Zasłużeni dla kultury z nagrodami Prezydenta Miasta
Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory przyznawana jest od 2015 roku. Co roku otrzymują ją ci, którym szczególnie zależy na rozwoju szeroko rozumianej kultury, jej upowszechnianiu i ochronie. W tym roku do grona laureatów dołączyły kolejne cztery osoby.
Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w Żorach. Nagrodę tę można otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony.
Podczas jubileuszowej, 10. gali wręczenia nagród w kategorii „Twórczość artystyczna” zwyciężyła Anna Bodzek-Sikora. Niestety laureatka nie mogła być obecna podczas gali, a nagrodę w jej imieniu odebrała Elżbieta Koczar. Nagrodzona artystka swój talent artystyczny wyraża w oryginalnej twórczości, sięgającej do nieszablonowych materiałów i kreatywnych sposobów ich zastosowania. To, co pozornie bezużyteczne, wskrzesza i przekształca w sposób nieoczywisty. Papier, ceramika, plastikowa butelka czy malutki patyczek z lasu – dla żorzanki to materiały, z których potrafi wyczarować cudowne konstrukcje. Artystka łączy zamiłowanie do sztuki i przyrody z niekonwencjonalnym podejściem do upcyklingu, co doceniane jest podczas licznych wystaw w Polsce i zagranicą. Laureatka jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku florystyka, a na co dzień można spotkać ją w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie pracuje jako starszy specjalista sztuk plastycznych w Studiu działań Artystycznych, prowadząc wszechstronne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.
W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną z rąk Prezydenta Waldemara Sochy odebrała Barbara Chudek, od wielu lat związana z Klubem MOK Rebus, gdzie do 2024 r. z powodzeniem pełniła funkcję kierownika, organizując życie kulturalne w Dzielnicy Księcia Władysława. Laureatka z wykształcenia jest pedagogiem o specjalności animacja społeczno-kulturalna, a z zamiłowania poetką. To założycielka Klubu Poetów „Wena” oraz inicjatorka niezliczonych wydarzeń i imprez kulturalnych o charakterze cyklicznym i jednorazowym dla mieszkańców Żor. W Klubie Rebus stworzyła przestrzeń do działalności fotograficznej, teatralnej, plastycznej i poetyckiej. Organizowała liczne spotkania literackie, wspiera młode talenty udzielając im lekcji śpiewu i umożliwiając zaprezentowanie się szerszej publiczności podczas imprez organizowanych w Klubie Rebus. Współorganizuje też imieninowe spotkania Klubu Barbar i autorką cyklicznej imprezy „Niezwykłe Kobiety dla Niezwykłych Kobiet”, na którą składają się występy artystyczne i wykłady psychologów – mówców motywacyjnych.
Nagrodę w kategorii „Ochrona kultury” otrzymała Damiana Kurpanik. Laureatka od 2008 r. zajmuje się sztuką ludową. Jej talent muzyczny oraz zacięcie pedagogiczne zaowocowały bogatą działalnością w zakresie ochrony i upowszechniania kultury ludowej, tj. piosenek, przyśpiewek, scenek rodzajowych i gawęd regionalnych. Laureatka działalność rozpoczęła od Zespołu Pieśni i tańca Osiny. Prowadzi zespół Jagoda, a w 2016 roku założyła także jego młodszą wersję, czyli Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Jagódki”, w którym jest instruktorem i akompaniatorem. W 2021 r. objęła również opieką Ludowy Zespół Śpiewaczy „Baranowice”, gdzie jest kierownikiem i akompaniatorem. Współpracuje także z Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „TAAKA KROPA” jako akompaniator do tańców, rytmiki, zabaw i śpiewu. Jest współautorką dwóch książek z cyklu „Zachować Mowę Naszych Ojców” i „O Ślonsku po Ślonsku”, wydanych przez Żorskie Centrum Regionalne, z którym przez lata aktywnie współpracowała.
W kategorii „Młodzi twórcy” triumfowała Martyna Bogdanowicz - 17-letnia, niezwykle utalentowana tancerka hip-hop. Niestety, laureatka nie mogła wziąć udział w gali, a nagrodę w jej imieniu odebrał tata, Jacek. Martyna przygodę z tańcem rozpoczęła 10 lat temu w Studiu tańca StepArt działającym przy żorskim MOK-u. W 2016 roku rozpoczęła naukę tańca w Studiu Ruchu i Tańca Szok w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie do dziś szlifuje swoje umiejętności w dziedzinie hip-hip solo freestyle. Laureatka ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym 6. miejsce w kat. Hip Hop Solo Female Adults i 9. Miejsce w Solo Hip Hop Battle Adults podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Hip hop i Hip Hop Battle, 3. miejsce na Mistrzostwach Świata Hip Hop Battle Solo Junior 2 w Kielcach w 2023 r. czy tytuł Mistrzyni Polski hip hop Solo Junior 2.
Po wręczeniu wszystkich nagród głos zabrał Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory, który podziękował wszystkim laureatom oraz nominowanym za tworzenie jakże ważnej, duchowej strony miasta. Galę uświetnił koncert Big Bandu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, prowadzonego przez Michała Pradelę.
Ludzie
Prezydent Żor