał przez wojewodę - obecnie wynosi on ok. 12 zł za metr kwadratowy.
Mieszkania będą budowane w technologii niskoemisyjnej, wyposażone pod klucz: na podłogach będą panele, w łazience kafelki - tak naprawdę bedą to mieszkania, do których będzie można wejść, wnieść swoje meble, i mieszkać. A do wyboru będzie 5 wariantów kolorystycznych wnętrza - mówi Joanna Nasuta, prezes ZTK Żory.
Jednym z elementów wyróżniających żorski projekt będzie przystosowanie garaży podziemnych do pełnienia fukncji schronów dla ludności cywilnej.
Przez wiele lat nie budowano schronów. Garaże podziemne mogą taką fukcję pełnić, ale trzeba je odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Mając doświadczenie wojny na Ukrainie postanowiliśmy, że budowane w ramach tej inwestycji garaże będą miały właśnie funkcję schronów dla mieszkańców - dodaje prezydent Socha.
Mieszkań komunalnych, oddanych i w trakcie projektowania w ramach projektu "Z przyszłością w Żorach", jest obecnie w Żorach ok. 1500.
Ludzie
Prezydent Żor