Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
2 tys. porcji barszczu z krokietem na Wigilii z mieszkańcami Żor [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 2000 porcji barszczu z krokietem przygotowano na dzisiejsze (21.12) spotkanie wigilijne mieszkańców na rynku w Żorach. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły życzenia, rozmowy i góralska muzyka, a każdy chętny mógł zabrać do domu...

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

Petycje i apele z odpadami w tle. Mieszkańcy żorskich dzielnic nie chcą uciążliwego sąsiedztwa 

Mieszkańcy Żor nie chcą w swojej okolicy przedsiębiorstw zajmujących się składowaniem lub przetwarzaniem żadnych odpadów. W Roju zebrano prawie 2000 podpisów pod apelem o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, protestują...

Bezpieczni w święta Bożego Narodzenia. Policja apeluje o czujność 

Policja apeluje aby podczas wzmożonych przygotowań i zakupów świątecznych nie tracić czujności. 

Wjechał w bariery, samochód się zapalił. Kierowca był pijany i miał sądowe zakazy jazdy [ZDJĘCIA] 

Mężczyzna jechał całą szerokością jezdni, aż w końcu uderzył w bariery drogowe. Jak podkreśla policja, do tragedii nie doszło dzięki reakcji innych uczestników ruchu drogowego.

Bp Marek Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. To były proboszcz parafii z Jastrzębia-Zdroju 

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec...

Magiczna Noc na Stadionie Śląskim – Sylwester z Dwójką 2024 [ZAPROSZENIE] 

Zbliża się najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku! Już za dwa tygodnie Stadion Śląski zamieni się w pulsujący życiem i muzyką dancefloor, na którym wspólnie pożegnamy 2024 rok. Niezapomniany koncert Sylwester z Dwójką wypełni całą...

Przed kopalnią Zofiówka oddano hołd górnikom kopalni Manifest Lipcowy [ZDJĘCIA] 

43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, przeciwko górnikom ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi, zarządu Jastrzębskiej...

Zabytkowy kościół z XV wieku w remoncie. Zakończono pierwszy etap prac [ZDJĘCIA] 

Wnętrze pochodzącego z XV wieku kościoła parafialnego pw. św. Filipa i Jakuba przechodzi metamorfozę, która ma przywrócić mu historyczny charakter i blask. We wtorek (10.12.) nastąpił odbiór pierwszych prac konserwatorskich, których efekty...

Alois Maria Kosler

ur. 03.08.1901, zm. 23.01.1993

ur. 3 VIII 1901 r. w Tychach. Syn Alojzego - nauczyciela. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Ostrogu, dokąd jego ojca przeniesiono na stanowisko kierownika. W 1921 r. uzyskał świadectwo maturalne w raciborskim gimnazjum. Studiował germanistykę, historię, filozofię i anglistykę na uniwersytetach w Monachium, Freiburgu, Berlinie i Wrocławiu. Na podstawie dysertacji „Die preussische Volksschulpolitik in Oberschlesien 1742-1848” („Pruska polityka szkolna na Górnym Śląsku 1742-1848”) uzyskał w 1929 r. tytuł naukowy doktora filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. To bardzo obiektywne opracowanie, wznowione w 1984 r., jest do dzisiaj często cytowanym źródłem wiedzy. Był profesorem gimnazjalnym w Środzie Śląskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Bytomiu. W 1939 r. został powołany na docenta germanistyki i metodyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bytomiu. Od 1946 r. do przejścia na emeryturę w 1966 r. był profesorem gimnazjalnym w Monachium. Większą część swojego wolnego czasu poświęcił badaniom historii kultury Górnego Śląska. Praca nad rozszerzeniem jego dysertacji o politykę oświatową całego XIX wieku nie została niestety ukończona, podobnie jak biografia biskupa wrocławskiego Bernarda Bogedaina, wielce zasłużonego dla rozwoju polskiego szkolnictwa na Górnym Śląsku. Aż w 34 różnorakich opracowaniach zawarte są prace Koslera, na podstawie jego wykładu na temat: „Der deutsche Beitrag Oberschlesiens zur Kultur” („Niemieckie przyczynki Górnego Śląska do kultury”). Przez 22 lata (1964-1986) był wydawcą „Oberschlesischer Bildkalender” („Kalendarz ilustrowany Górnego Śląska”). Już praca pedagogicznego egzaminu państwowego poświęcona była Eichendorffowi. W latach 1978-88 ukazały się - w łącznym nakładzie 30.000 egz. trzy wydania biografii poety: „Joseph Freiherr von Eichendorff”. Był także wydawcą szeregu antologii: „Schlesische Liebesgeschichten” („Śląskie historie miłosne”) - 1976, 1978 r.; humorystycznych opowiadań pod zbiorowym tytułem: „Der Pfarrherr von Gieraltowitz” („Proboszcz Gierałtowicki”) - 1970, 1978 r. Był odznaczony Górnośląską Nagrodą Kulturalną a także Federalnym Krzyżem Zasługi. W monografiach, poświęconych Koslerowi zwraca się uwagę, iż mimo jego niezaprzeczalnych zasług, również jako historyka, nie został powołany do działającej w Republice Federalnej Niemiec „Historische Kommision für Schlesien” (Komitet Historyczny Śląska). Ściśle związany z Raciborzem stał się inspiratorem i redaktorem wydania monografii „Ratibor - Stadt und Land an der oberen Oder” („Racibórz - miasto i ziemia nad Górna Odrą”) - cz. I - 1980, 1994 r., do której sam napisał kilka prac i pozyskał do współpracy wielu innych autorów. Zmarł 23 I 1993 r. w Monachium. Herbert Hupka zatytułował wspomnienia pośmiertne: „Bei ihm lag Oberschlesien in den besten Händen” („U niego Górny Śląsk był w najlepszych rękach”).

Paweł Newerla