Śląski patrol: Oszust udawał policjanta, pokazał mu nawet pistolet. Ale 71-latek go przechytrzył
Czas na poniedziałkowy śląski patrol. O czym dziś donoszą śląskie komendy? Sprawdź więcej.
Bielsko-Biała - Kierował pomimo sądowego zakazu, przewożąc narkotyki
Policyjni wywiadowcy zwrócili uwagę w rejonie Bielowicka na osobowego mercedesa, którego kierujący i pasażer podejrzanie się zachowywali. Po zatrzymaniu pojazdu okazało się, że 32-letni mieszkaniec Bielska-Białej kierował autem, pomimo orzeczonego sądowego zakazu. Podczas kontroli stróże prawa znaleźli przy nim amfetaminę oraz dopalacze, z których można było przygotować ponad tysiąc działek dilerskich, wartych na czarnym rynku około 70 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu mężczyzna usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków i znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych. Ponieważ za przestępstwa będzie odpowiadał w warunkach tzw. "recydywy", w więzieniu może spędzić nawet 15 lat. Dodatkowo odpowie za kierowanie samochodem, pomimo orzeczonego prawomocnym wyrokiem zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Na wniosek śledczych, decyzją bielskiego sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Mikołów - Ujęty przez świadków miał w organizmie 3 promile alkoholu
W sobotę (28.01.) przed północą policjanci drogówki zostali skierowani na interwencję do Łazisk Górnych na ulicę Szkolną, gdzie świadkowie ujęli pijanego kierowcę. Na miejscu mundurowi zastali grupę mężczyzn, a wśród nich 36-latka. Według relacji zgłaszających mężczyzna jechał skuterem, jednak sposób poruszania się po drodze wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,43 mg/l w wydychanym powietrzu, a więc 3 promile alkoholu w organizmie. Kierujący stracił prawo jazdy i trafił do izby wytrzeźwień. Za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. 36-latka czekają jeszcze inne konsekwencje, między innymi 15 punktów karnych dopisanych do konta CEPiK przez funkcjonariuszy oraz co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Żywiec - Pobili nastolatka i nagraniem "pochwalili się" w internecie
W ubiegłym tygodniu w sieci pojawił się filmik, na którym osoby małoletnie biją i kopią po całym ciele leżącego nieletniego. Zamieszczony w internecie filmik wywołuje spore poruszenie i liczne komentarze. Sprawą zajęli się policjanci i choć filmik został usunięty, w ich ręce wpadli wszyscy jego uczestnicy. Zatrzymany 15-latek trafił do Policyjnej Izby Dziecka, natomiast 17-latek został umieszczony w pomieszczeniu dla zatrzymanych. W trakcie czynności przedstawiono im zarzuty. 17-latek został objęty dozorem. Policjanci zatrzymali również 14-latka który odpowie za współudział w pobiciu. Sprawcy wkrótce staną przed Sądem.
Gliwic - Oszust udawał policjanta, pokazał mu nawet pistolet. Ale 71-latek go przechytrzył
Do jednego z mieszkańców Żywca zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywy stróż prawa poinformował 71-latka, że bezpieczeństwo mężczyzny i jego pieniędzy jest zagrożone. Aby pomóc w prowadzonej przez siebie akcji, polecił on zebrać jak największą ilość gotówki i przekazać ją policjantowi, który się po nią zgłosi.
Mężczyzna, z którym skontaktował się fałszywy policjant, okazał się bardzo czujny i nie dał się nabrać oszustowi, który, aby uwiarygodnić, że jest funkcjonariuszem, pokazał mu nawet pistolet. 71-latek nie przekazał pieniędzy, tylko zadzwonił na numer alarmowy 112 i powiadomił o całej sytuacji. Dzięki przekazanym przez niego szczegółowym informacjom, policjanci w krótkim czasie zatrzymali oszusta. Okazał się nim 40-letni mieszkaniec Gliwic, który na swoim koncie miał już wiele innych przestępstw. Na wniosek śledczych zatrzymany, decyzją sądu trafił do tymczasowego aresztu.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
- Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, czy haseł.
- Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.