Bez krwiodawców medycyna nie istnieje. Dziś obchodzimy światowy dzień krwiodawstwa
Trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę bez krwi, która potrzebna jest zawsze podczas wszelkiego rodzaju zabiegów i operacji. Szczególnie w okresie letnim, kiedy wzrasta ilość wypadków widać jak ważne jest krwiodawstwo.
Okres letni wiąże się niestety z wieloma zdarzeniami drogowymi. Nie brakuje wypadków samochodowych oraz rolniczych, występuje wiele zdarzeń związanych z pracami gospodarczymi. Udzielanie pomocy w takich przypadkach przeważnie wiąże się z potrzebą krwi, której nie można wyprodukować. „Fabryką” produkującą krew jest człowiek.
- To, do czego krew jest potrzebna, to przede wszystkim wszystkie operacje. Bez krwi nie ma prostych operacji, a tym bardziej tych ratujących życie. Oddanie zaledwie 450 ml krwi, bo tyle Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają od dawcy jednorazowo, można ratować czyjeś życie. Ale oddawanie krwi to nie tylko ratowanie życia, każda osoba, która chce zostać dawcą krwi ma wykonane wszystkie niezbędne badania, w tym przede wszystkim na wszystkie choroby zakaźne typu HIV, żółtaczka itp. Można też szybko zdiagnozować nowotwór głównie białaczkę, ale również inne schorzenia – mówi Marcin Hoszycki, prezes stowarzyszenia HDK w Rydułtowach.
Nie brakuje chętnych do oddawania krwi
W powiecie wodzisławskim nie brakuje akcji podczas, których można oddać krew. W ostatnim czasie w środowisku krwiodawców doszło do pewnych zmian. Dotychczas działali głównie w ramach Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecnie powoływane są stowarzyszenia działające niezależnie. Jednym z prężnie działających jest Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi z Rydułtów, które ma swoje koła w Rydułtowach i Godowie.
- Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach powstało 10 stycznia 2023 roku, po rejestracji w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. W ramach stowarzyszenia działają dwa kluby. Jeden w Rydułtowach, drugi w Godowie. Postanowiliśmy nie działać już w PCK i powołać własne stowarzyszenia, ze względu na radykalne podwyższenie składek w PCK. Dotychczas wynosiła ona 25 złotych na rok, obecnie 60 zł. W związku z powyższym dużo osób wyraziło chęć rezygnacji z członkowstwa. Decyzja o podwyższeniu składek dotyczy wszystkich członków PCK – dodaje Hoszycki.
Organizowane są akcje krwiodawstwa, które cieszą się wielkim zainteresowaniem.
- Dotychczas od początku roku zorganizowaliśmy 7 akcji honorowego oddawania krwi, podczas których zarejestrowało się 179 osób, krew oddało 154 osóby. Pozyskaliśmy dotychczas 69 litrów i 250 ml krwi, która zasiliła Bank Krwi znajdujący się przy RCKiK Raciborzu. Warto również nadmienić, że podczas tych 7 dotychczasowych akcji 25 osób oddało krew po raz pierwszy w swoim życiu dołączając zarazem do „Rodziny krwiodawców”. Wszystkie organizowane przez nasze stowarzyszenie akcje oddawania krwi są dla nas ważne, ale szczególnie ważne w tym roku były dla nas akcje organizowane w maju tj: I Godowska Wampiriada która odbyła się 3 maja w ramach obchodów Dnia Strażaka zorganizowana wspólnie z OSP Godów oraz I Mundurowa Kropla Krwi Powiatu Wodzisławskiego, która odbyła się 16 maja przy komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej w Wodzisławiu Śl. Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim służbom obecnym podczas organizowanych w ramach akcji Dnia Otwartych Remiz. W akcję włączyli się: Komenda Powiatowa PSP, Komenda Powiatowa Policji, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Miejska Wodzisław Śl. oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Szczególne podziękowania kierujemy jednak do Komendy Powiatowej PSP a w szczególności pana komendanta st.bryg. Marka Misiury za udostępnienie nam terenu Komendy i wspólne zorganizowanie I Mundurowej Kropli Krwi Powiatu Wodzisławskiego oraz pana kpt. Sebastiana Bauera za koordynowanie i organizację I Mundurowej Kropli Krwi Powiatu Wodzisławskiego ze strony komendy PSP - kontynuuje Hoszycki.
Będą kolejne akcje połączone z prezentacją działań służb
Przed nami jeszcze w tym roku 7 akcji oddawania krwi. W tym X Rydułtowska Wampiriada, która odbędzie się 27 sierpnia przy Urzędzie Miasta Rydułtowy – podczas akcji odbędą się Międzynarodowe Pokazy Sprzętu Pożarniczego swój udział potwierdziły już między innymi: SDH Detmarovice, SDH Orlova – Poruba, OSP Rydułtowy, OSP Godów, JRG 1 oraz JRG 2 PSP Wodzisław Śl.,Komenda Powiatowa Policji Wodzisław Śl.,Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, Inspekcja Transportu Drogowego, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Knurów. Warto nadmienić, że OSP Godów przyjedzie do nas z quadem oraz dronem wykorzystywanym między innymi do poszukiwań i nie tylko (pierwszy i jak na razie jedyny taki sprzęt w posiadaniu OSP na terenie powiatu i województwa) natomiast SDH Detmarovice przyjedzie dwoma samochodami pożarniczym na podwoziu TATRY – zabytkowym oraz nowym zakupionym przez jednostkę w tym roku - zaprasza prezes Hoszycki.
