Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
2 tys. porcji barszczu z krokietem na Wigilii z mieszkańcami Żor [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 2000 porcji barszczu z krokietem przygotowano na dzisiejsze (21.12) spotkanie wigilijne mieszkańców na rynku w Żorach. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły życzenia, rozmowy i góralska muzyka, a każdy chętny mógł zabrać do domu...

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

Petycje i apele z odpadami w tle. Mieszkańcy żorskich dzielnic nie chcą uciążliwego sąsiedztwa 

Mieszkańcy Żor nie chcą w swojej okolicy przedsiębiorstw zajmujących się składowaniem lub przetwarzaniem żadnych odpadów. W Roju zebrano prawie 2000 podpisów pod apelem o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, protestują...

Bezpieczni w święta Bożego Narodzenia. Policja apeluje o czujność 

Policja apeluje aby podczas wzmożonych przygotowań i zakupów świątecznych nie tracić czujności. 

Wjechał w bariery, samochód się zapalił. Kierowca był pijany i miał sądowe zakazy jazdy [ZDJĘCIA] 

Mężczyzna jechał całą szerokością jezdni, aż w końcu uderzył w bariery drogowe. Jak podkreśla policja, do tragedii nie doszło dzięki reakcji innych uczestników ruchu drogowego.

Bp Marek Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. To były proboszcz parafii z Jastrzębia-Zdroju 

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec...

Magiczna Noc na Stadionie Śląskim – Sylwester z Dwójką 2024 [ZAPROSZENIE] 

Zbliża się najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku! Już za dwa tygodnie Stadion Śląski zamieni się w pulsujący życiem i muzyką dancefloor, na którym wspólnie pożegnamy 2024 rok. Niezapomniany koncert Sylwester z Dwójką wypełni całą...

Przed kopalnią Zofiówka oddano hołd górnikom kopalni Manifest Lipcowy [ZDJĘCIA] 

43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, przeciwko górnikom ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi, zarządu Jastrzębskiej...

Zabytkowy kościół z XV wieku w remoncie. Zakończono pierwszy etap prac [ZDJĘCIA] 

Wnętrze pochodzącego z XV wieku kościoła parafialnego pw. św. Filipa i Jakuba przechodzi metamorfozę, która ma przywrócić mu historyczny charakter i blask. We wtorek (10.12.) nastąpił odbiór pierwszych prac konserwatorskich, których efekty...

Jan Skupień

ur. 10.12.1888, zm. 01.09.1978

Jan Skupień urodził się w 1888 r. w Biertułtowach. Był synem Walentego i Petroneli z domu Musiolik. Od 1911 r. pracował nad uświadamianiem narodowym, poprzez Towarzystwo św. Józefa prowadząc chór w Biertułtowach. Należał do Towarzystwa Kleisies, które uczyło polskości robotników, rzemieślników i chłopów. Brał udział w I wojnie światowej. W styczniu 1919 r. zorganizował w ramach POW kompanię liczącą 250 ludzi i dowodził nią podczas pierwszego powstania. Po jego upadku musiał uciekać. Ukrywał się najpierw w Marklowicach, potem schronił się w Sosnowcu. Brał udział w drugim powstaniu, a w trzecim był szefem administracyjno-gospodorczym kompanii biertułtowskiej. W okresie plebiscytu występował jako aktor i śpiewak w zespole amatorskim. Dzięki temu wyjeżdżał na zabawy weselne, sławiąc imię Polski narodowymi pieśniami. W 1922 r. zamknął swój sklep spożywczy w Bierułtowach i przeniósł się do Wodzisławia Śl., gdzie otworzył sklep obuwniczy. W okresie między I a II wojną światową był wodzisławskim radnym. Za jego kadencji rada składała się z osiemnastu radnych polskich i dziewięciu niemieckich. Od 1930 do 1936 r. był prezesem Sokoła w Wodzisławiu. W trakcie II wojny światowej nie chcąc wpaść w ręce hitlerowskie, wyjechał do centralnej Polski. Do Wodzisławia powrócił po jego wyzwoleniu w marcu 1945 r. Wówczas zaczął udzielać się społecznie. Zmarł w 1978 r. Za swoją działalność propolską został odznaczony: Śląskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasłużonych dla ówczesnego województwa katowickiego oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

W 1913 r. Jan Skupień poślubił Konstantynę Szczecinę z Pszowa, która od listopada 1939 r. zaangażowana była w działalność konspiracyjną. Prowadziła punkt kontaktowy, ukrywała i żywiła partyzantów i konspiratorów. Została aresztowana w sierpniu 1944 r. Przekazano ją najpierw gestapo w Rybniku, a następnie przesłano ją do niemieckiego nazistowskiego obóz koncentracyjny w Ravensbrück. Po ewakuacji tego obozu dostała się do obozu w KL Bergen – Belsen gdzie zmarła na tyfus 10 kwietnia 1945 r. Kilka lat po śmierci żony Jan Skupień ponownie się ożenił.

Jadwiga pseudonim „Wisia”, córka Jana i Konstantyny urodziła się 1 listopada 1915 r. Tak jak rodzice była również zaangażowana w działalność propolską. Na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, otrzymała na własność sklep po rodzicach. W tym też okresie ukończyła kurs pielęgniarski, dlatego podczas działań wojennych w 1939 r. była pielęgniarką w szpitalu w Wodzisławiu. Opiekowała się także rannymi żołnierzami niemieckimi. W maju 1940 r. wstąpiła do organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”. Odtąd mieszkanie Jadwigi stało się punktem kontaktowym dla ZWZ/AK. We wrześniu 1944 r. przeniesiono ją do pracy w Zakładach Chemicznych w Kędzierzynie. W październiku tego samego roku organizacja AK została w Rybniku po raz kolejny zdekonspirowana, skutkiem czego Jadwiga została aresztowana. Po kilku dniach pobytu na gestapo w Rybniku przez znajomą współaresztowaną przekazała informację koleżankom z organizacji – Helenie i Annie Krak – by się do niczego nie przyznawały, bo ona niczego na przesłuchaniach nie powiedziała. Wiadomość wpadła jednak w ręce gestapowców, więc torturami chcieli wymusić na Jadwidze przyznanie się do przynależności do organizacji. Dziewczyna, bojąc się, że nie wytrzyma tortur i może zdradzić koleżanki, usiłowała popełnić w więzieniu samobójstwo, podcinając sobie żyły. Została jednak zawieziona do szpitala i starano się utrzymać ją przy życiu. 17 stycznia 1945 r. z więzienia w Rybniku, przesłano ją do więzienia śledczego w Mysłowicach, gdzie przebywała przez trzy dni. Z uwagi na zbliżającą się do obozu Armię Radziecką, przetransportowano ją wraz z innymi więźniarkami do KL Ravensbrück, a następnie do KL Mauthausen do filii w Schergenkub. Odzyskała wolność, gdy wyzwolony został obóz w maju 1945 r.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Ofiary terroru hitlerowskiego okupanta 1939/45 z terenu byłego powiatu wodzisławskiego” autorstwa Pawła Gleńska.