Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Urzędnicy z Żor przygotowali krótki poradnik dotyczący ulgi termomodernizacyjnej.
Od 1 stycznia 2019 roku każdy podatnik, ma możliwość odliczenia od podatku PIT wszelkich kosztów poniesionych na inwestycję związaną z:
- ulepszeniem budynku, które pozwalają zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynków lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- ulepszeniem budynku, które ograniczy straty energii oraz zużycie energii dostarczanej do budynku;
- inwestycją w przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z rezygnacją z lokalnego źródła ciepła (np. pieca);
- całkowitą lub częściową zmianę źródła energii na odnawialne źródło energii lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Cały zakres przedsięwzięć znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 30 listopada 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Jak działa ulga termomodernizacyjna?
W ramach zeznania podatkowego należy wskazać inwestycję oraz wartość poniesionych kosztów. Wydatki poniesione na inwestycję pomniejszają podstawę opodatkowania, co przekłada się na obniżenie wysokości podatku dochodowego, który musimy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. Do zeznania PIT należy dołączyć wypełniony formularz PIT/O. Wszystkie wydatki poniesione na inwestycje należy potwierdzić w formie faktur, które przedkładamy Urzędowi Skarbowemu.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Wyłącznie osoby fizyczne których dochody rozliczane są według jednolitej stawki podatku liniowego (19 proc.), skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, w której zostały zrealizowane inwestycje. Ponadto budynek powinien być domem jednorodzinnym. Co najważniejsze, podatnik musi zakończyć inwestycję przed upływem 3 lat od daty poniesienia pierwszego wydatku.
Limit odliczeń, których podatnik może dokonać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 000 zł. Odliczenie przysługuje każdemu podatnikowi z osobna. A zatem, jeśli np. małżonkowie są współwłaścicielami danej nieruchomości, każdemu z nich przysługuje prawo do ulgi na łączną kwotę 106.000 zł.
/źr. zory.pl/