Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polska jest krajem bezpiecznym. Tak uważa większość Polaków

Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS, aż 96 procent badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną, a 88 procent uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. W stosunku do ostatniego badania aż o 5 procent wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że Polska jest bezpiecznym krajem.

Polska jest krajem bezpiecznym. Tak uważa większość Polaków
W stosunku do ubiegłego roku wzrosło przekonanie, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Zmalało poczucie zagrożenia przestępczością wśród badanych i obawy, że ktoś z ich najbliższej rodziny może paść ofiarą przestępstwa. / fot. Policja

Polacy czują się bezpiecznie

Bezpieczeństwo - zarówno w skali kraju, jak i w okolicy zamieszkania - było tematem badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Reprezentatywną losową próbę dorosłych Polaków (N=1075) zapytano o opinię między 11 a 20 kwietnia.

88% osób uważa, iż Polska jest krajem bezpiecznym. Mniej niż co dziesiąty ma przeciwne zdanie (9%), a 3% nie ma opinii na ten temat. Wyniki, w porównaniu do ubiegłorocznych, są wyższe o 5 punktów procentowych, zaś o 4 punkty zmalał udział będących przeciwnego zdania w tej sprawie. 

Oceny stanu bezpieczeństwa w naszym kraju od 2016 roku utrzymują się na wysokim poziomie (co najmniej 80% odpowiedzi pozytywnych).

Poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy

W tym roku 96% pytanych odpowiedziało, że miejsce, w którym mieszkają (dzielnica, osiedle, wieś), można nazwać bezpiecznym i spokojnym, a tylko trzy osoby na sto były przeciwnego zdania (3%, o 1 punkt procentowy mniej w porównaniu do ubiegłego roku).

Nieco więcej niż co trzeci badany (36%, spadek o 4 punkty procentowe względem 2022 roku) obawia się, że może stać się ofiarą przestępstwa, w tym tylko 3% boi się tego bardzo. Większość Polaków nie wyraża takich obaw (61%, wzrost o 3 punkty w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Najwięcej osób doświadczyło kradzieży

Ponad cztery piąte Polaków w ciągu ostatnich pięciu lat nie padło ofiarą żadnego przestępstwa (83%). Wśród pozostałych najwięcej doświadczyło kradzieży (12%, tyle samo co w 2022 roku). Odsetek badanych, którym włamano się do domu, mieszkania lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia, sięga 5% i nie zmienił się od 2020 roku. Umyślnego zranienia lub pobicia doświadczyło w ciągu ostatnich pięciu lat 2% respondentów (bez zmian od 2020 roku). Zwiększył się natomiast w porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek ankietowanych, którzy zostali napadnięci i obrabowani (z 1% do 2%). O jeden punkt procentowy zmalał zaś udział osób, które padły ofiarą innych niż wymienione w pytaniu przestępstw, np. mobbingu, oszustwa, wycieku danych czy wyłudzenia (4%).

W stosunku do ubiegłego roku wzrosło przekonanie, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Zmalało poczucie zagrożenia przestępczością wśród badanych i obawy, że ktoś z ich najbliższej rodziny może paść ofiarą przestępstwa. O ile w dwóch poprzednich latach nad brakiem obaw przeważało umiarkowane poczucie zagrożenia przestępczością, to w tym roku proporcje odwróciły się i znów (tak jak w latach 2016–2019) odsetek ankietowanych, którzy nie martwią się o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych, jest większy niż obawiających się. W drugim roku wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą poczucie bezpieczeństwa Polaków jest bardzo wysokie, przynajmniej jeśli chodzi o zagrożenia wewnętrzne, a w odniesieniu do najbliższej okolicy - niemal powszechne.

/źr.: CBOS/

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~multikultinie (188.137. * .10) 22.05.2023 07:57
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

To teraz sami sobie odpowiedzcie co by było gdyby wygrała opozycja, otwarcie granic z Białorusią i wpuszczanie wszystkich chętnych. Reszty chyba nie trzeba tłumaczyć.

~Hnr (89.64. * .133) 22.05.2023 07:39
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Prawda jest taka ze jesteśmy bardzo bezpiecznym krajem . Mówi o tym każdy obcokrajowiec który nas odwiedzi . To co się dzieje we Francji , Niemczech , czy choćby Szwecji u nas niema prawa bytu . Narzekają tylko dewiaci i kilka odklejonych grup społecznych . No ale wszystkich nie zadowolisz . Polska jest piękna !!!

~DorotaMT (89.64. * .90) 21.05.2023 23:22
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Byłoby bezpieczniej gdyby nie polska policja. To co policja odstawiała w czasach pandemii i nadal są bardzo częste newsy co ostawiają policjantki i policjanci to dziś przeciętna Polka i przeciętny Polak czuje lekki strach gdy widzi policję niż czuć rozluźnienie i bezpieczeństwo na widok policji.

~Skarbnik (79.184. * .70) 21.05.2023 18:29
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Nie należy mylić prawdy z opinią większości , bo kiedyś się okazało , że Ziemia jednak nie jest płaska.

~ddddd (94.40. * .29) 21.05.2023 10:50
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Ale propaganda ....