Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Senator Ewa Gawęda zorganizowała debatę o bezpieczeństwie [ZDJĘCIA]

„Współczesny wymiar bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie powiatu wodzisławskiego" to temat debaty, która odbyła się Bluszczowie na terenie Zajazdu Hacjenda.

Senator Ewa Gawęda zorganizowała debatę o bezpieczeństwie [ZDJĘCIA]
Debatę zorganizowała senator Ewa Gawęda. Obecni byli również przedstawiciele służb, samorządowcy i członkowie stowarzyszeń. Fot. Fryderyk Kamczyk

Celem debaty było określenie wyzwań dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie mieszkańców powiatu wodzisławskiego. W debacie udział wzięli przedstawiciele policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa, a także samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń oraz ochotniczych straży pożarnych. Poprowadził ją profesor Robert Socha (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej).

Główne tematy dotyczyły zagrożeń, które determinują organizację lokalnego systemu bezpieczeństwa oraz prowadzenie działań przez podmioty odpowiedzialne za lokalne bezpieczeństwo w dobie współczesnych zagrożeń, a także wpływ na bezpieczeństwo lokalnych społeczności wojny na Ukrainie, zwrócono również uwagę na potrzeby w zakresie przygotowania do działania podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa.

- Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby podyskutować na temat bezpieczeństwa mieszkańców na przykładzie Powiatu Wodzisławskiego, by wspólnie zastanowić się nad tym, jakie jeszcze można uruchomić mechanizmy i jakich użyć narzedzi by to bezpieczeństwo polepszyć. Zaprosiłam do udziału w debacie przedstawicieli służb, które są powołane do tego by to bezpieczenstwo obywatelom zapewniać, ale też wójtów, burmistrzów, prezydentów, dyrektorów szkół, radnych oraz osoby, które stoją na czele różnych organizacji społecznych, gdyż chciałam żebyśmy na ten niesamowicie ważny temat wspolnie spojrzeli ale z różnych perspektyw. Rozmawialiśmy również jak wojna na Ukrainie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu i regionu - mówi organizator debaty senator Ewa Gawęda.

Pierwszy głos zabrał wicestarosta Tadeusz Skatuła, później sprawy bezpieczeństwa w powiecie wodzisławskim omówił komendant Marek Misiura z Państwowej Straży Pożarnej, który zwrócił uwagę czym zajmuje się obecnie straż. Komendant policji Wiesław Dryja przedstawił sprawy związane z działalnością tej jednostki. Mówił między innymi o cyberprzestępczości oraz ruchu drogowym. Przedstawiciel Straży Granicznej Przemysław Starczewski przedstawił kwestie związane z działalnością tej formacji oraz między innymi sprawy związane z nielegalnymi osobami, które przedostają się na terytorium Polski, w sposób zagrażający ich życiu. Poruszono również kwestie zaginięć i poszukiwań osób. Te problemy przedstawiła Renata Irytowska z Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej z Knurowa. 

Od lewej Renata Irytowska z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, komendant policji Wiesław Dryja, komendant PSP Marek Misiura, wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz Przemysław Starczewski. Fot. Fryderyk Kamczyk

Przedstawiciele OSP Syrynia omówili akcję instalowania w miejscach publicznych defibrylatora AED, ratującego życie w przypadku zatrzymania akcji serca. Na koniec w dyskusji głos zabrali samorządowcy.

Do niektórych tematów poruszonych podczas debaty będziemy wracać w osobnych materiałach.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Tadeusz Skatuła

Były radny powiatu wodzisławskiego, wicestarosta i starosta wodzisławski.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mamydosc (172.107. * .21) 29.05.2023 22:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

żałosny ten pis

~Gagagag (5.184. * .20) 29.05.2023 18:31

Chce przypomnąc że istnieje

~Normalny777 (87.101. * .27) 29.05.2023 07:16

Niech każdy zajmie się sobą...

~Niezadowolonyzpolityki (95.41. * .219) 28.05.2023 21:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No tak jest pilna potrzeba dla zaistnienia senator Gawędy przed wyborami, a poparcie kanapowej partyjki suwerennej polski słabiutkie

~Hanysekwodzisławski (188.137. * .181) 28.05.2023 19:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale tłumy...........