Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
"Pies był trzymany w klatce na świnkę morską". Rybnicki Pet Patrol z interwencją w Żorach [ZDJĘCIA] 

O szczegółach swojej kolejnej interwencji, rybnicki Pet Patrol poinfomował we wtorek wieczorem na swoim fanpage'u. Pod opiekę fundacji trafił Fafik.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Takiej imprezy Żory jeszcze nie widziały. Uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA] 

- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.

Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA] 

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA] 

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Pogoda na weekend. Koniec bezchmurnej pogody [PROGNOZA POGODY] 

Okres słonecznej aury dobiega końca. Jak wskazują nowe prognozy na weekend pojawi się sporo zachmurzenia.

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Borys Budka poza rządem. Kim jest jego następca? 

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w składzie rządu. Podał nazwiska czterech nowych ministrów - zastąpią oni tych, którzy trafili na listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Alojzy Seget

ur. 25.11.1897, zm. 03.08.1968

Alojzy Seget urodził się 25 listopada 1897 r. w Lubomi jako syn Franciszka i Franciszki z domu Sztukator. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w szkole handlowej w Raciborzu. Należał do kółka teatralnego, działającego przy Domu Polskim zwanym „Strzechą”. W 1916 r. został powołany do wojska niemieckiego. Walczył na froncie zachodnim, został ranny a następnie zwolniony z wojska. Trafił do Berlina, gdzie w listopadzie 1918 r. wziął udział w rewolucji listopadowej. W Berlinie nawiązał kontakt z działaczami wielkopolskimi, zostając członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Następnie organizował jej struktury na terenie powiatu raciborskiego.

W II powstaniu śląskim był dowódcą batalionu, zaś w III był komendantem wojsk powstańczych w powiecie raciborskim oraz dowódcą IV raciborskiego pułku powstańców, który wsławił się w bitwie pod Olzą. Po podziale Górnego Śląska jego rodzinna Lubomia znalazła się w granicach II RP. Wkrótce został naczelnikiem gminy Lubomia. W 1923 r. ożenił się z Emilią Bugdoł. Był aktywnym członkiem Związku Powstańców Śląskich, organizował ochotniczą straż pożarną, działał czynnie w kilkunastu towarzystwach społeczno-kulturalnych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zarówno jemu, jak i jego rodzinie grożono śmiercią. Kiedy wybuch wojny stał się realny, odesłał swoją rodzinę w głąb Polski, a sam trafił do Zaleszczyk nad Dniestrem. Przedostał się do Rumunii, a następnie przez Jugosławię i Włochy do Francji. Na Zachodzie walczył w szeregach polskiej armii. W czasie walk został ranny. W Anglii ukończył studia administracyjne i pracował w Centralnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny.

W 1946 r. wrócił do kraju. W tym samym roku założył w Lubomi Spółdzielnię Gminną Samopomoc Chłopska. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Narodowej w Lubomi. Za całokształt działalności społecznej i narodowej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, orderem Gwiazdy Śląskiej, medalem Za Zwycięstwo i Wolność. Zmarł 3 sierpnia 1968 r. Został pochowany na cmentarzu w Lubomi. Jest patronem ulicy w Raciborzu oraz patronem Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubomi.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu Aleksandry Matuszczyk-Kotulskiej zamieszczonego w książce „Raciborzanie Tysiąclecia”.