Kopciuchy do lamusa. Prawnik odpowiada na pytania o uchwałę antysmogową
Stowarzyszenie Zielony Racibórz urządziło we współpracy z fundacją z Krakowa webinar (internetowe spotkanie) z radcą prawnym Miłoszem Jakubowskim, specjalizującym się w tematyce walki ze smogiem. Prawnik z fundacji Frank Bold omówił zapisy śląskiej uchwały antysmogowej (wchodzi w życie z początkiem nowego roku, ma na celu wyeliminowanie tzw. kopciuchów, najstarszych pieców na węgiel). Odpowiedział również na pytania zadane przez uczestników. Prezentujemy je poniżej.
– Jakimi dokumentami powinien dysponować właściciel pieca bezklasowego, w wieku poniżej 10 lat, podczas kontroli dokonywanej przez strażników miejskich/gminnych czy urzędników?
– Uchwała antysmogowa nie wymienia takich dokumentów wprost, ale w pierwszym etapie likwidacji źródeł ciepła – bezklasowych kotłów w wieku powyżej 10 lat i nie posiadających tabliczki znamionowej – w przypadku innych decydować będzie data produkcji takiego urządzenia. Umieszczona na piecu tabliczka znamionowa zawiera te dane i na tej podstawie będzie określany wiek kotła. To ułatwi kontrolę.
– Jak mają się przygotować na takie kontrole posiadacze kotłów na węgiel tzw. 3 lub 4 klasy?
– To na właścicielu takiego kotła spoczywa ciężar udowodnienia, że jest to właśnie taki kocioł. Na jego tabliczce znamionowej powinna być informacja o klasie kotła. Ponadto dobrze jest posiadać dokumentację techniczną takiego kotła.
– Czy piec bezklasowy, węglowy będzie trzeba odinstalować po wejściu w życie nowych przepisów?
– Można mieć go podłączonego, ale nie wolno eksploatować. To łatwo sprawdzić czy kocioł jest eksploatowany. Wystarczy „złapać” użytkownika na gorącym uczynku, ale są też obecnie takie metody, że nie trzeba wchodzić do kotłowni. W Krakowie, gdzie obowiązuje już całkowity zakaz spalania paliw stałych, straż miejska stosuje kamery termowizyjne. Wie dzięki temu – po temperaturze komina budynku, czy wydostaje się tamtędy para wodna związana ze spalaniem gazu, czy są tam spalane paliwa stałe. W lokalizowaniu źródeł ciepła pomoże wkrótce centralna ewidencja emisyjności, gdzie nie tylko mieszkańcy będą musieli deklarować jakiego pieca używają, ale dane będą także gromadzili kominiarze kontrolujący instalacje.
– Co z samorządem, który w styczniu 2022 roku nadal nie będzie miał wymienionych w swoich zasobach starych, węglowych systemów grzewczych? W takiej sytuacji jest np. Racibórz, gdzie w kamienicach komunalnych są setki „kafloków”.
– To jeden z problemów związanych z nowymi przepisami. Właścicielem mieszkań komunalnych jest Gmina i to jest podmiot popełniający wykroczenie. Uchwała antysmogowa zabrania eksploatacji takich pieców. Jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej (np. biblioteka czy urząd) to odpowiedzialnym jest kierownik urzędu. Tam gdzie ktoś mieszka, chodzi o taką osobę palącą w starym piecu, którego nie jest właścicielem, bo tylko najemcą lokalu i sama nie może go wymienić, to trzeba stwierdzić winę w przypisaniu wykroczenia. To będzie dotyczyć właściciela – Gminy. Przecież nie można farelką dogrzewać całą zimę takiego mieszkania. Dlatego będą problemy. Gmina będzie naruszać uchwałę antysmogową, a to jest podstawowe działanie naprawcze. Za to grozi kara nakładana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Takie sytuacje będą i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co ważne, najemca lokalu mieszkalnego należącego do Gminy może domagać się od niej, na drodze sądowej, żeby właściciel wymienił system ogrzewania.
Airly teraz Kraków czerwono fioletowy i temp. 8stopni . Marklowice pomarańczowe i ta sama temperatura czyli ogrzewanie idzie.
Temperatura teraz. Kraków 14st. Wodzisław 15st.
poprawiło w Krakowie ....
a w województwie małopolskim też ?
bo uchwała antysmogowa dotyczy nie Katowic, a całego województwa śląskiego
Teraz? Jak mamy +20 na dworze ty sprawdzasz gdzie jest smog???
Więcej pytań nie mam i kończę dyskusje z trollem
Airly teraz : Kraków pomarańczowo żółty Wodzisław żółto zielony.
TAK POPRAWI TAK SAMO JAK POPRAWIŁO W KRAKOWIE
zobaczymy fachowcy ekolodzy (94.254. * .199)
a mnie duzo obchodzi jak piszesz
"Czasu na wymianę było dość teraz przychodzi czas by karać wszystkich trucicieli bez wyjątku "
czy czas na wymianę i karanie wszystkich bez wyjątku
poprawi 1 stycznia 2022 roku jakość powietrza
Wesołych Świąt
Mało mnie obchodzi co tam piszesz,ludzi truć nie wolno a spalanie węgla w kopciuchach to nic innego jak trucie!!!
Czasu na wymianę było dość teraz przychodzi czas by karać wszystkich trucicieli bez wyjątku
zobaczymy fachowcy ekolodzy
czy kontrole mandaty likwidacja kopciuchów
poprawi stan powietrza 1 stycznia 2022 roku na śląsku
Wesołych Świąt
@dziennikarz niestety ale czas bezkarnego smrodzenia mija. Uchwała sejmiku ma taką samą moc prawną jak parlamentu odnośnie ochrony środowiska. Jeśli jakiś brudas nadal chce używać najgorszych kopciuchów bo jest przyzwyczajony do takiego dziadowskiego trybu życia to będzie to mógł nadal robić. Musi się jednak liczyć z tym, że prędzej czy później dopadnie go kontrola i mandaty. Wielu ludzi ma dość bierności i akceptowania patologii piecowej.
Widać, że ludziom brakuje podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania prawa w tym kraju, a wypowiadają się niczym najwięksi znawcy. Niestety głupota zakorzeniła się w tym społeczeństwie tak głęboko, że trudno ją będzie wykarczować.
Poczytajcie sobie niedouczeni komentujący o systemie prawnym w Polsce. Uchwała jako akt prawa miejscowego ma taką samą moc, jak ustawa parlamentu RP.
Ale w sumie nie przejmujcie się tą uchwałą, palcie czym popadnie, czekajcie na mandaty i sprawy sądowe :)
Ustawa jest aktem prawnym, ma charakter powszechnie obowiązujący i jest uchwalana przez parlament; Uchwała natomiast jest aktem woli, oficjalną decyzją danego organu państwowego (może nim być np. samorząd, organizacja społeczna, organizacja polityczna).
"Prawnik odpowiada na pytania o uchwałę antysmogową"
Naczelny Nowin jak to wygląda zgodnie z prawem ?
Zapytacie prawnika ?
Większych bzdur niż to co podyktował tu pan mecenas nie czytałem. że by nałożyć karę musi być ustawa a nie uchwała .Mamy przykład z karami za brak noszenia maseczek sądy wszystkie kary uchylają bo nie ma odpowiedniej ustawy,tylko uchwały i rozporządzenia. A więc nie panikujmy z wymianą pieca ,nikt kary nie dostanie można śmiało palić w starych piecach po 1.1.2022 pozdrawiam