Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Inflacyjny zawrót głowy, czyli jak eksperci (nie)radzą o drożyźnie

Jeszcze kilka miesięcy temu od rozmaitych ekspertów z zakresu ekonomii słyszeliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej już dawno temu powinna była podjąć decyzję o podwyższaniu stóp procentowych, po to, by ograniczyć wzrosty inflacji. Dziś, kiedy stopy poszły w górę, często ci sami eksperci narzekają, że wzrosły raty kredytów, a zdolność kredytowa, zwłaszcza młodych Polaków drastycznie spadła.

Inflacyjny zawrót głowy, czyli jak eksperci (nie)radzą o drożyźnie

Właśnie obejrzałem debatę ekspertów ekonomicznych. Chyba najlepiej podsumował ją prowadzący, który przyznał, że sam już nie wie, co jest dobre, a co złe w walce z inflacją. Bo z debaty wynika, że złotego środka w walce z rosnącą drożyzną, po prostu nie ma.

Skąd się w ogóle wzięła rosnąca inflacja, która w mniejszym lub większym stopniu dotknęła większość liczących się gospodarek świata? Tutaj eksperci są z reguły zgodni: to skutek pandemii i działań rządów poszczególnych państw, które - w sytuacji czasowego zamykania kolejnych gałęzi gospodarek - by zachować miejsca pracy, uruchamiały kolejne tzw. tarcze antykryzysowe, dosypując do obiegu dziesiątki i setki miliardów dolarów, euro i w naszym przypadku złotych. Miejsca pracy udało się zachować, kosztem jednak rosnących następnie cen usług i towarów, czego właśnie doświadczamy. Do tego doszedł jeszcze kolejny czynnik, czyli sytuacja międzynarodowa, a konkretnie zagrożenie wojną na wschodzie Europy i związane z tym rosnące ceny paliw i energii. Ta ostatnia przyczyna spotęgowała zresztą wcześniejsze problemy z cenami energii, wynikające z ekspresowego odchodzenia od energii opartej na paliwach kopalnych (za wyjątkiem gazu) oraz atomie (w Niemczech) i przechodzenia na energię opartą na źródłach odnawialnych.

Na przyczynach inflacji zgoda wśród ekonomistów się jednak kończy. Bo dzieli ich już nawet to, czy tarcze skonstruowane w taki, a nie inny sposób były potrzebne, czy nie. Dzieli ich również sposób walki z inflacją. Jedni twierdzą, że polska Rada Polityki Pieniężnej od razu, kiedy tylko pojawiły się symptomy rosnącej inflacji, powinna była rozpocząć podwyżki niemal zerowych stóp procentowych, jak to miało miejsce np. w sąsiednich Czechach. Z kolei obrońcy działań RPP wskazują właśnie na przykład Czech, które podwyżki stóp procentowych uruchomiły znacznie wcześniej i drastyczniej, niż stało się to w Polsce, a inflacja ma się tam jeszcze "lepiej" niż w Polsce (w styczniu wyniosła ona w Czechach 9,9%, w Polsce 9,2%).

Jedni eksperci twierdzą, że podwyżki stóp procentowych powinny być jeszcze wyższe, by zachęcić Polaków do oszczędzania, a nie wydawania (wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe oprocentowanie lokat bankowych). Inni na to odpowiadają, że Polacy wciąż w przeważającej większości mają stosunkowo niewielkie oszczędności, więc tak naprawdę nie mają za bardzo czego lokować i wysokie odsetki na lokatach niczego tutaj raczej nie zmienią, zwłaszcza w sytuacji rosnących kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

Eksperci są podzielni również w ocenie tego, że do naszych portfeli dosypywane są pieniądze. Tym razem w postaci wysokiej waloryzacji emerytur (wskaźnik waloryzacji od 1 marca wyniesie 107%, co oznacza, że emeryci otrzymywać będą 107% dotychczasowej emerytury) oraz zapowiedzi wypłacenia tzw. 13 emerytury. I znów eksperci są podzieleni. Jedni podkreślają, że to bez wątpienia jest działanie proinflacyjne, bo w obiegu będzie więcej pieniędzy, a więc będzie większa skłonność do ich wydawania. Inni odpowiadają, że emerytom, którzy nieraz po 40 lat harowali na swoje świadczenia, w obecnej sytuacji te dodatkowe pieniądze po prostu się należą. Jeszcze inni uważają, że skuteczną metodą na inflację są inwestycje, a nie pobudzanie popytu wewnętrznego, który w końcu się wyczerpie.

Ekonomiści są wszakże zgodni w dwóch sprawach. W tym, że nawet dalsze podnoszenie stóp procentowych nie przyniesie szybkiego efektu w postaci spadku inflacji, i że na to trzeba będzie poczekać wiele miesięcy lub nawet kilka lat. A co za tym idzie, że inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. I te konkluzje nie są specjalnie wesołe.

Artur Marcisz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MieszkaniecSWD (5.173. * .143) 21.02.2022 12:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dwucyfrowa inflacja, kredyty podrożały, ZUS "łaskawie" da emerytom 7 (!) procent (inflacja rzeczywista to ok 13 % - nie to co głosi rząd w mediach że jest "tylko" 8 %), RPP podwyższyła tylko stopy kredytów a zapomniała o depozytach (lokatach) - tu dalej niewiele powyżej zera minus podatek Belki. Oszczędności polaków stopniały...