"Magia wyobraźni". Za nami wernisaż wystawy Anny Flagi [ZDJĘCIA, WIDEO]
3 lutego w żorskiej galerii "Na Starówce" odbył się wernisaż wystawy "Magia wyobraźni" autorstwa żorskiej artystki, graficzki, kuratora i doktora sztuki, Anny Flagi.
"Magia wyobraźni"
Anna Flaga jak sama mówi o sobie, interesuje się najbardziej samym procesem twórczym, czyli momentem w którym dany obraz powstaje. Wtedy eksperymentuje, doświadcza. Pani Anna prezentowała dotychczas wielkoformatowe prace malarskie o mocnym wyrazie, lecz tym razem pokazała grafiki cyfrowe i ilustracje. Prace, które pojawiły się na wystawie powstały techniką akwarelową podczas spontanicznych zabaw twórczych kleksem rozlewającej się farby. Wystawa była bardzo obszerna. Na piętrze galerii "Na Starówce" pojawiły się prace mniejsze, te prawdziwe, pierwotne. Na parterze z kolei pojawiły się prace będące już wydrukiem cyfrowym.
- Panią Anię znam od dawna i jestem świadkiem jej rozwoju artystycznego - powiedział obecny na wernisażu prezydent miasta Żory, Waldemar Socha. - Wszyscy widzimy, że jest coraz bardziej poważną i dojrzałą artystką. W Żorach mamy wielu wspaniałych artystów, ale tych, którzy są tak bardzo przekonani co do tego, że droga, którą podążają jest ważna, słuszna i mają określony kierunek, jest niewielu. Pani Aniu, chcę pogratulować tego przekonania, że to co pani robi jest słuszne, widzi pani jasno swój kierunek. Nie jest tak, że pani się zatrzymuje i całe życie robi to samo. Pani poszukuje nieustannie czegoś nowego - dodał.
O tym, co było inspiracją dla pani Anny do namalowania tych obrazów, opowiedziała sama zainteresowana. - Prace powstawały od 2016 roku. Są radością twórczą. Lubię badać, analizować, poszukiwać, tworzyć coś nowego. Ważny dla mnie jest proces twórczy. Wyobrażam sobie różne historie. Tworzę plamy, kleksy na zasadzie zabawy w wyobraźnię. W powstałej plamie widzę różne kształty i tak powstają obrazy. Ważna jest struktura, kształt i związane z tym emocje - mówi. - Kreacja pomaga w życiu człowieka i jest bardzo niedoceniana. To ona jest taką podstawą, budulcem człowieka, jego działań. Ta wystawa ma poruszyć wyobraźnię nie tylko dorosłych ale i dzieci oraz młodzieży.
Jak długo trwa proces tworzenia takiego jednego obrazu? - W ciągu kilku godzin powstaje kilkadziesiąt różnych plam i z tego tworzone są obrazy, które są przetwarzane komputerowo. Kształtom daję nowe życie. One finalnie różnią się od oryginałów. Na wystawie możemy zobaczyć ilustracje, rysunki, oryginały z których powstają grafiki cyfrowe - mówi pani Anna.
Co artystka chciałaby przekazać młodym-zdolnym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysunkiem, malarstwem i sztuką? - Ja osobiście jestem bardzo wymagającą osobą. Jako dziecko wiedziałam już, że pójdę drogą sztuki. Jestem bardzo wdzięczna nauczycielom, którzy dojrzeli we mnie ten talent i pracowali już nade mną. Ważne jest, że rysujemy, że kochamy to co robimy, że działamy. Jeśli nie ma pasji, to nie będzie nic. To jest cały czas praca - by zrobić coś lepiej, lepiej i lepiej. Iść w to - powiedziała.
O autorce wystawy
Anna Flaga urodziła się w 1974 roku, mieszka i tworzy w Żorach. Jest artystką, graficzką, kuratorem i doktorem sztuki (Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2021, wyróżnienie). Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, jest Laureatką Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii „Twórczość Artystyczna”, Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury (2020) i Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2019). Pracuje w zakresach takich jak: malarstwo, rysunek, grafika, happening, tworzy cykle zróżnicowane tematycznie.
Zapraszamy na krótki spacer po wystawie
Ludzie
Prezydent Żor