Są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wiemy, jak poradzili sobie uczniowie z regionu
Wyniki pokazały, że średnio uczniowie uzyskali 61 proc. punktów z języka polskiego i 52 proc. z matematyki. Wśród języków obcych, najczęściej wybieranym był angielski, na który zdecydowało się aż 96,3 proc. ósmoklasistów – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).
Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej w maju 2024 r. w całej Polsce przystąpiło około 220 900 spośród 230 100 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (około 96 proc.), w tym około 11 300 uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Sukcesy i wyzwania
Tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasisty pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność wyszukiwania informacji w tekście z języka polskiego. Z matematyki najlepiej radzili sobie z zadaniem dotyczącym znajdowania współrzędnych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Natomiast na egzaminie z języka obcego nowożytnego, uczniowie, którzy wybrali język angielski, uzyskali najwyższy średni wynik za zadanie sprawdzające znajomość funkcji językowych - poinformowała CKE we "Wstępnej informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty".
Dodano również, że egzamin wskazał umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. W języku polskim trudność sprawiło zadanie z zakresu kształcenia językowego, wymagające zastąpienia wyrażenia z polszczyzny użytkowej terminem z polszczyzny wzorcowej. W matematyce najtrudniejsze było zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, które wymagało przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa w celu obliczenia jego wysokości i różnicy wysokości wież. W języku angielskim największe trudności sprawiło uczniom zadanie otwarte dotyczące znajomości środków językowych.
Kluczowy moment w edukacyjnej ścieżce ucznia
Egzamin ósmoklasisty, będący kluczowym momentem w edukacyjnej ścieżce każdego ucznia kończącego szkołę podstawową, odbył się w dniach 14-16 maja. Dla uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie, przewidziano dodatkową sesję w dniach 10-12 czerwca.
Do egzaminu przystąpili uczniowie VIII klasy szkół podstawowych oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne na poziomie szkoły podstawowej. Egzamin obejmował również uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny.
Tak poradzili sobie uczniowie z regionu
Jeśli chodzi o Subregion Zachodni, dane ogólne dla miast na prawach powiatu i powiatów w naszym regionie przedstawiają się następująco:
- W Jastrzębiu-Zdroju średnie wyniki uczniów to: 52,11 proc. z języka polskiego, 34,67 proc. z matematyki oraz 54,87 proc. z języka angielskiego.
- W powiecie raciborskim średnie wyniki uczniów to: 57,63 proc. z języka polskiego, 45,94 proc. z matematyki oraz 60,82 proc. z języka angielskiego.
- W powiecie rybnickim średnie wyniki uczniów to: 60,78 proc. z języka polskiego, 46,52 proc. z matematyki oraz z 65,62 proc. języka angielskiego.
- W Rybniku średnie wyniki uczniów to: 59,12 proc. z języka polskiego, z 52,29 proc. matematyki oraz 69,46 proc. z języka angielskiego.
- W powiecie wodzisławskim średnie wyniki uczniów to: 62,81 proc. z języka polskiego, 46,64 proc. z matematyki oraz z 63,43 proc. języka angielskiego.
- W Żorach średnie wyniki uczniów to: 56,94 proc. z języka polskiego, 48,82 proc. z matematyki oraz z 65,89 proc. języka angielskiego
Dane dotyczące wyników egzaminu ośmioklasisty w Jastrzębiu-Zdroju nie są poprawne- są zawyżone. Proszę podać poprawne dane.
Język polski tylko ok.67% przecież to tragedia! Czego ich uczą, może nowa Pani minister coś zmieni!!