Najbliższa akcja już 17 czerwca
Akcja odbędzie się 17 czerwca 2023 r. w ambulansie do poboru krwi RCKiK, który zostanie podstawiony przy urzędzie miasta Rydułtowy w godz. 9:00 - 14:00. Rejestracja dawców do godz. 13:30.
Czy można oddać krew samemu?
Krew można oddać podczas specjalnych akcji oraz każdego dnia w tygodniu w specjalnych punktach np. Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, oraz Oddziałach Terenowych które znajdują się:
- w Rybniku, przy ul. Rudzkiej (obok kampusu i Radia 90FM) – oddział w Rybniku aktualnie jest w remoncie, zakończenie prac planuje się na 30 czerwca,
- w Wodzisławiu Śląskim, przy ul. Radlińskiej (centrum Graczyk),
- w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego (były szpital dziecięcy).
Jakie plany?
Każda akcja krwiodawstwa wymaga opracowania harmonogramu i akceptacji RCKiK w Raciborzu. Krwiodawcy przekazują informację za pośrednictwem banerów, mediów społecznościowych. Starają się pozyskać fundusze.
- Ciągle się rozwijamy i robimy nowe akcje. Zachęcamy do współpracy ochotnicze straże pożarne. Mamy w planach utworzyć nowe kluby między innymi w Kornowacu. Podjęliśmy ciekawą współpracę z OSP Syrynia, gdzie przy tamtejszej OSP został powołany klub obejmujący swoim zasięgiem Gminę Lubomia. Wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi przy OSP Syrynia chcemy organizować akcje oddawania krwi wspólnie ze wszystkimi jednostkami OSP z terenu Gminy Lubomia. Planujemy również zorganizować szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu wodzisławskiego i miasta Jastrzębie-Zdrój. Chcemy przeszkolić z zakresu KPP ok 15 osób. Aktualnie szukamy możliwości pozyskania środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia - informuje prezes.
Nowe stowarzyszenie się rozwija
- Pierwszym naszym wielkim sukcesem, poza akcjami oddawania krwi oczywiście jest wydanie legitymacji Honorowego Dawcy Krwi, która jest drugim tego typu dokumentem w Polsce wydanym w kolorze (pierwszą legitymację wydało Stowarzyszenie Legion, które kilka lat temu odeszło z mazowieckiego PCK). Dopóki działaliśmy pod PCK na prośbę naszych członków wydawaliśmy legitymacje z zasobów PCK, które pochodziły niestety z okresu PRL-u (bez miejsca na nr PESEL oraz obywatel zamiast pan/pani), trochę było to niesmaczne wydawać takie legitymacje po ponad 30 latach od upadku komunizmu. Wydając własne nowe legitymacje HDK chcieliśmy w ten sposób pokazać, iż prężnie działające Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi jest w stanie, w ciągu pierwszego półrocza swojej działalności stworzyć i udostępnić swoje nowoczesne na miarę XXI wieku legitymacje HDK.
Czemu w ogóle postanowiliśmy stworzyć własne tzw. książeczki na pieczątki potwierdzające oddanie krwi? Dlatego, że kiedyś dawca otrzymywał taką legitymację po dwóch donacjach od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, znajdowały się w niej podstawowe dane osobowe, przynależności do klubów, grupa krwi, posiadane odznaczenia itp. oraz miejsce na potwierdzenie kolejnych donacji. Od 2018 r. krwiodawstwa zaprzestały wydawania książeczkowych legitymacji HDK w związku z wprowadzeniem nowego wzoru tj. legitymacji w formie plastikowej dyskietki. Dużo dawców pytało czy można jeszcze takie legitymacje otrzymać, gdyż są do nich porostu przyzwyczajeni. Ujęliśmy PESEL oraz grupę krwi, od której centra krwiodawstwa obecnie odchodzą. Legitymacja HDK często jest jedynym dokumentem (poza Krew Kartą ), gdzie można sprawdzić te informacje, dlatego też postanowiliśmy przy niej pozostać.
Legitymacje, które trafiają do naszych klubowiczów, posiadają nadany przez nas numer ewidencyjny według, którego zawsze wiemy komu dokument został wydany, jak również pieczątkę. Tak jak w standardowych legitymacjach, jest także miejsce na nasze odznaki, odznaczenia i medale za oddaną krew i działalność na rzecz społeczeństwa. Dwoma nowościami, które wprowadziliśmy w naszych legitymacjach są: miejsce, gdzie wklejamy nasze składki członkowskie, które każdy członek stowarzyszenia opłaca w danym roku kalendarzowym, natomiast w części dotyczącej przynależności do klubu widnieje Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi wraz z miejscem na klub do którego dawca należy, oczywiście działający przy naszym stowarzyszeniu. Póki co, na chwilę obecną nie przewidujemy możliwości zmiany klubu na inne niż te działające przy naszym stowarzyszeniu. Legitymacje HDK wydrukowaliśmy i zakupiliśmy w ramach projektu sfinansowanego ze Środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030. Myślę, że jest to fajny pomysł - kończy Hoszycki