Tak wysokich kwot we wnioskach kredytowych jeszcze nie było
Biuro Informacji Kredytowej podsumowało dane z listopada. Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 255,4% w porównaniu z listopadem 2022 roku.
Blisko 40 tysięcy potencjalnych kredytobiorców ubiegało się o kredyt w listopadzie 2023 roku. Rok temu było to 13,6 tysiąca osób. Rok do roku wzrost wynosi więc 193%. Natomiast w porównaniu do października 2023 odnotowano spadek o 3,7%. Gdyby zsumować wszystkie złożone w poprzednim miesiącu wnioski, łączna kwota byłaby 2,5 raza wyższa od tej sprzed roku.
BIK zaznacza, że w listopadzie średnia wysokość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego jest najwyższa w historii i wynosi niespełna 430 tysięcy złotych. To kwota wyzsza o 27,4% w porównaniu z listopadem 2022.
Z czego wynikają tak duże wzrosty w różnych obszarach? Eksperci BIK wskazują kilka powodów. Jednym z nich jest bardzo duże zainteresowanie kredytami - w efekcie programu "Kredyt 2%". - Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie br., ok. 55% osób to potencjalni beneficjenci tego programu - wskazuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
Rośnie jednak również popyt na kredyty mieszkaniowe wśród osób, które z programu 2% nie mogą skorzystać. - Sprzyja im wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom zdolności kredytowej jest ograniczany wzrostem stawki WIBOR o około 0,2 p.p. oraz rosnącymi cenami nieruchomości. W konsekwencji rynkowa dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa dla beneficjentów programu "Kredyt 2%" - objaśnia analityk.
Dr hab. Waldemar Rogowski zauważa jednocześnie, iż tak wysokie indeksy wynikają z porównywania ich do niskich wartości, jakie odnotowano w listopadzie ubiegłego roku.
Analizę kończy spostrzeżeniem, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu jest rekordowo wysoka z dwóch powodów. Po pierwsze - znacząco wzrosły ceny nieruchomości. Po drugie - "duża część osób, które chcą skorzystać z programu "Kredyt 2 procent" składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw)".
(źr. BIK, oprac. god)
Pożycza się cudze , a pózniej 30 lat trzeba oddawać swoje .
Całe życie na kredycie.