Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmierć na żniwach [100 lat temu w Nowinach]

Sto lat temu łamy Nowin zapełniały głównie artykułu dotyczące przyczyn i skutków powstania śląskiego. Nie zabrakło jednak również wieści z Raciborza i okolic, m.in. karze więzienia za napad na skład kupiecki, zestrzeleniu samolotu, tajnej naradzie w Raciborzu, dramatycznych skutkach zabawy z granatem czy... tragicznej śmierci podczas pracy przy żniwach...

Śmierć na żniwach [100 lat temu w Nowinach]
zdjęcie poglądowe

Racibórz • 5 września 1919 r.

Po ich owocach poznacie ich

Kiedy Niemcy po przegranej wojnie na klęczkach błagali koalicyę o pokój i chleb, to wtenczas winę wszelkich gwałtów popełnionych przed i podczas wojny zwalali na stary system militaryzmu, na stary rząd i na wszechniemców. Lud niemiecki niby zgwałcony przez rząd swój miał być niewinny. Niemcy porewolucyjne* – twierdzono – to Niemcy odrodzone, demokratyczne, szanujące prawo i ład. I o tem „wielkim odrodzeniu” krzyczeli tak głośno, deklamowali samolubnie tyle, że świat cały byłby sprytnym tym kłamstwom nieomal dał wiarę (...)

Po owocach ich poznacie ich. Ostatnie tygodnie podczas zawieruchy na G. Śląsku mieli Niemcy sposobność pokazać przed światem, że wyzbyli się ducha krzyżackiego i wszelkiego popędu do barbarzyństwa, okrucieństwa i kłamstwa, że nauczyli się uszanować prawo i postępować po ludzku. Ale cóż oto okazało się?

Okazało się dobitnie, że Niemiec i w szacie czarno-czerwonej jest tym samym co dawniej barbarzyńcem, dopuszczającym się na słabych wszelkiego gwałtu i bezprawia. To, co się działo ze strony żołdactwa w ostatnich dwóch tygodniach na G. Śląsku – to te same okrucieństwa, których Niemcy dopuszczali się podczas wojny na bezbronnej ludności Belgii, Francyi i Polski. Gdzie tu dostrzec chociażby śladu „odrodzenia”? (...)

Śmierć na żniwach

Racibórz. Na Starejwsi u rolnika Białdygi stało się przy młóceniu zboża nieszczęście; wdowa Jarząbkowa postradała tam życie podczas pracy przy maszynie do młócenia.

Tajna narada

Racibórz. Obrady tajne i poufne odbyły się tu na landraturze**. Brał w nich udział hr. Lerchenfeld z berlińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wyższy radca Kley z ministerstwa spraw wewnętrznych, landrat, książę Lichnowsky, nadburmistrz Raciborza, członkowie wydziału powiatowego itd.


* W listopadzie 1918 roku w Niemczech wybuchła rewolucja, która doprowadziła do abdykacji cesarza i wprowadzenia republikańskiej formy rządów, na czele których stanęli politycy SPD.

** Landrat był pruskim urzędnikiem administrującym powiatem.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].