Zmarła Teresa Bracka, wielokrotnie odznaczona prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Wieloletnia Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku zmarła 13 maja. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w najbliższy piątek 19 maja o 11.00.
Śląska Policja przekazuje smutne informacje. W minioną sobotę (13.05.), w wieku 62 lat odeszła Teresa Bracka.
Z ogromną przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Pani Teresy Brackiej. W imieniu kierownictwa śląskiego garnizonu Policji i wszystkich policjantów, składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i wszystkim najbliższym.
Teresa Bracka od 25 lat była wolontariuszką Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. i od roku 2005 pełniła społecznie funkcję członka jego Zarządu, a następnie Wiceprezesa. W 2013 roku Pani Teresa została natomiast Prezesem Stowarzyszenia.
Od początku swojego wolontariatu, jako priorytet uczyniła propagowanie w środowisku młodzieżowym i policyjnym szacunku dla historii Ojczyzny, wkładając najwięcej pracy w proces edukacyjny młodzieży. Propagowała ona nieustannie w tych środowiskach historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz ich ofiarnej śmierci z rąk terroru nazistowskiego i komunistycznego. Była także współrealizatorką programów edukacyjnych w tej tematyce dla młodzieży szkół średnich.
Od wielu lat, poprzez współpracę z władzami samorządowymi województwa śląskiego, Katowic oraz kierownictwem śląskiego garnizonu Policji, inicjowała obchody upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Była współorganizatorką ogólnopolskiej akcji społeczno-informacyjnej, mającej na celu budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje w Rosji oraz Bykowni w Ukrainie.
Brała również udział w organizacji "Marszu Katyńskiego Służb Mundurowych Województwa Śląskiego" ulicami Katowic oraz ogólnopolskich obchodów powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia Policji Województwa Śląskiego.
Od 25 lat aktywnie współorganizowała ogólnopolskie obchody rocznicowe przed Grobem Policjanta Polskiego - Miejscem Pamięci Narodowej w Katowicach, upamiętniające corocznie w kwietniu policjantów II RP jako ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz agresję sowiecką na Polskę 17 września 1939 r. Symboliczny monument, zbudowany na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach staraniem członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, jest pomnikiem jedynym w swoim rodzaju. Na całym świecie nie ma grobu nieznanego policjanta. Grób zawiera szczątki nieznanego z imienia i nazwiska funkcjonariusza Policji RP, który został zamordowany wiosną 1940 roku w Kalininie - obecnie Twerze, przez funkcjonariuszy NKWD w ramach tzw. "Zbrodni Katyńskiej".
Prezes Teresa Bracka, za pracę społeczną na rzecz historii i martyrologii funkcjonariuszy Policji II RP, została m.in. odznaczona:
- Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju",
- Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Policji",
- Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
- Medalem "Pro Patria",
- Medalem "Pro Memoria",
- Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego,
- Odznaką Pamiątkową Muzeum Wojska Polskiego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w najbliższy piątek 19 maja 2023 roku o 11.00 w kościele pw. Piotra i Pawła w Katowicach, a następnie urna z prochami zmarłej zostanie przewieziona na cmentarz parafialny przy ul. Plebiscytowej w Katowicach.
A co to takiego jest ta "rodzina policyjna"?
O "godzinie policyjnej" to słyszałam, ale takie rzeczy?
Tak leczą !