Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Foks i jego rzeźby w węglu, drewnie oraz śniegu. Ciekawa wystawa w żorskim muzeum [ZDJĘCIA]

Co roku, kiedy zimą spada chociaż trochę śniegu, przy ul. Wodzisławskiej w Żorach-Roju pojawiają się wyjątkowe śnieżne rzeźby. Ich autorem jest Henryk Foks, który swoją wieloletnią przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął jeszcze w kopalni, podczas przerw wydłubując postacie z węgla. Teraz żorski autor otworzył swoją wystawę w Muzeum Miejskim w Żorach. 

Henryk Foks i jego rzeźby w węglu, drewnie oraz śniegu. Ciekawa wystawa w żorskim muzeum [ZDJĘCIA]
Henryk Foks do rzeźbienia używa różnych materiałów. Jego przygoda artystyczna rozpoczęła się od św. Barbary, którą wyrzeźbił na kopalni.

Henryk Foks i jego rzeźby w węglu, drewnie oraz śniegu. Ciekawa wystawa w żorskim muzeum [ZDJĘCIA]

Henryk Foks rozpoczął rzeźbienie na kopalni Jastrzębie. Tam przy pracy wyłapywał z taśmy co ciekawsze bryły węgla. - Zaczęło się od bryły, w której dobrze widoczne były liście. Zacząłem nożykiem dłubać w tym kamieniu, aby te liście były lepsze - wspominał pan Henryk podczas wernisażu swojej wystawy w żorskim muzeum. Później rozpoczął rzeźbienie twarzy, potem m.in. figury Św. Barbary. Wszystko w czasie przerw śniadaniowych na kopalni. Jego talent został szybko zauważony przez kierownictwo, dlatego później wykorzystywano jego zdolności, zlecając mu wykonanie różnych rzeźb. 

Pierwszą wystawę miał w Teatrze Ziemi Rybnickiej, zdobywając liczne pochwały i dobre opinie, rzeźbił dalej. Zdobycie nagrody głównej na „Krajowej Wystawie Amatorskiej Twórczości Górników w Katowicach” za pracę rzeźbiarską „Ta ziemia wszystkim bliższa” otworzyło mu drogę ku sławie twórcy sztuki ludowej. Ten lipowy tryptyk pojechał na wystawę do Pekinu.

Rzeźba św. Maksymiliana Kolbe w Belgii

- Rzeźbiarz nie ogranicza się tylko do motywów górniczych, przedstawia także prace ludzi innych zawodów, tj. młynarza, kowala, sportowca. Często powraca do tema- tów religijnych, rzeźbi świętą rodzinę, świętą Barbarę, stajenki, ostatnią wieczerzę i portrety papieża Jana Pawła II. Nie stroni od tematów codziennych, przedstawiając postacie zatroskanych kobiet, ludzi pracy, kwiaty, zwierzęta i anioły – dla swoich młodszych odbiorców sztuki. Zrealizował m.in. płaskorzeźbę świętego Maksymiliana Kolbego, która trafiła do jednego z belgijskich kościołów. Rzeźbi w węglu, drewnie, kamieniu, a zimą w śniegu i lodzie. Każdego roku, już od 43 lat, bierze udział w wystawach organizowanych w ramach Dni Kultury Beskidzkiej, stąd w jego twórczości tak wiele motywów góralskich - informuje kurator wystawy Anna Flaga, w oparciu o informacje biograficzne Henryka Foksa z książki Ireneusza Stajera "Tożsamość. O ludziach, którzy tworzyli Śląsk". 

Kierowcy w zimie zatrzymują samochody

- Jak chyba każdy twórca, biorąc do ręki kamień czy kawałek drewna, widzę w nim już postacie. Potem rzeźbię i te postacie chcę wydobyć - podkreśla autor. Zimą zaś, za motywacją wnuków, rzeźbi w śniegu, choć ostatnio jest go coraz mniej. W ubiegłych latach przy ul. Wodzisławskiej pojawiały się już różne postacie. Były szopki w śniegu, wizerunek Św. Barbary, trzech mędrców, ale także egzotyka: krokodyle, lwy, ryby, ptaki. Był nawet pociąg, przygotowany specjalnie dla redakcji Teleekspresu. - Zaczęło się od krokodyli, były dość łatwe do wyrzeźbienia. Tworzenie w śniegu nie jest jednak tak proste jak może się wydawać. Śnieg musi być bardzo ubity i wzmocniony, np. drutem. Takie rzeźby wytrzymują krótko, ale cieszą oczy - podkreśla Henryk Foks. 

Niestety podczas wystawy w żorskim muzeum rzeźby ze śniegu można było podziwiać jedynie na fotografiach oraz w wycinkach prasowych, bo rokrocznie są one obiektem zainteresowania dziennikarzy. Organizatorzy wystawy żartują, że śnieżne dzieła miały symbolizować trzy wiadra z wodą, jednak najlepiej w środku gorącego lipca było pokazać je na fotografiach. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].