Kopciuchy do lamusa. Prawnik odpowiada na pytania o uchwałę antysmogową
Stowarzyszenie Zielony Racibórz urządziło we współpracy z fundacją z Krakowa webinar (internetowe spotkanie) z radcą prawnym Miłoszem Jakubowskim, specjalizującym się w tematyce walki ze smogiem. Prawnik z fundacji Frank Bold omówił zapisy śląskiej uchwały antysmogowej (wchodzi w życie z początkiem nowego roku, ma na celu wyeliminowanie tzw. kopciuchów, najstarszych pieców na węgiel). Odpowiedział również na pytania zadane przez uczestników. Prezentujemy je poniżej.
– Co będzie groziło lokalnym przedsiębiorcom, którzy spalają do ogrzewania obiektów, gdzie prowadzona jest działalność np. przepracowany olej?
– Ten olej jest odpadem niebezpiecznym i to jest bardzo poważne naruszenie przepisów, a w pewnych przypadkach nawet przestępstwo. Taka forma przetwarzania tego odpadu to bardzo poważne naruszenie przepisów i należy zawiadomić WIOŚ, domagając się przeprowadzenia kontroli interwencyjnej, nieplanowanej i niezapowiedzianej. Można też zawiadomić policję. Uprawnienia kontrolne posiada w takim mieście jak Racibórz również miejscowy starosta. To są poważne naruszenia, które trzeba bezwzględnie zwalczać.
– Co stanie się z kotłami 3 klasy wyprodukowanymi przed 2012 rokiem?
– Normy ich użytkowania zachowały ciągłość i według uchwały antysmugowej ten kocioł, jeśli mamy tabliczkę, dokumentację, może być użytkowany do 2028 roku.
– Czy można być ukaranym za materiały nienadające się do spalania, ale znajdujące się w pobliżu kotła?
– To jest problem, bo w przepisach o wykroczeniach nie ma karalności usiłowania i nie może być tu mandatu. Jednak są przepisy dotyczące gromadzenia odpadów w sposób niezgodny z regulaminem utrzymania czystości. To jest furtka dla służb wymierzających grzywny, które kontrolują nie tylko samo palenisko. Gospodarka odpadami też może być skontrolowana i za naruszenie zasad panujących w gospodarce odpadami można ukarać. Na przykładzie Krakowa widać, że to taka zabawa w kotka i myszkę, ale straż kilkakrotnie może skontrolować posesję, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że spalane są tam materiały niedozwolone. Rozwiązaniem jest także pobranie próbki popiołu do zbadania w laboratorium. Bo nawet jak nie pali się aktualnie w piecu, to znajdzie się popiół. Wtedy nie będzie nakładany mandat, ale ukaranie do sądu.
– Co z kominkiem na drewno, służącym do dogrzewania? W domu głównym źródłem ciepła jest piec gazowy z 2008 roku.
– Kominek należy do kategorii ogrzewaczy pomieszczeń i one też muszą być dostosowane do wymogów uchwały antysmogowej. Do 1 stycznia 2023 roku muszą spełnić wymogi tzw. ekoprojektu. Jak ktoś ma w domu kominek, nie musi go burzyć, ale nie będzie mógł go eksploatować. Rozumiem sytuację, że w domu jednorodzinnym, poza miastem, nie będzie prądu. Wtedy kominek można potraktować jako awaryjne źródło ciepła. Sam fakt istnienia kominka nie będzie oznaczał grzywny, ale gdy zapalimy w kominku, zobaczą to sąsiedzi, albo strażnicy odnajdą w kontroli świeży popiół, to nastąpi nałożenie grzywny. Na rynku są już możliwości wymiany wkładu kominkowego na nowoczesny, dostosowany do przyszłych wymogów. Nie kosztuje fortuny. Istnieje jeszcze sytuacja, gdy np. nie będzie prądu i wystąpi przy niskich temperaturach ryzyko zamarznięcia. Wtedy nikt nie nałoży mandatu za użytkowanie starego kominka, bo zostanie to zakwalifikowane jako stan wyższej konieczności.
