Wręczyli nagrody Phenix Sariensis 2023 dla trzech laureatów. Zagrał Janek Traczyk [ZDJĘCIA]
W Kinie na Starówce odbyła się uroczysta gala nagród miejskich Phenix Sariensis 2023, podczas której uhonorowano trzy podmioty. Galę swoim występem uświetnił utalentowany wokalista Janek Traczyk z zespołem.
Wręczyli nagrody Phenix Sariensis 2023 dla trzech laureatów. Zagrał Janek Traczyk [ZDJĘCIA]
Na otwarcie gali zatańczyły przed publicznością juniorki Eksplozji Tańca: Agata Mańka, Julia Bocianowska, Viktoria Kunze, Magdalena Buchalik, Anna Kozłowska, Wiktoria Kustra i Weronika Wójtowicz.
- Już po raz 24. prezydent miasta Żory Waldemar Socha wręczy dziś najlepszym z najlepszych w naszym mieście przepiękne statuetki żorskiego Feniksa. Warto przypomnieć, że od 2018 roku ta prestiżowa nagroda funkcjonuje w nowej, zmienionej formule, która łączy dwie przyznawane wcześniej nagrody: Dobroczyńca Roku oraz Phoenix Sariensis.Miejskimi nagrodami do tej pory wyróżnionych zostało już 98 osób i podmiotów, szczególnie zasłużonych dla żorskiej społeczności. Dzisiaj przekroczymy więc setkę! 12 z nich otrzymało tytuł Dobroczyńcy Roku, a 86 to laureaci nagrody Phoenix Sariensis - podkreślił na rozpoczęcie wieczoru Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, pełniący rolę konferansjera.
W tym roku do nagrody Phoenix Sariensis nominowano 8 osób, firm i instytucji. Byli to Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach, Firma Korea Fuel Tech Poland Sp. z o.o., biznesman i działacz sportowy Krzysztof Biodrowicz, Grupa Biegowa HRmax Żory, Firma Infograf Roman Wyszogrodzki, pasjonat historii i bloger Paweł Hoinka, Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziwokiego.
Trzy nagrodzone instytucje
Zgodnie z wyborem kapituły, tegoroczne nagrody trafiły do trzech nominowanych. Zwycięzcami zostali: Korea Fuel Tech Poland Sp. z o.o., Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach oraz Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziwokiego.
Firma KFTP jest jedną ze spółek międzynarodowej korporacji, w skład której wchodzą oddziały w Chinach, Indiach oraz w Polsce, a jej główna siedziba mieści się w Korei Południowej. Polski oddział powstał w 2007 roku i posiada dwie fabryki - w Zabrzu oraz w Żorach. Tegoroczny laureat to firma wysoko wyspecjalizowana w zakresie wtrysku i rozdmuchu tworzyw sztucznych, a główną część jej produkcji stanowią elementy wykończeniowe na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.
- KFTP to firma, która ma już długą historię, bo to bodajże pierwsza koreańska firma, która zagościła w Żorach. Teraz mamy już co najmniej 6 takich dużych firm. To firma, która zatrudnia 400 pracowników, ale jest też jednym z największych podatników podatku od nieruchomości w naszym mieście. Dzisiaj to dokładnie sprawdziłem - jest na 12. miejscu pod względem podatników i wpłaca co roku do budżetu prawie milion złotych - zaznaczył po wręczeniu statuetki prezydent Waldemar Socha.
Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziwokiego stanowi muzyczną wizytówkę Żor. Orkiestra powstała w 2003 roku, a w jej skład weszli studenci i absolwenci szkół muzycznych w Żorach oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, a także przyjaciele legendarnego założyciela tej formacji Lothara Dziwokiego. Styl i brzmienie zespołu formowało się przez wiele lat i obecnie, w 20. roku istnienia orkiestry, jest to pełna wyrazu formacja muzyków, których wrażliwość i szerokie podejście do muzyki rozrywkowej sprawiają, że każdy koncert jest wyjątkowym przeżyciem. Orkiestrę tworzy obecnie 17 muzyków.
- Żorska Orkiestra Rozrywkowa to instytucja, która daje nam wiele wzruszeń. My, którzy chodzimy na koncerty wiemy, że na tej sali zawsze brakuje miejsc. Ci, którzy nie są zorientowani, pewnie się dziwią, dlaczego tak jest. Dlaczego tylu ludzi już od 20 lat chce słuchać Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej? Chyba dlatego, że lubimy te emocje. Muzycy nam to dają - podkreślił prezydent.
Statuetka dla biblioteki
Żorska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach jest najstarszą instytucją kultury w Żorach, bo powołana została już 15 kwietnia 1946 roku. W 2021 roku świętowała jubileusz 75-lecia. Przez wszystkie lata jej misją było rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oświatowych, informacyjnych i kulturalnych żorskiej społeczności. Po drodze wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, a od 2020 roku mieści się w zabytkowym, ale całkowicie zmodernizowanym budynku młyna elektrycznego w samym centrum miasta. Nowa przestrzeń pozwala rozwijać różne profile działalności biblioteki.
Zwieńczeniem gali Feniksów był koncert Janka Traczyka z zespołem. Całość zakończył bankiet, przygotowany przez pracowników ZAZ Wspólna Pasja.
Pasjonat historii i bloger Paweł Hoinka