Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Wyraża aprobatę tego, co mówił przedmówca
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało "rel". Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najpopularniejszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową ilość, ponad 140 tys. głosów.
Tegorocznym triumfatorem zostało słowo "rel". Słowo "rel" wyraża aprobatę tego, co mówił przedmówca. Ma także swoje warianty o podobnym znaczeniu: czasownikowy "relować" i rzeczownikowy "relówa". "Rel" tym samym dołącza do poprzednich laureatów Młodzieżowego Słowa Roku, czyli takich słów jak: "sztos", "XD", "dzban", "alternatywka", "śpiulkolot" i - ubiegłorocznego - "essa".
Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”. Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo.
Kogo jeszcze pokonało słowo "rel"? W finałowej dwudziestce znalazły się m.in.: znane z poprzednich edycji sformułowania "cringe" czy "NPC". Pojawiło się także słowo "bambik", nawiązujące do wiralowej piosenki o bambiku z gry wideo „Fortnite". Wśród finalistów znalazło się także anglojęzyczne słowo roku wybrane w plebiscycie Oksfordu, czyli "rizz". Wyrażenie wzięte z internetowego slangu oznacza niezwykły urok i atrakcyjność, które przyciągają partnerów romantycznych lub seksualnych.
A jak to badała uczelnia warszawska to tam każda głupota staje się ikoną... nawet w słownictwie.
Grypsera?
A może o ryla chodzi?Ryl...