– Czy będzie można użytkować stary kominek ze specjalnym filtrem?
– Tylko jak udowodnić skuteczność takiego filtru? Osoba eksploatująca musiałaby to udowodnić w kontroli. Poza tym pamiętajmy, że spalanie drewna w kominku jest takim samym źródłem zanieczyszczania powietrza jak palenie w piecu, a są sytuacje, przy rozpalaniu, że kominek emituje jeszcze więcej zanieczyszczeń niż kocioł węglowy.
Airly teraz Kraków czerwono fioletowy i temp. 8stopni . Marklowice pomarańczowe i ta sama temperatura czyli ogrzewanie idzie.
Temperatura teraz. Kraków 14st. Wodzisław 15st.
poprawiło w Krakowie ....
a w województwie małopolskim też ?
bo uchwała antysmogowa dotyczy nie Katowic, a całego województwa śląskiego
Teraz? Jak mamy +20 na dworze ty sprawdzasz gdzie jest smog???
Więcej pytań nie mam i kończę dyskusje z trollem
Airly teraz : Kraków pomarańczowo żółty Wodzisław żółto zielony.
TAK POPRAWI TAK SAMO JAK POPRAWIŁO W KRAKOWIE
zobaczymy fachowcy ekolodzy (94.254. * .199)
a mnie duzo obchodzi jak piszesz
"Czasu na wymianę było dość teraz przychodzi czas by karać wszystkich trucicieli bez wyjątku "
czy czas na wymianę i karanie wszystkich bez wyjątku
poprawi 1 stycznia 2022 roku jakość powietrza
Wesołych Świąt
Mało mnie obchodzi co tam piszesz,ludzi truć nie wolno a spalanie węgla w kopciuchach to nic innego jak trucie!!!
Czasu na wymianę było dość teraz przychodzi czas by karać wszystkich trucicieli bez wyjątku
zobaczymy fachowcy ekolodzy
czy kontrole mandaty likwidacja kopciuchów
poprawi stan powietrza 1 stycznia 2022 roku na śląsku
Wesołych Świąt
@dziennikarz niestety ale czas bezkarnego smrodzenia mija. Uchwała sejmiku ma taką samą moc prawną jak parlamentu odnośnie ochrony środowiska. Jeśli jakiś brudas nadal chce używać najgorszych kopciuchów bo jest przyzwyczajony do takiego dziadowskiego trybu życia to będzie to mógł nadal robić. Musi się jednak liczyć z tym, że prędzej czy później dopadnie go kontrola i mandaty. Wielu ludzi ma dość bierności i akceptowania patologii piecowej.
Widać, że ludziom brakuje podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania prawa w tym kraju, a wypowiadają się niczym najwięksi znawcy. Niestety głupota zakorzeniła się w tym społeczeństwie tak głęboko, że trudno ją będzie wykarczować.
Poczytajcie sobie niedouczeni komentujący o systemie prawnym w Polsce. Uchwała jako akt prawa miejscowego ma taką samą moc, jak ustawa parlamentu RP.
Ale w sumie nie przejmujcie się tą uchwałą, palcie czym popadnie, czekajcie na mandaty i sprawy sądowe :)
Ustawa jest aktem prawnym, ma charakter powszechnie obowiązujący i jest uchwalana przez parlament; Uchwała natomiast jest aktem woli, oficjalną decyzją danego organu państwowego (może nim być np. samorząd, organizacja społeczna, organizacja polityczna).
"Prawnik odpowiada na pytania o uchwałę antysmogową"
Naczelny Nowin jak to wygląda zgodnie z prawem ?
Zapytacie prawnika ?
Większych bzdur niż to co podyktował tu pan mecenas nie czytałem. że by nałożyć karę musi być ustawa a nie uchwała .Mamy przykład z karami za brak noszenia maseczek sądy wszystkie kary uchylają bo nie ma odpowiedniej ustawy,tylko uchwały i rozporządzenia. A więc nie panikujmy z wymianą pieca ,nikt kary nie dostanie można śmiało palić w starych piecach po 1.1.2022 pozdrawiam