Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Muzeum Miejskim w Żorach Paweł Hoinka opowiedział o nowych faktach Bitwy o Żory z 1945 roku

Muzeum Miejskie w Żorach z okazji kolejnej rocznicy Bitwy o Żory z 1945 roku pomiędzy Armią Czerwoną, a oddziałami niemieckimi, zaprosiło na spotkanie na temat dramatycznych wydarzeń z końca wojny. O nieznanych dotąd faktach opowiedział Paweł Hoinka, a rozmowę poprowadził Tomasz Górecki. 

W Muzeum Miejskim w Żorach Paweł Hoinka opowiedział o nowych faktach Bitwy o Żory z 1945 roku
Wykład "Bitwa o Żory 1945 - nowe fakty" odbył się 30 marca. fot. Oliwier Malczyk, Oliwia Tyman

W Muzeum Miejskim w Żorach Paweł Hoinka opowiedział o nowych faktach Bitwy o Żory z 1945 roku

24 marca minęła kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w 1945 roku, w wyniku których Żory zostały zniszczone w trakcie walk między armiami niemiecką a radziecką. Na pamiątkę tego wydarzenia w muzeum odbyło się cykliczne spotkanie. 

Na spotkaniu przedstawiono działania wojenne w Żorach. Mapy i schematy wojskowe, sporządzone przez oficerów sztabowych w 1945 roku. Pomogły dziś, zrozumieć tę niezwykle złożoną historię, w której Żory w ciągu trzech miesięcy były atakowane siłami trzech różnych armii, podczas dwóch odrębnych operacji ofensywnych. Czerwonoarmiści pozostawili po sobie spalone miasto i dziesiątki stron dokumentów, z których kilka na czwartkowym spotkaniu, zaprezentowano szerszej publiczności pierwszy raz.

Niektóre z dokumentów można było już zobaczyć na Historycznym Rajdzie Rowerowym "Miasto Żory 1945", który poprowadził również Paweł Hoinka. Zobaczyliśmy wtedy miejsca, w których odbywały się walki, lecz nie było możliwości, aby szerzej o nich porozmawiać. Wielu uczestników rajdu wraz z innymi miłośnikami historii miasta, przybyło zatem na spotkanie w Muzeum Miejskim w Żorach.

Paweł Hoinka przedstawił na historycznych mapach pozycje wojskowe.

- Spotkanie nasze, już możemy powiedzieć, że odbywa się cyklicznie w okolicach 24 marca. Data ta jest jedną z najgorszych w historii naszego miasta, od dawna wiadomym jest, że zostało wtedy zniszczone w ponad 80 procentach. Walczyły tutaj wojska 4 Frontu Ukraińskiego z broniącym miasta Wehrmachtem. Dziś znamy i z czasem poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących tych zmagań. Stąd pomysł Tomasza Góreckiego na coroczne spotkanie. W roku ubiegłym na tapecie mieliśmy styczniowe walki o Żory, ponieważ pojawiły się bardzo ciekawe dokumenty na ten temat. Wtedy poznaliśmy 71. Brygadę Zmechanizowaną i na spotkaniu omówione zostały "przygody" wszystkich trzech jej batalionów. Na spotkaniu tegorocznym mówiliśmy na ten temat dużo krócej, również krótko o 60. Armii, mimo że gościła u nas najdłużej, bo od lutego do połowy marca. Druga połowa marca to gromadzenie się w okolicy Żor wojsk 38. Armii 4. Frontu Ukraińskiego. Na ten temat wiemy wiele i cały czas przybywa coś nowego - podkreśla Paweł Hoinka

Odkryciem roku jest schemat ognia artylerii rakietowej. - Po jego przepracowaniu poznaliśmy wszystkie oddziały tego rodzaju wojsk oraz cele ogniowe wyznaczone dla każdego z nich. Wiemy, że rozmieszczono tutaj 4 pułki z pociskami 82, 131 mm oraz dwie brygady z pociskami 310 mm. Jedna z nich to 27. Brygada moździerzy gwardii i to ona właśnie położyła ogień na centrum miasta. W naszym spotkaniu wzięło udział około 40 uczestników. W przyszłym roku również się spotkamy i zobaczymy czy udało się dowiedzieć czegoś nowego - dodaje Paweł Hoinka, już zapraszając na spotkanie za rok. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].