Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zobacz ludowy strój śląski - pomysł na wycieczkę

Jeżeli planujecie weekendowe wycieczki po Górnym Śląsku, zajrzyjcie do Bytomia, gdzie w Muzeum Górnośląskim czeka na was wystawa śląskiego stroju ludowego „Skarby Śląskiej Szafy”. Dojedziecie tam pociągiem Kolei Śląskich. 

Zobacz ludowy strój śląski - pomysł na wycieczkę
fot. Koleje Śląskie

Zobacz ludowy strój śląski - pomysł na wycieczkę

Jedno z najstarszych miast górnośląskich, czyli książęcy Bytom! To właśnie tutaj swój początek wziął najbardziej popularny i znany w regionie strój ludowy, czyli strój rozbarski. Jego korzenie znajdziecie w północno-wschodniej dzielnicy miasta Rozbarku.

Stary strój ludowy zobaczycie na fotografiach rozbarskich ulic i corocznych procesji Bożego Ciała, wielkanocnego święcenia pokarmów. Jeżeli jednak zadajecie sobie pytanie, skąd wziął się zwyczaj ubierania stroju ludowego, jego kształt oraz budowa, wybierzcie się do bytomskiego Muzeum Górnośląskiego.

Czeka tu na Was wystawa „Skarby Śląskiej Szafy” objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. To nie tylko świetna okazja, żeby odwiedzić regionalne muzeum, ale także poznać stroje pszczyńskie, cieszyńskie, raciborskie, czy nawet opolskie i tyskie pochodzące z obszaru Dolnego Śląska.

Śląska Szafa

Zobaczycie ponad 70 fartuchów, 45 kiecek, 70 chust, 53 kaftany i jakle, 43 czepce i 60 wstążek. Na ekspozycji znalazło się 800 eksponatów związanych ze śląskim ludowym strojem. Wśród nich m.in. unikatowe elementy ubioru – kiecka do oczepin oraz jakla zimowa podszyta kocim futrem. W aranżacji wystawy znalazły się także stare szafy (najstarsza z 1796 roku) i drewniane malowane skrzynie. Do najcenniejszych przedmiotów zgromadzonych na wystawie należy pas cieszyński datowany na 1810 roku.

Dodatkowo możecie przebrać się w regionalny strój ludowy i sfotografować. W przestrzeni wystawy znajduje się także kącik dla najmłodszych oraz miejsce do odpoczynku.

Nie tylko muzeum!

Bytom to nie tylko Muzeum Górnośląskie, ale także fascynująca podróż w przeszłość, dzięki której poznacie dzieje regionu od wczesnego średniowiecza aż po współczesność. Wystarczy, że wysiadając na dworcu kolejowym w Bytomiu wybierzecie się na Wzgórze św. Małgorzaty, stanowiące dawny gród warowny. Można spacerować ulicami Śródmieścia, zabudowanymi jedną z największych w kraju tkanek kamienic XIX i XX w. 

Dodatkowo polecamy Wam odszukanie znajdującej się w północnej części miasta kapliczki Maria Hilf oraz udanie się do egzotycznego miniarboretum w Parku Miejskim im. Franciszka Kahla.

Do Bytomia traficie linią S18 (Gliwice — Bytom).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].