Więcej światła. Nietypowa instalacja pojawiła się na żorskim Rynku. O co chodzi?
Kręci się, błyszczy i przyciąga uwagę mieszkańców – na żorskim Rynku pojawiła się niezwykła świetlna kula. To efekt współpracy Miasta z Instytucją Kultury Ars Cameralis, która jest organizatorem festiwalu o takiej samej nazwie.
Ma zwrócić uwagę na bardzo ważny, wciąż pomijany aspekt - zanieczyszczenie nieba
Podczas jubileuszowej, 30. edycji festiwalu powstał projekt kuli Świetlnej, która była eksponowana w Katowicach obok Teatru Śląskiego. Instalacja „Foton”, ma zwrócić uwagę na jeden z ważniejszych – a wciąż mało zauważalnych – współczesnych problemów, jakim jest zanieczyszczenie nieba, na które składa się m.in. zanieczyszczenie sztucznym światłem, generowanym przez rozrastające się aglomeracje miejskie, a także zanieczyszczenie orbity tzw. kosmicznymi śmieciami.
Ponad 9 tysięcy ton śmieci fruwa nad naszymi głowami
Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2021 roku, obecnie na orbicie znajduje się 9200 ton obiektów sztucznego pochodzenia. Oprócz działających satelitów są to m.in. odpady po startach rakiet, odłamki po kolizjach satelitarnych czy nieczynne satelity. Krążące po orbicie odpady nie są kontrolowane przez człowieka, w związku z czym zagrażają czynnym satelitom prowadzącym badania. Ze względu na ilość współczesnych misji kosmicznych odpadów z pewnością będzie przybywać, dlatego tak ważny jest program czyszczenia orbity.
W 1986 roku na orbitę okołoziemską został wystrzelony japoński satelita Ajisai, który należy do grupy satelitów pasywnych. Jego wyjątkowość polega na tym, że nie generuje własnego światła, a jedynie odbija padające promienie. I choć Ajisai to dodatkowe 685 kilogramów na orbicie, jego funkcja jest istotna – satelita prowadzi bowiem ważne badania dla ludzkości.
Interaktywna rzeźba „Foton” przedstawia model satelity Ajisai w rozmiarach rzeczywistych. Umieszczone na rzeźbie panele luster odbijają światło otoczenia i rzucają refleksy na budynki, które znajdują się wokół instalacji. Każdy odbiorca może wprowadzić rzeźbę w ruch, symulując działanie satelity. Instalacja autorstwa Justyny Olszewskiej prezentowana jest na żorskim Rynku w ramach projektu „Więcej światła!”.