Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
"Pies był trzymany w klatce na świnkę morską". Rybnicki Pet Patrol z interwencją w Żorach [ZDJĘCIA] 

O szczegółach swojej kolejnej interwencji, rybnicki Pet Patrol poinfomował we wtorek wieczorem na swoim fanpage'u. Pod opiekę fundacji trafił Fafik.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Takiej imprezy Żory jeszcze nie widziały. Uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA] 

- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.

Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA] 

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA] 

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Pogoda na weekend. Koniec bezchmurnej pogody [PROGNOZA POGODY] 

Okres słonecznej aury dobiega końca. Jak wskazują nowe prognozy na weekend pojawi się sporo zachmurzenia.

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Borys Budka poza rządem. Kim jest jego następca? 

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w składzie rządu. Podał nazwiska czterech nowych ministrów - zastąpią oni tych, którzy trafili na listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Karl Sczodrok

ur. 02.01.1890, zm. 24.02.1978

ur. 2 I 1890 r. w Nysie. Jego ojciec Robert był tam inspektorem; matka: Anna zd. Scheithauer. Po nauce w szkole podstawowej w Nysie ukończył seminarium nauczycielskie w Głuchołazach. W 1910 r. został nauczycielem w Bolacicach w powiecie raciborskim (obecnie w Czechach). Tam był m. in. nauczycielem późniejszego pisarza Augusta Scholtisa, w swojej autobiografii „Ein Herr aus Bolatitz - Lebenserinnerungen” („Pan z Bolacic - Wspomnienia”) bardzo ciepło wspominającego swojego nauczyciela, nazywając go wzorem wychowawcy, który stosowanymi metodami nauczania spowodował „przyklejenie się uczniów do ław szkolnych iż nie chcieli wracać do domów”. Nawet rodzice przychodzili na wieczorne pogadanki urządzane przez Schodroka. Był także inicjatorem założenia biblioteki wiejskiej. W latach 1914-1930 był nauczycielem w Gliwicach, następnie rektorem (kierownikiem) szkoły w Kolonowskiem w powiecie strzeleckim, wreszcie rektorem i radcą szkolnym w Opolu. Głównie znany jest jednak ze swojej działalności pisarskiej i wydawniczej a także organizatorskiej. W 1930 r. został kierownikiem „Landesamt für ober-schlesische Landeskunde” (Urząd prowincjalny dla krajoznawstwa Górnego Śląska). Dwa lata później spowodował powołanie fundacji im. Eichendorffa oraz muzeum poety w Nysie. W latach 1919-1921 był wydawcą dwutygodnika „Der schwarze Adler („Czarny orzeł”), ukazującego się w Katowicach a później we Wrocławiu. Począwszy od 1924 r. był redaktorem miesięcznika „Der Oberschlesier” („Górnoślązak”), wielce zasłużonego w szerzeniu wiedzy historycznej, folklorystycznej i kulturalnej o Górnym Śląsku (w latach 1940-1942 nosił tytuł „Schlesische Stimme” - „Głos śląski”). Jako wielki miłośnik Eichendorffa przyczynił się do wydawania od 1929 r. przez fundację im. Eichendorffa rocznika pt. „Aurora - Ein romantischer Almanach” (Aurora - Almanach romantyczny), który ukazywał się do 1943 r. (następnie od 1953 r. wydawany w Republice Federalnej Niemiec pt. „Aurora. Eichendorff-Almanach”). Spowodował przywrócenie w 1952 r. dalszej działalności fundacji poświęconej raciborskiemu poecie, która z czasem przyjęła nazwę „Eichendorff-Gesellschaft” (Towarzystwo Eichendorffa). Po wojnie wydawał w Niemczech czasopismo kulturalne „Schlesien” („Śląsk”), oraz redagował „Schriftenreihe Kulturwerk Schlesien” („Rozprawy z dziedzictwa kulturalnego Śląska”), które to stowarzyszenie także współtworzył. Jest autorem rozlicznych opracowań zamieszczanych w wydawanych przez siebie czasopismach. Wydał także odrębne dzieła, m.in.: „Gedanken und Lieder. Eichendorffs religiöses Bekenntnis” („Myśli i pieśni. Religijne wyznanie Eichendorffa”) - Regensburg 1950 r.; „Joseph von Eichendorff: Leben und Werk” („Józef von Eichendorff. Życie i dzieła”) - Würzburg 1955 r. Zmarł 24 II 1978 r. w Würzburgu.

Paweł Newerla