Dietetyk sportowy czyli przez żołądek do sylwetki
Zwykle zaczynamy od zakupu odzieży termoaktywnej i karnetu na siłownię, bo na bieganie i rower nie ma już czasu. W lodówce pojawią się jogurty light i marchewki, a my z poświęceniem odmawiamy urodzinowego tortu i piwka w gronie znajomych. W drugim etapie sięgamy po tabletki upośledzające wchłanianie tłuszczu i częściej otwieramy lodówkę, a zamiast siłowni wybieramy ćwiczenia z internetu. Na koniec zostają już tylko wyrzuty sumienia i myśl, że nie wszystko jest takie proste jak filmiki na YouTube.
Kto ma zdrowie tan ma wszystko
Uwarunkowania genetyczne wpływają na nasze zdrowie zaledwie w 20 procentach, reszta to czynniki środowiskowe i nasze świadome działania. Jeśli więc nadwagę i niezdrowe nawyki żywieniowe usprawiedliwiamy naszym DNA, to jest to zazwyczaj tylko wymówka. Na szczęście wzrost świadomości na temat wpływu zdrowej diety i aktywności fizycznej na nasze zdrowie jest corazwiększy.
Zdrowy tryb życia to już nie tylko moda na bycie fit i odpowiedni wygląd na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych. To przede wszystkim wiedza o tym, że odpowiedni bilans kaloryczny i dostarczanie organizmowi witamin i mikroelementów to podstawowy cel jaki sobie stawia zdrowe odżywianie.
W dzisiejszych czasach jemy już nie tylko po to, by zaspokoić głód, ale też dlatego, że zachowanie równowagi biologicznej i zrównoważona dieta pozwolą nam uniknąć najpopularniejszych chorób XXI wieku, do których należy otyłość, cukrzyca, miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze.
Chodakowska vs Lewandowska
Pierwszą ikoną zdrowego stylu życia była w latach 80. amerykańska aktorka Jane Fonda. – W wieku 60 lat możesz być naprawdę stara, a w wieku 85 lat możesz być naprawdę młoda – tłumaczyła milionom kobiet i przekonywała, że odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna wspieraz drowie i spowalnia procesy starzenia się.
Dziś dla wielu Polek kwintesencją zdrowia i urody są Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska, które wyznaczają nowe trendy i potrafią zachęcić do zdrowego stylu życia poprzez treningi i zdrowe odżywianie. To właśnie one podniosły miliony Polek z kanap i wciąż motywują innych do dbania o siebie nie tylko poprzez ruch, ale i odpowiednią dla tego ruchu dietę. A w wyścigu o to, która z pań ma lepsze pomysły tak naprawdę wygrywają wszystkie Polski, które zdecydowały się, żeby coś w swoim życiu zmienić i stać się bardziej fit, czyli mieć lepszą kondycję.
Dobry trener wie, że tylko połączenie aktywności fizycznej z odpowiednio zbilansowaną dietą przyniesie oczekiwany rezultaty. Racjonalne odżywianie się to nie tylko liczenie kalorii, ale regularne i pełnowartościowe posiłki wspomagane odpowiednim nawadnianiem organizmu. To również wiedza o tym, jak zapewnić sobie w diecie odpowiednią do potrzeb ilość węglowodanów, tłuszczy i białek oraz jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Dieta cud czy cud diety
Dla sportowców od zawsze dieta była jednym z kilku kluczowych aspektów pozwalających im odnosić oczekiwane rezultaty. Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowym odżywianiem i szeroko pojętym ruchem, coraz częściej potrzebujemy diet uwzględniających potrzeby związane z ćwiczeniem. Jak ułożyć zbilansowaną dietę? Czym jest piramida żywienia i w jaki sposób wyliczyć tempo metabolizmu spoczynkowego? Z odpowiedzią na te pytania często muszą sobie radzić zarówno sportowcy, jak i ich trenerzy personalni.
Tymczasem potrzebna do tego wiedza dostępna jest w kursie online Dietetyk sportowy: Podstawy żywienia w sporcie, który w przystępny sposób systematyzuje wszystkie wiadomości na ten temat, stanowiąc tym samym świetny punkt wyjścia do pracy przy tworzeniu diet dla wszystkich, którzy chcą zostać dietetykami, uprawiają jakieś sporty lub są trenerami personalnymi, planującymi rozszerzyć zakres swojej działalności.
Materiał partnera