Prowadzisz auto mimo zakazu? Popełniasz przestępstwo
Łamanie zakazu prowadzenia pojazdów jest nagminne. Policjanci zatrzymują kolejnych kierujących, którzy mimo tego środka karnego prowadzili pojazdy. - Kierowanie pojazdu przy aktywnym zakazie to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia - przypomina jastrzębska policja.
Nie ma tygodnia, by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby prowadzące pojazd posiadają orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów – nierzadko wszystkich pojazdów mechanicznych. W ostatnich dniach odnotowaliśmy kolejny taki przypadek.
Czym jest taki zakaz? Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz wsiadania za kółko. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.
Jastrzębscy wywiadowcy zatrzymali kolejnego kierowcę, który jechał samochodem peugeot pomimo zakazu sądowego. - Mundurowi mieli na oku ten pojazd, gdyż wiedzieli, iż ten kierowca ma zatrzymane prawo jazdy, co w trakcie legitymowania potwierdziło się - wyjaśnia st. asp. Halina Semik, oficer prasowa komendy. Zatrzymany to mieszkaniec Żor. Został poinformowany, iż sprawa swój finał znajdzie w sądzie.
źr. KMP Jastrzębie-Zdrój
Rekordzista ma 9 zakazów, często się pisze o pijakach mających 4-6 zakazów (i dożywotnio cofniętych uprawnieniach). Karanie wiezieniem na koszt podatnika? Gdzie ma wszystko pod nosem i o nic się nie musi martwić? Po drugim razie złapania po pijanemu (a po pierwszym gdy są ranni lub zabici) - przymusowe wszycie Esperalu, skierowanie do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, potem 5 lat pracy przy rehabilitacji ofiar wypadków. Oczywiście wszystko na SWÓJ KOSZT - zwłaszcza pokrycie odszkodowań dla poszkodowanych (trudno - niech sprzeda auto, mieszkanie, dom).