Barbary u władzy i na stanowiskach w regionie
4 grudnia to jedno z najważniejszych świąt na Górnym Śląsku. Wówczas świętować będą nie tylko górnicy, ale również kobiety noszące imię Barbara. Przypominamy sylwetki tych najsłynniejszych, które sprawują ważne funkcje w naszym regionie.
Barbary u władzy i na stanowiskach w regionie
Bezkonkurencyjna burmistrz
Jedną z najsławniejszych Barbar w naszym regionie jest niewątpliwie Barbara Magiera. Urodzona dzień przed Barbórką, czyli 3 grudnia 1959 r. Od 1992 r. była radną miasta Wodzisław Śl. oraz jedna z inicjatorek wyłączenia miasta Radlin ze struktur Wodzisławia Śl. W 1997 po raz pierwszy objęła urząd burmistrza Radlina. W 2002 r. wybrana ostała na to stanowisko po raz pierwszy w wyborach powszechnych. Od tamtej pory żaden kontrkandydat z nią nie wygrał.
Pnie się po szczeblach kariery
Barbary Chrobok mieszkańcom przede wszystkim Wodzisławia Śl. nie trzeba szerzej przedstawiać. Jednak pokusimy się o przybliżenie jej kariery zawodowej mieszkańcom całego naszego regionu. Barbara Chrobok zaczynała jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. Później była księgową, inspektorem kredytowym, by w 1997 r. na sześć lat pracować w Urzędzie Celnym w Cieszynie jako kontroler celny. W 2006 r. objęła funkcję rzecznika prasowego w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu Śl. Osiem lat później stała się zastępcą prezydenta Mieczysława Kiecy. Obecnie od 2018 r. pracuje jako prezes zarządu miejskiej spółki Domaro w Wodzisławiu Śl.
Szefowa od chorób zakaźnych
Gromadzi dane, związane z chorobami zawodowymi i zakaźnymi, a także bierze udział w ustalaniu wykresu chorób zawodowych. O jakiej placówce mowa? O Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej potocznie zwaną Sanepidem. Pandemia Covid-19, która rozpoczęła się w Polsce w 2020 r., była przyczynkiem do poznania osoby Barbary Orzechowskiej, która wodzisławską kieruje już od kilkunastu lat. W 2019 r. z rąk starosty Leszka Bizonia otrzymała akt powołania na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śl. na kolejną 5-letnią kadencję.
Dwie Basie z REBUSA
Mieszkańcy Żor doskonale znają dwie panie Basie, które pracują w Klubie REBUS na os. Księcia Władysława. Szefowa REBUSa Barbara Chudek od lat promuje w mieście poezję, zachęca do twórczej aktywności mieszkańców (szczególnie seniorów) i pomaga paniom w potrzebie - aktywnie działając w Stowarzyszeniu Amazonek. Klubem REBUS kieruje od 2001 roku. Z kolei teatr to domena drugiej Basi - Barbary Musiałek, starszego instruktora w Klubie REBUS. Tworzy m.in. Amatorski Teatr Dorosłych "Apteczka".
Trzecią Barbarą, związaną z żorską sceną artystyczną jest natomiast Barbara Wołczyk, prowadząca Zespół Pieśni i Tańca SARI.
Serio postacie stulecia. Jak tam stacja benzynowa przy domu kultury burmistrzko?