Henryk Rzodeczko
Henryk Rzodeczko urodził się 30 września 1872 roku w Lasakach w powiecie raciborskim. Z zawodu był zagrodnikiem. W 1896 r. ożenił się z Karoliną, córką Wawrzyna Glenca z Pszowa. Miał dwóch synów i córkę. W 1905 r. jego żona zmarła na gruźlicę, a rok później Rzodeczko ożenił się ze swoją szwagierką, starszą od siebie Pauliną, kolejną córką Wawrzyna Glenca.
Był jednym z kilkunastu mieszkańców Pszowa, którzy w 1907 r. powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Pszowie. Rzodeczko był wielkim patriotą, zasłużonym działaczem narodowym okresu powstań śląskich, był wielokrotnie odznaczany orderami powstańczymi. W czasie powstań śląskich opowiedział się za przyłączeniem Górnego Śląska do Polski. Był przewodniczącym Komisji Plebiscytowej na okręg pszowski. W latach 1920 – 1939 był naczelnikiem Gminy Pszów, i jako taki również przewodniczącym OSP – zgodnie z tradycją straży przewodził w tamtych czasach naczelnik gminy. W 1922 r. Rzodeczko został zaprzysiężonym Urzędnikiem Stanu Cywilnego, a w 1923 r. został zaprzysiężony na stanowisko sędziego rozjemczego w okręgu pszowskim. Był związany z Polskim Zjednoczeniem Narodowym. W 1929 r. został naczelnikiem Okręgowej Straży Pożarnej.
Oprócz działalności w straży pożarnej, udzielał się również w towarzystwie śpiewaczym „Paderewski”. Jako naczelnik gminy przyczynił się do tego, że gmina Pszów ufundowała jedną z najpiękniejszych kaplic Kalwarii w Pszowie – kaplicę nr 7 „Drugi Upadek”. Zadbał by straż pożarna otrzymała nowe pomieszczenia na swoją siedzibę. Rozbudował gmach urzędu gminnego, co było konieczne ze względu na rozwój administracji. W 1937 r. przeniósł agencję pocztową do nowego budynku Walentego Maciejka. Należał do Ligi Morskiej i Ligi Obrony Powietrznej.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej 2 kwietnia tego roku został ponownie wybrany naczelnikiem gminy. Ze względów zdrowotnych zrezygnował z funkcji już 31 sierpnia 1945 roku. W tym samym roku Gminna Rada Narodowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pszów. Zmarł 7 czerwca 1946 r. i został pochowany na starym cmentarzu przy ul. Paderewskiego. W latach 80. ubiegłego wieku jego grób został przeniesiony na nowy cmentarz. 18 czerwca 1946 roku na wniosek Gminnej Rady Narodowej, uwzględniając nieocenione zasługi Henryka Rzodeczki, uchwalono przemianowanie części ulicy Raciborskiej od kościoła do skrzyżowania tzw. „Myta” na ulicę imienia Henryka Rzodeczki. Do dziś Rzodeczko jest honorowym obywatelem Pszowa. Uważany jest za jednego z najznamienitszych naczelników Pszowa.
Artur Marcisz