Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żar Literatury w Żorach został rozniecony. Byliśmy na rozpoczęciu festiwalu [ZDJĘCIA]

Biografie: razem i osobno - to tytuł tegorocznej edycji festiwalu Żaru Literatury, który odbywa się w murach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.

Żar Literatury w Żorach został rozniecony. Byliśmy na rozpoczęciu festiwalu [ZDJĘCIA]Rafał Mruszczok
Od 15 do 17 września Żory staną się centrum życia literackiego w Polsce. Wszystko za sprawą II edycji festiwalu ŻAR LITERATURY.

Wczoraj (15.09) rozpoczęła się w Żorach II edycja trzydniowego festiwalu ŻAR LITERATURY. Tegoroczne hasło wydarzenia to: "Biografie: razem i osobno". Gośćmi festiwalu jest 31 osób, wśród nich m.in.: Anna Arno, Monika Drzazgowska, Beata Dżon-Ozimek, Andrzej Franaszek, Magdalena Grochowska, Urszula Honek oraz Maciej Jakubowiak.

- Wierzę, że te spotkania przyniosą Wam co najmniej tyle samo satysfakcji, co w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji wydarzenia - mówiła otwierając festiwal Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. - Wierzymy, że literatura rozpala nasze umysły, pragnienia, ale też inspiruje. Daje nam jakąś moc do działania, dlatego cieszę się, że w tym roku ponownie się spotykamy - dodała zapraszając do wzięcia udziału w trzydniowej literackiej imprezie. W oficjalnym otwarciu festiwalu udział wziął m.in. prezydent Waldemar Socha oraz przewodniczący żorskiej rady Piotr Kosztyła. - Nigdy nie lubiłem czytać biografii - przyznał żorski włodarz, na co sala wybuchła śmiechem. Dodał, że wraz ze zmianą spojrzenia na biografie uznał z zaskoczeniem, że jednak jest wielbicielem tego rodzaju literatury. - Bardzo lubię książki historyczne, które również mają wątki biograficzne - zauważył życząc uczestnikom wydarzenia wspaniałych wrażeń.

W trakcie festiwalu zostanie podjęta próba wyjaśnienia fenomenu niezwykłej w ostatnich latach popularności książek biograficznych, znani biografiści opowiedzą o swoich metodach pracy i rozmaitych sposobach transponowania życiorysów w opowieści, zorganizowane zostaną także warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli samodzielnie sporządzić swoje drzewa genealogiczne. "Będziemy też zastanawiać się nad biografiami zbiorowymi: porozmawiamy o tym, jak obsesje jednego człowieka mogą zdeterminować los całego narodu, postawimy pytanie o to, czy istnieją biografie krajów i związane z nimi genotypy kulturowe, spróbujemy przemyśleć zależności między biografiami grup mniejszościowych i dominujących, będziemy dyskutować o tym, co determinuje nasze tożsamości i jak przekształcają się w literackie artefakty. Wokół sytuowanej w rozlicznych kontekstach kategorii biografii będą się więc ogniskować wszystkie wydarzenia festiwalu" - czytamy na stronie internetowej imprezy. W ramach festiwalu zaplanowano spotkania autorskie i dyskusje z czołowymi polskimi pisarzami, warsztaty dla młodzieży, seminarium dla nauczycieli, pokazy filmowe oraz zabawy wokół książki dla najmłodszych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Program dostępny jest TUTAJ.

Ludzie

Waldemar Socha

Prezydent Żor

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].