Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wysoki poziom ubankowienia emerytów na Śląsku. Rybniccy seniorzy na czele

Zdecydowana większość emerytów i rencistów ma konto w banku. Na około 9 mln świadczeniobiorców, a ż 7 mln z nich otrzymuje pieniądze przelewem. Obecnie wskaźnik ubankowienia emerytów w ZUS wynosi 80,6 proc.

Wysoki poziom ubankowienia emerytów na Śląsku. Rybniccy seniorzy na czeleEduardo Soares
Średni poziom ubankowienia emerytów obsługiwanych przez oddziały ZUS w województwie śląskim wynosi 80 proc. (zdjęcie poglądowe)

Rybnik przoduje

- Emeryci obsługiwani przez rybnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są liderami ubankowienia (pod rybnicki oddział podlegają także inspektoraty w: Pszczynie, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Tychach – przyp. red.). W lipcu tego roku aż 87,6 procent nowo przyznanych emerytur tamtejszy ZUS przelewał na konta bankowe. W porównaniu do innych oddziałów to najwyższy wskaźnik w kraju - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Częstochowa poniżej średniej

Średni poziom ubankowienia emerytów obsługiwanych przez oddziały ZUS w województwie śląskim wynosi 80 proc. Najwyższym stopniem ubankowienia swoich klientów może pochwalić się oddział ZUS w Rybniku. Aż 87,6 proc. osób, którym emerytury wypłaca tamtejsza placówka, deklaruje chęć otrzymywania pieniędzy w formie bezgotówkowej, przelewem na rachunek bankowy. W tym ujęciu na drugim miejscu jest oddział ZUS w Bielsku-Białej, gdzie poziom ubankowienia emerytów to 80,7 proc. Podium zamykają emeryci otrzymujący świadczenie z zabrzańskiej placówki, gdzie pieniądze trafiają na konta bankowe w 80,4 proc.

Nieco skromniej w tym zestawieniu wypadają seniorzy otrzymujący emerytury przelewem w Sosnowcu – 79 proc., Chorzowie – 78,8 proc., oraz w Częstochowie, gdzie stopień ubankowienia sięga 73,2 proc.

W skali kraju najsłabsze zaawansowanie pod tym względem występuje wśród emerytów obsługiwanych przez oddziały ZUS w Radomiu – 66,9 proc., oraz Szczecinie i Biłgoraju po 69,8 proc.

Masz wybór

Wśród klientów ZUS poziom preferencji co do formy otrzymywania pieniędzy różni się od rodzaju świadczeń. W kraju procentowo najwięcej wypłat na rachunki bankowe – aż 98,5 proc. - ZUS wypłaca z tytułu nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Na kolejnym miejscu są emerytury pomostowe – 95,3 proc. tych świadczeń ZUS wypłaca na konta. Na drugim biegunie są rodzicielskie świadczenia uzupełniające (w przypadku prawa wyłącznie do tego świadczenia) i świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielne egzystencji. Tu poziom ubankowienia wynosi odpowiednio – 44 proc. i 40,4 proc.

- Każdy, kto składa wniosek o emeryturę, ma prawo wybrać formę otrzymywania świadczenia. Może wskazać rachunek bankowy lub doręczenie pieniędzy za pośrednictwem operatora pocztowego. W każdej chwili może zmienić decyzję o sposobie otrzymywania świadczenia. Jednocześnie nie ma też problemu ze zmianą rachunku bankowego. Można to zrobić podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP – wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce - dodaje Szczurek.

źródło: ZUS

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].