Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak zrewitalizować miasto? Żory zapraszają na konsultacje spoleczne

Miasto Żory już jakiś czas temu zdiagnozowało problemy trapiące poszczególne dzielnice. Najpilniejszych i najgłębszych zmian wymagają dwie z nich: Śródmieście i Rój. W piątek, 23 sierpnia, ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie, tak by każdy mieszkaniec mógł podzielić się własną opinią na ten temat z urzędnikami.

Jak zrewitalizować miasto? Żory zapraszają na konsultacje spoleczneUM Żory.
O tym jak zrewitalizować Śródmieście i Rój, zadecydują mieszkańcy tych dzielnic.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030 to dokument określający, które obszary miasta wymagają natychmiastowych działań zapobiegających degradacji zarówno społecznej, jak i gospodarczej, technicznej czy środowiskowej. Określono w nim problemy dotykające poszczególne dzielnice, oraz sposoby na ich rozwiązanie.

Analiza zebranych danych pozwoliła wskazać najbardziej zdegradowane tereny — są to dzielnice Śródmieście i Rój. Do najważniejszych bolączek trapiących te okolice należy gwałtowna depopulacja, czyli odpływ mieszkańców, starzenie się społeczeństwa, jego zubożenie, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, wysoki poziom koncentracji osób bezrobotnych i pozostających od dłuższego czasu bez zatrudnienia, rosnąca przestępczość, czy brak aktywności społecznej mieszkańców.

W dokumencie zwrócono także uwagę na komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z Centrum Przesiadkowego na terenie Śródmieścia, a także na odizolowany charakter osiedla Gwarków sprzyjający rozwojowi przestępczości i uzależnieniom. Jednocześnie, obie dzielnice zdaniem urzędników mają spory potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać, by zahamować niepokojące trendy. Temu służyć mają rozpoczynające się 23 sierpnia konsultacje społeczne wyżej wspomnianego Programu.

Uchwalona w dniu 27 października 2022 roku przez Radę Miasta Żory Strategia Rozwoju Miasta Żory 2030+ stanowi najważniejszy dokument określający wizję oraz kierunki rozwojowe miasta w perspektywie nadchodzącej dekady. W 2030 r. wskutek realizacji Strategii Żory mają stać się miastem kreującym, spójnym, inkluzywnym i proekologicznym. Urzeczywistnienie tak sformułowanej wizji będą wspierać działania w zakresie rewitalizacji, rozumianej jako proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane i skoncentrowane terytorialnie działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki — czytamy w dostępnym tutaj dokumencie.

Jego głównym założeniem jest skłonienie mieszkańców do większego zaangażowania się w życie społeczne mieszkańców zarówno danej dzielnicy, jak i całego miasta. Pierwszym krokiem musi być jednak skonsultowanie przygotowanych przez urzędników planów i pomysłów z samymi zainteresowanymi, czyli mieszkańcami. Każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat w trakcie zaplanowanych na wrzesień spotkań, a także za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Poniżej szczegółowy harmonogram zaplanowanych konsultacji:

  • Otwarte spotkanie konsultacyjne na terenie podobszaru rewitalizacji Śródmieście, które odbędzie się 5 września 2024 r. o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ottona Sterna, ul. Rybnicka 6-8.
  • Spacer studyjny na terenie podobszaru rewitalizacji Rój, który rozpocznie się 9 września 2024 r. o godzinie 17:00 przy wejściu głównym na teren kąpieliska „Rajska Fala” (wejście od ul. Kłokocińskiej).
  • Zbieranie uwag w postaci elektronicznej lub papierowej w terminie od 23 sierpnia 2024 r. do 27 września 2024 r. Wypełnione czytelnie formularze będzie można dostarczyć:
  • Drogą elektroniczną na adres e-mail sir@um.zory.pl wpisując w tytule wiadomości „Konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030”.
  • Drogą korespondencyjną na adres Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, os. Sikorskiego 52, 44-240 Żory lub bezpośrednio w Biurze Podawczym w siedzibie Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 lub przy Alei Wojska Polskiego 25 w godzinach pracy Urzędu.

Formularz konsultacyjny oraz projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030 zostaną udostępnione najpóźniej 23 sierpnia 2024 r. w następujących miejscach:

  • W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żory www.bip.zory.pl
  • Na stronie internetowej Miasta Żory www.zory.pl/miasto/rewitalizacja
  • W wersji papierowej – w Biurze Podawczym w siedzibie Urzędu Miasta Żory (budynki przy ul. Rynek 9 lub al. Wojska Polskiego 25).

Niezwłocznie po zakończeniu konsultacji sporządzona zostanie informacja podsumowująca ich przebieg, zawierająca wykaz zgłoszonych uwag wraz z ustosunkowaniem się do nich. Szczegółowe informacje oraz związane z tematem konsultacji dokumenty dostępne są pod tym adresem.

Źródło: UM Żory, oprac. ATy.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_Jacojjj_Arteks (188.146. * .254) 23.08.2024 21:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Bialamalpka (31.60. * .160) 23.08.2024 20:54

Starówka urodą nie grzeszy ale w początkach prezydentury Sochy ktoś tu jeszcze zaglądał. Teraz nawet pies z kulawą nogą się tu nie zapuszcza......

~Jacojjj (37.47. * .248) 23.08.2024 18:57

Na osiedlach jest w miarę wszystko co jest potrzebne do życia a jak czegoś nie ma pod ręką jest Rybnik. Jeśli już miałbym wskazać na jakieś problemy to wkurzajacy sa narkomani i drobna przestępczość na osiedlach, po zmroku jest noeprzyjemnie. Bardzo mało zieleni. Starsze osoby w upały muszą tkwić w domach bo dosłownie nie mają gdzie iść. Nie chodzi mi o kilka miniaturowych nowych drzewkach na osiedlach. Ktoś zapomniał o planowaniu parków.

~op (91.192. * .86) 23.08.2024 15:32

Ladnie prezentuje sie płyta żorskiego rynku,w przeciwieństwie do rybnickiego ,który cały jest zawalony pijalniami piwa

~gestskoczka (89.151. * .48) 23.08.2024 14:48

W tamtym roku była dyskusja na temat rewitalizacji Roju i Śródmieścia, w tym roku też. Tak jakby innych dzielnic nie było. A może władze spojrzały na Pawlikowskiego? Decyzją władz miasta zniknęła jedyna placówka kulturalna. Decyzją władz miasta miasta zabrano nam wielki teren zielony z dużym boiskiem i górką saneczkową. Mieszka nam się gorzej, problem z parkingami, samochodoza ogarnęła władze SM Nowa bo zamykają swoje parkingi tylko dla swoich. Mieszkaniec SM Nowa może auto parkować i na terenie zamkniętych parkingów i na terenie SM Żory, mieszkaniec SM Żory nie może parkować swego samochodu na zamkniętym parkingu SM Nowa.