Zasiłek pogrzebowy - komu przysługuje i w jakiej wysokości? Co z osobami pod opieką MOPSu?
Na początku stycznia na łamach naszego portalu opublikowaliśmy link do zbiórki pieniędzy na pogrzeb 2,5-latki z Radlina. Sprawa wywołała spore poruszenie. Pieniążki finalnie udało się zebrać, lecz pozostało pytanie - jak to właściwie jest z tym zasiłkiem pogrzebowym?
Sprawa budziła spore emocje, głównie ze względu na fakt, iż rodzina przyznała, że jest pod opieką MOPSu i nie stać ich na pogrzeb córki.
O całej sprawie pisaliśmy tutaj: 2,5 letnia Gosia zmarła na Covid-19. Rodziny nie stać na pogrzeb córki
A co z zasiłkiem pogrzebowym? O komentarz w sprawie poprosiliśmy Beatę Kopczyńską, regionalnego rzecznika prasowego ZUS w województwie śląskim. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, czytamy:
Kto może otrzymać zasiłek?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie lub osobom, które pokryły koszty organizacji pogrzebu. Świadczenie może być wypłacone nie tylko członkowi rodziny zmarłego, ale także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, czy osobie obcej, ale tylko w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę albo osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje również po śmierci członka rodziny osoby ubezpieczonej (podlegającej ubezpieczeniu rentowym) albo pobierającej emeryturę lub rentę. Przy przyznawaniu zasiłku za członka rodziny uważa się dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione albo inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.
Wysokość zasiłku pogrzebowego
Zasiłek pogrzebowy przysługuje:
- członkowi rodziny – 4000 zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu;
- osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.
W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
Jeżeli zatem, np. matka dziecka, z tytułu pobierania zasiłków MOPS, podlega ubezpieczeniom rentowym i pokryje koszty pogrzebu, wówczas może wystąpić z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłej córce. Jeżeli natomiast rodzina zmarłej nie spełnia wymogów związanych z wypłatą zasiłku pogrzebowego, to koszty pochówku może pokryć lokalny ośrodek pomocy (z własnych środków).